banner90

Sümela'da yapılacak ayini hangi güne getirmişler!

Ayin izni verilen tarih tesadüf mü, intikam mı? Sultan Fatih'in fethettiği topraklarda inanılmaz karar.

30 Mayıs 2010 Pazar 13:15
banner31
Sümela'da yapılacak ayini hangi güne getirmişler!
Ayin günü Trabzon'un fetih günü!
Sümela Manastırı’nda ayin yapılacak günün tarihi çok ilginç. 15 AğŸustos 1461 Trabzon’un fethinin tarihi.

Bir başŸka deyişŸle, Rum Pontus’un tarihin sayfalarına gömüldüğŸü gün.

Sümela manastırda her yıl yapılması kararlaşŸtırılan ’bir günlük ayin’le ilgili bilgi veren Trabzon Valisi Recep Kızılcık, ayinin 15 AğŸustos’ta yapılacağŸını açıklamışŸtı.

Trabzon’un fetih günü

 

Tarihi Sümela Manastırı’nın bir günlüğŸüne ibadete açılacağŸı günün 15 AğŸustos olarak belirlenmesi ise akıllarda soru işŸaretleri bıraktı.

Trabzon'un fetih tarihi konusunda 2 tarih var. Resmi olarak kabul gören ve kutlamaların yapıldığŸı tarih 26 Ekim 1461

26 Ekim 1461'de fethedildiğŸi kabul edilen Trabzon, birçok tarihi kaynağŸa göre de 15 AğŸustos 1461’de Osmanlı padişŸahı Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmişŸtir.

Trabzon ne zaman fethedildi

İşŸte KTܜ Fen Edebiyat fakültesi dekanı Tarihçi Prof. Dr Kenan İnan'ın "Trabzon'un Osmanlılar tarafından fethi" araşŸtırmasında fethin tarihi konusu.

"Trabzon’un fethi hadisesini eserlerinde zikreden Osmanlı tarihçileri fethin hangi ay ve günde yapıldığŸı konusunda bilgi vermemektedirler. Trabzon seferinde büyük ihtimalle Mahmud PaşŸa’nın maiyetinde bulunan Tursun Bey, fethin H. 865/1461 yılında gerçekleşŸtiğŸini bildirmekte, ancak gün ve ay vermemektedir.

Yine fetihten bahseden diğŸer Osmanlı kaynaklarından AşŸıkpaşŸazade, NeşŸrÜ® ve Oruç Bey’de 865/1461 yılını vermekte fakat gün ve ay konusunda tafsilat vermemektedirler.

Bizans tarihçilerinden Dukas ve Sphrantzes de fetih tarihini 1461 olarak göstermektedirler.

Trabzon seferi sırasında Osmanlı ordusunun izlediğŸi güzergÜ¢h hakkında tafsilatlı bilgileri Anthony Bryer’ın çalışŸmasından faydalanarak şŸu şŸekilde izah etmek mümkün görünmektedir.

Fatih Sultan Mehmed 23 Mart 1461’de Edirne’den hareket etmişŸ ve Gelibolu yoluyla Mudanya’ya geçmişŸtir. 21 Nisan 1461’de Bursa’ya ulaşŸmışŸ, 12-21 Mayıs’ta Ankara’ya ulaşŸmışŸtır. Kasım Bey, donanma ile Trabzon’a 13 Temmuz 1461’de gelip kuşŸatmayı başŸlatmışŸ, Fatih’ten bir gün önce Mahmud PaşŸa 14 AğŸustos’ta Trabzon önlerine varmışŸ, Fatih de 15 AğŸustos ’ta geldikten sonra şŸehir aynı gün Osmanlılara teslim olmuşŸtur.

Fahrettin KırzıoğŸlu çeşŸitli kaynaklara dayanarak fetih gününü 15 AğŸustos olarak zikretmektedir. İsmail Hakkı UzunçarşŸılı ise fetih tarihini 26 Ekim 1461 olarak göstermektedir. UzunçarşŸılı, W. Miller’i kaynak gösterip verdiğŸi tarihe gerekçe olarak Trabzon’un sükutunu Macaristan’daki Venedik elçisine bildiren bir Venedik vesikasının 26 Ekim 1461 taşŸımasından hareket ederek vermektedir.

Yakın zamanda Trabzon tarihine ait mühim bir çalışŸma ortaya koyan Hanefi Bostan da Bryer ve Winfield’ın Osmanlı ordusunun takip ettiğŸi güzergÜ¢h ve takvime ait verdikleri bilgileri destekleyip fetih tarihi olarak 15 AğŸustos 1461’i göstermektedir."
 
Haber61

 

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv