banner90
banner31

Andımız olsun mu olmasın mı?

23 Ekim 2018, 20:40
Andımız olsun mu olmasın mı?
Atilla MEHDİGİL

Olsun, ama bu olmasın. Yeniden yazılsın. Bu and bir safsata. 
AKP’yi bu noktada desteklemek istiyorum ancak onlar siyasi bir takım dümenlerle kaldırmışlardı andımızı. Hey şeye rağmen kalkması yerinde bir karar olmuştu. 
Öğretmenlik yıllarımda hep mevzuu ederdim, şu andımızda bir saçmalık var diye. 
Bakıyorsun her sabah çocuklar and içiyor, sonra da bir birlerine karşı ne saygı ne sevgi var... Bir bakmışsın bahçede, koridorlarda, sınıflarda kavga, patırtı, gürültü adeta gırla gidiyor. 
Diğer öğretmen arkadaşlarıma ara sıra şakayla karışık: “Hocam bu çocuklar neden birbirlerine karşı kavgacı tutum içerisindeler biliyor musun?” diye soruyordum.
“Neden?” derlerdi. 
Çünkü andımızda ‘Büyüklerimi sayar, küçüklerimi severim.’ deniyor. Oysa aynı sınıftaki çocuklar birbirlerinin emsali. Yani ‘Arkadaşlarımla dostça yaşarım’ gibi bir ifade yok!” diye cevap verirdim. Gülerdik...
Öğrencinin öğretmene karşı sevgisi çoğunlukla korkudandır. Öğretmenin öğrenci üzerinde ise sürekli bir baskısı vardır... Tabii istisnalar ayrı.
Kendi kendime hep şunu da derdim: ‘Yahu andımızda çocuklar her sabah “Türküm, doğruyum, çalışkanım” diyorlar. İyi de neticede bu ülkede yaşayan bir çok ırk var. Diğerleri ister istemez kaprise kapılırlar ‘Acaba biz hilekâr ve geri zekalı falan mıyız?’ diye...
Hadi eskiden sadece ilkokul vardı ve sadece ilkokul çocukları işin çok da fevkinde olmadan andımızı okuyorlardı. Sonra ortaokullar birleştirilip, ilköğretimler olunca bu defa ortaokul çocukları da okumaya başladı. Onlar ise az da olsa provokalara gelecek yaştalar malum...
Hadi diyelim okutulduğu zamanlar, bir gelenek haline gelmiş şekliyle devam ediyordu. Bir çok kesim bu şekilde algılıyor olsa da birleri de iyiden iyiye durumu kaşıyordu. Ve tabi doğal olarak birilerine de batıyordu. Netice itibariyle yapılan düzenlemelerle andımız kalktı. 
Peygamber Efendimiz, ‘Irkçılık yapan bizden değildir!’ buyuruyor. Neredeyse her kelimesi ırkçılık kokan bu andın yeniden ikame ettirilmek istenmesi de yine siyası bir takım çirkin hesaplardan dolayıdır. Ancak boşluk olması da doğru değildir. 
Bence her kelimesi barış kokan bir andımız yeniden yazılmalı ve okutulmalıdır.

Mesela;
-Elhamdülillah ben müslümanım.
-Yaratandan ötürü bütün yaratılmışları severim.
-Dünyada Allah’ın adaletinin hâkim olmasını istiyorum. 
-Bu yolda Peygamberimizin izini takip ediyorum.
-Amacım bütün insanların kardeşçe yaşaması ve kurtuluşa ermesidir.
-Hâk-bâtıl mücadelesinde kardeşler topluluğu olarak el ele verip, 
-Hakkın hakimiyeti için çalışacağıma dair Yüce Allah’a söz veriyorum.

Bu birilerine batar mı? E tabii her dönemde provokatörler olmuştur olacaktır. Ama kardeşim biz, bırakın yüzde doksan dokuzu, halkı yüzde yüz müslüman olan bir ülkeyiz. Neden bizim ayrıştırıcı bir andımız olacakmış?.. Neden kardeşliği ilke edinmiş, birleştirici bir andımız olmasın?..
Bunu kimler istemez biliyor musunuz?
Bunu bu necip milletin duygularını köreltip, açık açık ülkemizi sömürmek isteyenler istemez. Bir de tabii ırkçılık sevdalıları da bilerek ve ya bilmeyerek o sömürgecilere alet olup istemiyor olabilirler...
Ancak şunu herkes iyi bilsin ki; ‘Bu ülkede yaşayan seksen bir milyon insan olarak hepimiz kardeşiz ve dünyada Allah’ın adaletinin hâkim olmasını istiyoruz!’

 

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv