banner90
banner31

ABRA KADABRA / GÖZ BAĞCILIĞI

29 Mayıs 2015, 16:58
ABRA KADABRA / GÖZ BAĞCILIĞI
M.Reşat KELEŞ

Bir iktidar partisi kendisine yakıştırdığı isimden rahatsız olan bir duruma düşmüşse bunu düşünmemiz lazım. Neden  “Adalet ve Kalkınma Partisi” gibi güzel ve doğru anlamları içerisinde barındıran bir isimden neden rahatsız olunuyor, ? İsminden Adalet ve Kalkınmayı kaldıran AK parti neyi amaçlamaktadır. İnsan ister istemez bu iki kavramın aksini düşünmeden edemiyor. Ak parti, bu tavrı ile hukukta adil olmayacağını, kalkınma ve istihdamda önceliğin partili ve yandaşları kollayacağını mı söylemek istiyor. Öyle ya neden adalet ve kalkınma gibi güzel kavramlardan rahatsız oluyorsunuz. ? Bunu çok manasız bulduğumu ifade etmek istiyorum.

On üç yıl boyunca ülkeyi yöneten kişiler, Müslüman toplumun yüz yıl boyunca yaşamış olduğu sarsıntıları, ezilmişlik ve aşağılık psikolojisini çok iyi değerlendirdiğini söyleyebiliriz. İnsanın doğasında olan her iyileşmeye karşı olumlu tepki ve Müslümanlıktaki kanaat kavramı da bu aldatmacaya müsait zihni operasyona zemin hazırlamıştır. Anadolu insanının iyi niyeti, saf inanmışlığı, insanların dünyalık makam ve maddi çıkar uğruna toplumun değerlerini istismar edebilecekleri ihtimalini veya başka sebeplerle başarısız olabileceklerini hesaba katmayışı, algı operasyonlarını özümsemelerini sağlamıştır.

Ak parti yönetimi, insanlara üç önemli zaafları üzerinden algı yönetimi yapmakta ve onları siyaseten sömürmektedir. Bunlardan birincisi ve en önemlisi teknolojik ve siyasi baskılar sonucunda toplumun düştüğü aşağılık kompleksi. İkincisi, toplumun zihinsel kontrol ve dönüşüme müsait olması. Diğer bir faktör ise, affediciliğin hafifliği yerine intikamın tatlılığının ağır basması. Sözünü ettiğimiz bu üç zaaf da Ak parti tarafından çok “ustaca kullanılmıştır”. Öyle ki Ak partinin yapılan anketlerde oyu % 40-50 aralığında olmasına rağmen, muhalefet partilerinin alt kademelerinde, yani aynı ortak zafiyetleri taşıyan % 10-15 lere tekabül eden kesimi de etkilemiştir.

Sözünü ettiğimiz zaaflardan ilki; Batılı devletlerin teknik üstünlükleri karşısında Uçak, otomobil gibi önemli gelişmişlik ölçüsü kabul edilen araçları ve daha pek çok askeri teçhizat ve endüstri ürünlerini yapacakları konusunda çok inandırıcı vaatlerde bulunarak toplum uyutulmuştur. Ülkemizde “yerli” olarak ciddi bir yatırım olduğunu söyleyemeyiz. Övünülerek reklam edilen, Marmaray, Hes’ler ve daha pek çok yatırım ya tamamen veya kısmen yabancı sermayenindir. Özelleştirmeden elde edilen 55 milyar dolarlık gelire rağmen.

İkincisi; “Şayet çoğunluk aynı şeyi düşünüyorsa o insanlar düşünmüyor demektir.” Okumayan, düşünmeyen bir toplumu Televizyon ve çeşitli propaganda araçları ile kontrol etmek artık çok kolay bir hale geldi. Ve bu yapılmıştır, yapılmaya da devam ediyor.” İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolay hale gelmiştir.”

Son olarak; Siyasi rekabetin merkezine “affediciliği” değil “intikamı” yerleştiren iktidar partisi, halkımızın belli bir kesiminin intikam duygularını tatmin etti. Affetmenin hafiliği yerine intikamın tatlılığının zevkine varmaya çalışan % 50 lik bir kesim var karşımızda. Ve İslam âleminin durumunu dikkate aldığımızda ülkemizi çok ciddi sıkıntılar beklemektedir.

Hidayete erenlere selam olsun..

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • envera acet 4 yıl önce yorumlandı

   Engizisyondan iktibas ettiğiniz hürriyet tasavvurlarınızıda o eski ruhsuz slokanlarınızıda artık tiiye almıyoruz..!Kimin değirmenine su daşıtığınız belli oluncaya kadar..!!

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv