Bilim & Teknoloji Haberleri Tümü

SIM kartları değişiyor

Yeni SIM kart standardı nano-SIM'de son karar verildi. Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) Apple'ın tasarımını seçti. Kaybedenler ise Nokia, Motorola ve RIM oldu.

Apple geçtiğŸimiz yılın Mayıs ayında ETSI'ye daha küçük bir SIM kartının standart olarak kabul edilmesi yönünde bir plan sunmuşŸtu. Darphane hizmetleri ve güvenli kart üretimi alanlarında çalışŸan Münih kökenli Giesecke & Devrient tarafından üretilmesi planlanan kart, Alman şŸirketin web sitesine göre 12,3 x 8,8 x 0,67 mm. ölçülerinde olacak. Bu da yeni standardın micro-SIM'lerden yüzde 40 daha küçük olması anlamına geliyor.

Aylardır süren çekişŸmede Nokia ve işŸ ortakları, micro-SD'ye benzer, ancak yeni bir form önermişŸti. Buna karşŸılık Apple'ın nano-SIM'i çerçevesi daha da inceltilmişŸ bir micro-SIM. ETSI'nin verdiğŸi resmi isimle 4FF olarak anılan kartın genişŸlik ve uzunluğŸunun aynı olması, Nokia tarafından eleşŸtirilmişŸti. Finlandiyalı firmanın uzmanları, bu ölçülerin kartı halihazırdaki micro-SIM yuvalarına yanlışŸ yönde yerleşŸtirilmesine yol açacağŸını öne sürmüşŸlerdi.

Piyasadaki kayda değŸer operatörlerin çoğŸunun desteğŸine sahip olan Apple, standardı belirlemişŸ olmanın verdiğŸi avantajla iPhone 5 içinde yeni kartı kullanacak ve daha da ince bir telefonu piyasaya sürme şŸansını yakalayacak.
Hürriyet

 

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz