EĞİTİM Haberleri Tümü

İmam Hatiplere bu sefer de e-kayıt engeli

Zorlu geçen 28 şžubat sürecinden sonra büyük sıkıntılar çeken İmam Hatipler, yaşŸanan sıkıntıların giderildiğŸi bu sene tam da derin bir oh çekecekken yine bir engelle karşŸı karşŸıya kaldı.
 28 şžubat sürecinin dayattığŸı eğŸitim sistemini rafa kaldıran 4+4+4 uygulaması, İmam Hatip ortaokullarının önünü yeniden açtı. Darbe döneminden kalma bariyerleri aşŸan veliler, bu kez de e-kayıt sorunuyla karşŸılaşŸtı. Veliler, e-kayıt sisteminde İHL ortaokullarının bulunmaması nedeniyle çocuklarını kaydettiremedi.

Yeni şžafak gazetesinden Aybike EroğŸlu'nun haberine göre Milli EğŸitim BakanlığŸı'nın (MEB) 28 şžubat sürecinden kalma eğŸitim sistemini 4+4+4 olarak değŸişŸtirmesi, post-modern darbenin yaşŸandığŸı dönemde İmam Hatip Liselerinin (İHL) kapatılan ortaokul kısımlarına yeniden kayıt imkÜ¢nı sundu. Fakat darbe döneminden kalma bariyerleri aşŸan veliler, bu kez de e-kayıt sorunuyla karşŸılaşŸtı. 4. sınıfı bitiren çocuklarının kayıt işŸlemlerini yaptırmak isteyen veliler, e-kayıt sisteminde İHL ortaokullarının bulunmaması nedeniyle işŸlemlerini gerçekleşŸtiremedi.

MEB HAZIRLIKSIZ YAKALANDI

DiğŸer okullara kayıtta kullanılan e-kayıt sisteminin İmam Hatipler için de uygulaması gerektiğŸini söyleyen TİYEMDER BaşŸkanı Selahattin Yazıcı, '4. sınıfı bitiren çocuklar İmam Hatip ortaokuluna e-kayıt sistemiyle değŸil sonradan verilecek dilekçeyle kaydediliyor. BeşŸinci sınıf öğŸrencilerinin ise kayıtları kanunen mümkün değŸil' diye konuşŸtu. Yazıcı, bir velinin çocuğŸunu istediğŸi okula e-kayıt sistemi üzerinden kaydettirememesini 'hazırlıksız yakalanma' olarak değŸerlendirdi.

TALEPLER KARşžILANMALI

E-kayıt sisteminin yeni eğŸitim dönemine hızla İHL ortaokullarına kayıt yaptırılabilir hale getirilmesi gerektiğŸini belirten Yazıcı, 'Türkiye'de katsayı problemi varken bile İHL'ye yoğŸun ilgi vardı. şžimdi tüm sorunlar kalktığŸı halde e-kayıt sistemiyle veliler zora sokuluyor' diye konuşŸtu. Yazıcı, 'İHL'lere yoğŸun talep olacak. 4+4+4 zorunlu eğŸitim sistemini İHL bünyesinde tamamlamak isteyenlerin kayıt, okul ve sistem ihtiyacını MEB süratli şŸekilde tamamlamak zorundadır' dedi. Yazıcı, 'Normal liseleri çok amaçlı liselere dönüşŸtürerek öğŸleye kadar İmam Hatip, öğŸleden sonra lise ya da tam tersi şŸekilde yapabilir. Artık yasak yok, vatandaşŸların İmam Hatip tercihine patlama yaşŸanacak' şŸeklinde konuşŸtu.

DİLEKÇeYLE KAYIT YAPILACAK

Yeni sistemde 5. sınıfa geçen öğŸrencilerin ortaokula kaydedildiğŸini söyleyen İstanbul İl Milli EğŸitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, 'Bu çocuklarımızın e-kayıt sistemiyle İmam Hatiplerin ortaokul kısmına kaydolması mümkün değŸil. Dilekçelerini vererek kayıtları yapılacak. VatandaşŸlarımız ne zaman tercih ederlerse etsinler, tercihler doğŸrultusunda bir düzenlemenin içinde olacağŸız' dedi. ܖzellikle İstanbul'da İmam Hatip Liselerinin orta kısmı için ayrılan binaların sayısının yetersiz kaldığŸı şŸeklindeki şŸikayetler hakkında konuşŸan Yıldız, şŸehirdeki ilköğŸretim okullarının her ilçede velilerin tercihleri doğŸrultusunda dönüşŸtürüleceğŸini açıkladı. 'ܖğŸrenci sayısı okulların açılma döneminde netleşŸecek. Sayının yeterli olup olmaması konusunda henüz elimizde istatistik yok' diyen Yıldız, İmam Hatip ortaokulunu tercih oranını şŸimdiden bilmedikleri için genel olarak her ilçede 2'şŸer olmak üzere toplamda 80'e yakın okulda eğŸitim yapılacak şŸekilde planlama yapıldığŸını söyledi.

YOğžUN TALEBE KURA SİSTEMİ

YoğŸun talep yaşŸanması halinde öğŸrencilerin kura sistemiyle okula alınacağŸını söyleyen Yıldız, 'Bir ilçede iki imam hatip okulu varsa, talebin yoğŸunluğŸuna göre üçüncü imam hatip açılmayacak. Okula yapılacak kayıtlar kura usulüne göre belirlenecek' şŸeklinde konuşŸtu. İstanbul'a açılması planlanan okullarla ilgili doğŸal süreç devam ettiğŸini ifade eden Yıldız, 'Okullarımızın bir kısmı yapım aşŸamasında bir kısmı teslim aşŸamasında donanımları yapılıyor' dedi. Yıldız, okulların açılma tarihi olan Eylül 17'si itibariyle tamamı açılmışŸ eğŸitim öğŸretim başŸlanmışŸ olacağŸının da müjdesini verdi.

KANUNUN RUHUNA AYKIRI

E-kayıt sisteminde imam hatip lisesi orta kısımlarının bulunmamasını 'eksiklik' olarak nitelendiren ܖNDER Genel BaşŸkanı Hüseyin Korkut, "Kanun ile ifade edilmişŸ ortaokula dolaylı olarak kayıt imkanı sunulması kanunun ruhuna aykırıdır' dedi. Bu durumu anlamanın mümkün olmadığŸını ifade eden Korkut, 'VatandaşŸ istediğŸi şŸekilde rahat bir biçimde ortaokullara kayıt yaptırma hakkına sahip olmalı. ܖnce başŸka okullara kayıt yaptırılacak daha sonra imam hatibe dilekçe verilecek. Ondan sonra da yer varsa kura gibi uygulamalar 4+4+4 mücadelesine aykırıdır' şŸeklinde konuşŸtu. Korkut, henüz uygulamaya geçilmemişŸken bu durumun MEB tarafından düzeltilmesi gerektiğŸini vurguladı.

İHL ortaokuluna 5. sınıf talebi

Yeni düzenlemeyle ilkokulun son aşŸaması olan 4. sınıfı bitiren öğŸrenciler İHL'lerin orta kısmına kayıt yaptırabilecek. Fakat, 2011-2012 eğŸitim-öğŸretim yılında 5. sınıfı geride bırakan öğŸrencilerin velileri, çocuklarını İHL'lerin orta kısmına kayıt ettirememekten şŸikayetçi oldu. 5. sınıfı bitiren kızı Zehra ܇am'ı İHL'nin orta kısmına kayıt ettirmek isteyen Hatice ܇am, 4+4+4 eğŸitim sistemi kapsamında çocukların imam hatip ortaokuluna gidebileceğŸini televizyonda duydum. Eyüp Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne giderek bilgi aldım. Ardından Eyüp İlçe Milli EğŸitim MüdürlüğŸü'ne gittim. İlçedeki yetkililer kanun kapsamında 5. sınıf öğŸrencilerinin kaydının yapılmayacağŸını söyledi. BaşŸımdan aşŸağŸı kaynar sular döküldü' dedi.

PSİKOLOJİYE UYGUN EğžİTİM

Kanun beşŸinci sınıfı bitirip altıncı sınıfa geçen öğŸrencileri kapsamadığŸı için kızının imam hatip ortaokuluna kaydolamadığŸını söyleyen ܇am, 'Bu durum beni gerçekten çok üzüyor. EğŸer İHL'ye giderse, her şŸeyi temelinden alır. Arapça'yı da öğŸrenir. Gerçek anlamda örtüsüyle eğŸitim görebilir ve bu durumdan utanmaz. şžimdi başŸörtülü olarak normal bir okula gittiğŸi zaman utanıyor. DiğŸer çocukların bakışŸları karşŸısında ayıp bir şŸey yaptığŸını sanıyor. ܇ocuğŸumun psikolojik anlamda bunları yaşŸamasını istemiyorum' şŸeklinde konuşŸtu.

 

Yeni şžafak

 

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz