Dünyadan Haberleri Tümü

Kral, Türkiye'ye 10 milyar dolar hibe etti

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın 28 yıl önce satın aldığŸı İstanbul BoğŸazı'na hakim Sevda Tepesi'nin akıbeti belli oldu. Çevre Bakanı Bayraktar, tepeye Kral'ın 4 villa yapacağŸını açıkladı.

Bayraktar, Kral ailesinin Türkiye'ye 10 milyar dolarlık hibede bulunduğŸunu açıkladı.

Bayraktar, imar değŸişŸikliğŸi yapılan Suudi Kral'ın arazisiyle ilgili şŸunları söyledi: "Kral ailesi oraya otel yapmayacak. Ailesi için villa inşŸa edecek, belki 4 tane. Kendisi oturacak. İmar değŸişŸikliğŸi, orada sadece turizm amaçlı yapılabilir. Sonuçta bu da turizm yatırımı. Adam 20 küsur yıl önce satın almışŸ, yazıktır. İmarı da çok verilmedi. Arazisi 57 dönüm, imar bin 700 metrekareden iki kat, yani 3 bin 400 metrekareye verildi. Tek bir ağŸaç bile kesemez. Bence oraları da korur, güzelleşŸtirir. Süreç daha bitmedi. BüyükşŸehir onayladı şŸimdi 6 bakan ile BaşŸbakan'ın onayından geçecek. 25 yıllık sorun çözülmüşŸ olacak."

10 MİLYAR DOLARLIK YARDIMIN SIRRI
Bakan Bayraktar, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında siyasi yakınlaşŸma yaşŸandığŸını belirterek, bunun bölge dengeleri açısından Türkiye'nin lehine bir durum oluşŸturduğŸunu söyledi.

Bayraktar, "Kral ailesi Türkiye'ye yardımcı oluyor. 10 milyar dolar tutarında bir yardımı oldu" dedi. Bu rakamın hibe olduğŸunu belirten Bayraktar, "Dünya piyasaları krizde ve nakit darlığŸı var. şžimdi Suudi devleti yeni bir yardım yapabilecek" diye konuşŸtu.

BELEDİYE MECLİSİ'NİN KARARI
İstanbul BüyükşŸehir Belediye Meclisi, 07.06.2012 tarihinde, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın Sevda Tepesi'yle ilgili mağŸduriyetinin giderilmesine ilişŸkin talebi görüşŸmüşŸ ve şŸu kararları almışŸtı:

Koruya katılacak alanda BoğŸaziçi silüetini bozmayacak çevre ile uyumlu konaklamaya yönelik turizm tesisleri yapılabilir.

Planlama alanı içerisindeki bitki varlıkları peyzaj değŸeri yüksek nitelikli ağŸaçlarla gelişŸtirilerek muhafaza edilecektir. Bu alanlarda ağŸaç röleve projesi yapılmadan uygulama yapılamaz.

Parsel koruya katılacak alan kullanımında olup TAKS:0.06 Hmaks:7.50 m. irtifasını geçmemek kaydıyla uygulama yapılacaktır.

Çekme mesafeleri mimari avan projede belirlenecek olup bina konturları dışŸında bodrum kat yapılamaz.

Uygulama projeleri için Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu kararı alınacaktır.

 

Haber 7

 

 

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz