HAYRAT Haberleri Tümü

Yabancı Dil Öğretiminde Bir İlk

Trabzon’un Hayrat İlçesi, Balaban beldesine bağŸlı Hamzalı Mahallesi Kız Kur’an Kursu bünyesinde yaz tatili vesilesiyle düzenlenen “ 40 günde Arapça konuşŸma ve anlama melekeleri kazandıran” dil kursu başŸarı ile gerçekleşŸtirildi.

Hamzalı EğŸitim, Kültür ve YardımlaşŸma DerneğŸi ile Hayrat MüftülüğŸü ve Trabzon-Rize ilahiyat Fakültelerinin işŸbirliğŸi sonucu gerçekleşŸtirilen dil kursu 09 Haziran’da başŸlatıldı. 18 Temmuz’da bitecek olan kurs öğŸrencilerinin seviye tespitini, Trabzon Karadeniz Teknik ܜniversitesi ve Rize Recep Tayyib ErdoğŸan ܜniversitesi İlahiyat Fakültelerindeki Arapça hocaları yaptı.

Fakülte Dekanları İl ve İlçe Müftülerinin de müşŸahit olarak katıldığŸğŸı seviye tespit imtihanı  sonunda, dereceye giren öğŸrenciler, birer altınla ödüllendirildi.
Trabzon ve Rize bölgesindeki Kur’an Kursları, İmam-Hatip Liseleri Müdür ve Arapça öğŸretmenlerinin davetli olduğŸu törenin ilgi yoktu.Dil kursuna, Trabzon ve Rize İlahiyat Fakülteleri ve bazı eğŸitim kurumlarının seçtiğŸi 43 kız öğŸrenci katıldı. Kursa katılan öğŸrencilere Uzungöl’de fiili tatbikat yaptırıldı. Uzungöl’ü gezen öğŸrenciler, bölgede bulunan Arap turistlerle konuşŸabilmenin zevk ve heyecanını yaşŸadılar.
Türkiye’de ilk defa düzenlenen bu projenin mimarı ve yönetmeni Ahmet Ziya İbrahimoğŸlu “Gayemiz, Arapça’nın kısa zamanda ve kolayca öğŸretilebileceğŸini ortaya koyup, dil öğŸrenme ve konuşŸma zevkini tattırarak sevdirmektir.”dedi.  Bunu gramer-dil bilgisi öğŸretmeden önce, konuşŸma ve anlamayı öğŸreterek başŸarıyoruz.
 
Arapça ve Türkçe’de kullanılan 5binin üzerinde müşŸterek kelime bulunduğŸuna işŸaret eden İbrahimoğŸlu, bir dili konuşŸmak için 300-400 kelime kullanabilmenin yeterli olacağŸını söyledi. Ayrıca bu uygulamanın, dil öğŸretiminde bir model olmasını arzuladıklarını ve yazılı-görsel basının bu projeye şŸahitlik etmelerini istediklerini de sözlerine ekledi. İbrahimoğŸlu Mekke ܜniversitesinde, ana dili Arapça olmayanlara Arapça öğŸretimi konusunda ihtisas yapmışŸ bir dil uzmanı olup ilk uygulamayı kendi köyünde yapmayı tercih ederken, Vasat öğŸrekçiye 3 ayda Arapça öğŸretebileceğŸini iddia ederek ܖğŸretim üyelerinden projesine destek istedi.

Sınava Trabzon İl Müftüsü Veysel ܇akı ve  Hayrat İlçe Müftüsü Hayrettin Kılıçbay gözlemci olarak katılırken

 RTEܜ İlahiyat Fak. Dekanı Prof. Dr. Süleyman MollaibrahimoğŸlu, KTܜ İlahiyat Fak. Dekanı Prof. Dr.Emin AşŸıkkutlu, Arapça ܖğŸretim ܜyesi Yrd. Doç.Dr.Murat Sula, Arapça ܖğŸretim ܜyesi Yrd. Doç.DrMurat SerdaroğŸlu(Suriye asıllı), RTE ܜn. İlahiyat Fak. Arapça ܖğŸretim ܜyesi Yrd. Doç.Dr. Ahmet MerağŸı (Mısır), Arapça ܖğŸretim ܜyesi Yrd. Doç.Dr. Erdal Kaya ve İlyas Karslı 40 gün Arapça gören kursiyerleri sordukları sorularla terletti. Kursiyerlerin mükemmel arapçası il, ilçe müftüsü ve öğŸretim görevlilerinin takdirini kazandı.

 

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz