EĞİTİM Haberleri Tümü

Üniversite öğrencisine askerlik şoku!

ܜniversiteler ilk kez kayıt için gelen veya evrak tazelemek isteyen 29 yaşŸını dolduran öğŸrencilerden “askerlik durum belgesi” istemeye başŸladı. Askerlik şŸubeleri öğŸrencilere belge vermiyor. Halen üniversitede okuyan 29 yaşŸını dolduran öğŸrenciler de askere çağŸrılmaya başŸlandı.

Milli Savunma BakanlığŸı ocak ayında YܖK’e gönderdiğŸi yazıda “29 yaşŸından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesine imkan yok. Bu durumdakiler askerlik yapıp eğŸitimlerine devam edebilir” dedi.

ܜniversite öğŸrenci işŸleri YܖK’ün gönderdiğŸi yazı sonrasında ilk kez kayıt için gelen veya evrak tazelemek isteyen 29 yaşŸını dolduran öğŸrencilerden “askerlik durum belgesi” istemeye başŸladı. Askerlik şŸubeleri ise bu öğŸrencilere belge vermiyor. Halen üniversitede okuyan 29 yaşŸını dolduran öğŸrenciler de askere çağŸrılmaya başŸlandı. Radikal Gazetesi'nin haberine göre, Türkiye’deki 167 üniversitede 29 yaşŸ sınırındaki öğŸrenciler konuyu internet forumlarında tartışŸıyor.
-sayfa-

ODTܜ öğŸrencisi İbrahim Kaya, 14 Mayıs’ta askerlikle ilgili 29 yaşŸ sınırı nedeniyle üniversite yönetimine başŸvurdu. Kaya’ya gelen 16 Mayıs tarihli yazıda Milli Savunma BakanlığŸı’nın 18 Ocak 2012’de YܖK’e gönderdiğŸi yazıya atıfta bulunularak “29 yaşŸını tamamlayan öğŸrencilerin kayıt yaptıramayacağŸı” belirtildi.

Sosyoloji Bölümü 1. sınıf öğŸrencisi İbrahim Kaya, çözüm arıyor: “Okul eylülde kaydımın yapılması için benden askerlik yaptığŸıma dair belge istiyor. Ama ben askerlik yapmadım bu belgeyi nasıl alacağŸım? Bu durumda üniversite kaydımı yapmayacak. MağŸdur öğŸrenciler olarak meclise bizzat başŸvuruda bulunduk. Ama sonuçsuz kaldı.”

ODTܜ İşŸletme Bölümü 3. Sınıf öğŸrencisi Arda Güven de endişŸeli: “Eskiden 29 yaşŸında bir öğŸrenci üniversiteyi bitirene kadar askere gitmiyordu. Mezun olmama 1 yıl kala ben okula ara verip nasıl 15 ay askerlik yaparım?’’ İܜ İletişŸim Fakültesi Gazetecilik 3. Sınıf öğŸrencisi YaşŸar AydoğŸan 4 aydır düğŸümü çözmeye çalışŸıyor:

“EğŸer okuldan kaydımızı silersek 2 yıl daha askere gitmeme hakkı elde ediyoruz. şžimdi 29 yaşŸındayım, okulu bırakırsam 31 yaşŸına kadar askere gitmeme hakkı elde ediyorum. Ama bana 1 yıl daha süre verirlerse zaten mezun olacağŸım. Askerlik şŸubesinden yoklama kağŸıdı geldi ve 4 aydır bu sorunu çözmek için uğŸraşŸıyorum. Bütün zamanımı bu soruna ayırdığŸım için derslerimle de ilgilenemiyorum.’’
-sayfa-

“ESKİDEN MܜSAMAHA GܖSTERİLİYORDU”
ODTܜ’lü Kaya, Güven ve İܜ’lü AydoğŸan, buzdağŸının sadece görünen kısmı. İnternet forumlarında binlerce genç, 29 yaşŸ muammasını çözmeye çalışŸıyor. 29 yaşŸ ile ilgili olarak aslında yasal bir değŸişŸiklik yok. Hem 1111 Sayılı Askerlik Kanunu gerekse bu kanunda değŸişŸiklik yapan yeni kanunda 29 yaşŸ sınırı var. Ancak forumlardaki iddialara göre eskiden hÜ¢lÜ¢ okumakta olan öğŸrenciler için hem üniversite yönetimleri hem askerlik şŸubeleri ‘müsamaha’ gösterirken artık durum değŸişŸti. ܜniversite yönetimlerinin kendilerine “kayıt dondurup askerlikten sonra eğŸitime devam etmelerini” önerdiğŸini savunan öğŸrenciler, “Biz üniversitelerin bize sahip çıkmasını istiyoruz. 29 yaşŸ sınırının 32’ye çıkarılmasını istiyoruz” diyor.

Türkiye genelindeki 167 üniversitede 29 yaşŸ sınırında binlerce öğŸrencinin olduğŸu tahmin ediliyor. Kayıt dondurmanın yanı sıra gündeme gelen seçeneklerden biri de bedelli askerlik. Ancak bunun için de en geç 15 Haziran’a kadar başŸvurup 15 bin liralık ilk taksidin ödemesi gerekiyor. BaşŸvuruların bitmesine 1 ay kala bedelli askerlik için başŸvuranların sayısı 27 bin 400’dü.

 

Habertürk

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz