banner90
banner31

Kardeşim Sen Özgürsün!

26 Haziran 2015, 18:39
Kardeşim Sen Özgürsün!
Muhammet Han TOPSAKAL

Şehid Seyyid Kutup kendisine verilen idam cezasının infazında asılmadan önce yan taraftaki müftüyü görür ve ona dönerek bu oyunun son figüranı sen misin diye sorar. Müftü ise kendisine son anlarında refakat edeceğini ve kelime-i şehadet getirmesini ister. Bunun üzerine büyük şehid tarihe düşecek muhteşem cevabını verir. Ona der ki " Ne garip, sen o sözü söylediğin için para alıyorsun, ben ise o söze inandığım için asılıyorum."

Yukarıdaki olayı anlatmamızın sebebine gelelim. Hakiki manada İslam'ı yaşamak ve onun yaşanması için mücadele etmek ile, efendilerin düzenine ses çıkarmadan ibadet etmek arasındaki fark yukarıdaki olayda geçtiği gibi, şehadet ve dünyalık istikbal arasındaki fark kadar açık ve nettir. Bir cümle daha eklersek, dünya düzeninin önümüze koyduğu hayat hakkı(!)  o düzenin razı olduğu Müslümanlar olmamız şartına bağlıdır. Bunu kabul edenler olabilir, ama bedelini mahşerde ödemek ve açıklamak koşuluyla. Bu bakış açısıyla baktığımızda Mısır'da yaşananları doğru idrak edebiliriz.

Bildiğimiz gibi Mısır'ın seçilmiş ve meşru cumhurbaşkanına meş'um bir darbe gerçekleşmiş ve kardeşimiz Mursi hapishaneye atılmıştır. İçinde olduğumuz bugünlerde ise, adaletsiz bir mahkeme tarafından sözde bir yargılamayla, Mursi ve hareketin önde gelenleri idama mahkum edilmişlerdir. Burada darbenin, yargılamaların ne kadar meşru olduğu veya olmadığını konuşmak önemli değildir. Önemli olan darbenin niye yapıldığıdır. O da ayan beyan ortadadır.

Dünyadaki İslami hareketler üzerinde eş zamanlı olarak baskı ve zulüm uygulanmaktadır. Sadece İhvan-ı Müslimin değil, aynı zamanda Cemaat-i İslami üzerinde de aynı zulümlerin olduğunu görüyoruz. Bu olanlar sayesinde bir kez daha gördük ki, batı demokrasiyi sadece kendi menfaatleri doğrultusunda anlamaktadır. İsteklerinin dışına çıkıldığı bir ortamda kendi putunu kendi elleriyle yemekten çekinmemiştir.

Bu noktada şöyle bir cümle kuralım. Biz onların dinine tabi olmadığımız sürece onlar bizden razı olmamaktadır. Söz konusu vaziyet, bizlerin üzüleceği bir durum değil, aksine duruşumuza dair sağlam bir delildir.

İhvan, Cemaat-i İslami ve Milli Görüş'ün üçünün de aynı süreçlerden geçtiğini, aynı haksızlıklara maruz kaldığını da belirtelim. Küresel sömürü düzenine ve ırkçı emperyalizme boyun eğmeyen, bununla yetinmeyip karşılarına fıtri bir nizam çıkaran hareketler, yeni bir dünyayı da zihinlerinde ve söylemlerinde taşıyan hareketlerdir.Düşmanlığın ve baskının altında yatan neden taşıdıkları hakikatlerdir.

'Su akar, yatağını bulur' sözünü de yeri gelmişken buraya yazalım. Sonuna da şunu ekleyelim ki, küresel baronlar ne kadar uğraşsalar boş, vaat edilen günü geldiğinde gerçekleşecektir.

Müslüman dünyanın bu olanlar karşısında söyleyecekleri vardır tabi ki. Üzerimize düşen ne kadar kaim sözler de olsa, konuşmaktan çok daha fazlası olan harekettir. Müslüman gözlerinin önünde küresel zalimlerin rahatça istediklerini yapabilmesi, onların gücü değil bizim acziyetimizdir. Acı da olsa durum tam budur.

Şehirlerin meydanlarında sloganlar atmak, basın açıklamaları yapmak, süslü edebiyat yüklü dövizler açmak ve bol bol Rabia işaretleri yapmak, bizlerin vicdanlarını rahatlatmaktan öteye geçmiyor. Üzerimizdeki kardeşlik, bunlardan çok daha fazlasını gerektiriyor. Kardeşliğimiz gereğini yapabiliyor muyuz sorusuna da üzülerek hayır cevabını veriyoruz. Hiç bir şeyin değişmediğini kabul ettiğimizde söylediğimizin de doğrulamasını yapmış oluruz.

Tarihi yazanlar ve tarihe yazılanlar diye bir ayrım vardır..Duruşları ve mücadeleleriyle tarihi yazanlar Mursi gibi kardeşlerimizdir. Tarihe yazılanlar ise, ipleri birilerinin elinde olan Sisi gibi zavallılardır. Dünyanın her yerinde farklı inançlarda olsa da var olan bu kuklaların ortak bir noktası vardır. Müslümanlara sömürüye boyun eğdirme projesinin ucuz ve adi taşeronlarıdır. Herkes bilmelidir ki onların dediği değil, Allah'ın dediği olacaktır.

Bizler elimizde az veya çok ne ölçüde bir güç varsa bunları işe koşarak zülmü durdurmak zorundayız. Özgürlük beylik laflarımızdan değil, gösterdiğimiz mücadeleyle gelecektir. Eğer takatimizin son noktasına kadar bu emelde çalışırsak, o zaman kardeşim sen özgürsün diyebiliriz. Rabbimiz elbet de mücadelemizin karşılığını verecektir. Aksi bir durum olursa bu bizden kaynaklanan sorundur. Vesselam..

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 6 yorum mevcut

  • Mehmet Reşat Keleş @enver acet 3 yıl önce yorumlandı

   Kardeşim ,
   milli görüşçüler hiç bir zaman senin iftiralarını hakkedecek bir iş yapmadı. ayrıca milli görüşçüler hiçbir zaman "ateist" milletvekili seçmedi. hep doğru olanı yaptı. her zaman da hakkı haykırdı.böyle yapmayın. kardeşliğimize leke getirmeyin , yazıktır.

  • Mehmet Reşat Keleş @enver acet, kasap 3 yıl önce yorumlandı

   Enver kardeşim neden bu kadar üzerinize alıyorsunuz anlamıyorum. yazıyı bir özeleştiri olarak alabilirsiniz. fakat sizlerin vicdanını rahatsız eden, veya yanlışları hatırlatan bu tür yazılardan hep rahatsız oluyorsunuz. neden acaba hiç düşündün mü ?

  • Oflu 3 yıl önce yorumlandı

   enver bunlara kainat imamları muska etti senun sözlerin tesir etmez

  • enver acet 3 yıl önce yorumlandı

   Birde bir şeyi başardınız.gün aşırı sövdüğünüz kemelist ve mahocu lelinist cilerle aynı kulvarda koşdunuz..! hasan el bennah, ve Erbakan sizin gibi ayrılıkçılar ve tefrikacılar yüzünden islam bayrağını tikemeden dünyalarını değişdirdiler..!

  • enver acet 3 yıl önce yorumlandı

   Rabia işaretleri yapmak, bizlerin vicdanlarını rahatlatmaktan öteye geçmiyor diyorsunuz.!Ne yapmasını bekliyordunuz sayın erdoğanın.? Size rağmen mısır ve darbe yanlılarını özel kuvvetler yollayıp onları suikastla indirmelerini ve tekrar mursiyi göreve getirmelerinimi bekliyordunuz..? Belgi bunu yabamadı amma suriyedeki ihvanil muslimin yanlısı muhalefete mit aracığıyla silah yollamaya çalıştı. Ve bir de ne görelim sizinde birlikde erdoğanı indirmek için iş tuttduğunuz ''F Tipi'' paralel örküt özel harp dairesi ve mit elemanlarının önünü kesti..! ve dünyaya bu dırların bir terör örkütü olan işid e silah gönderiyor yalanını yayımladı.. Yinede sayın tayyip Erdoğan tik bir duruş serkileyerek mit tırlarının ve mensuplarının yanında durdu.. yasiz nerde durdunuz.????

  • enver acet, kasap 3 yıl önce yorumlandı

   Bir insanın bir duruşu olur, İşde o insanda tayyip Erdoğan kadar olur ancak.! Tayyip Erdoğan elinden geleni Müslüman kardeşleri için yapmaya çalışırken eski çalışma ve kader arkadaşları ne yapmış.? Ne yapmış söyliyeyimmi.? Hükümetin ve ihvanın ayağına bağ ve tüğüm olmuş . Muhalefet aşkıyla iktidar olabilirmiyim ekosuyla eski düşmanlarla işbirliğinin en güzel örneklerini vermiş.. Bak kardeşim.. Her insanın bir duruşu olur. Bir duruşa sahip olmak içinde illede bir gruba tahil olması şart değil.. Adamın duruşu liderliği birazda yaradılışdan gelir.! Şu anda milli görüşçü yüz diye yeni jenerasyon kardeşlerimde böyle bir sağlam duruş maalesef göremiyoruz..!

  TÜM YORUMLAR
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv