HAYRAT Haberleri Tümü

Hayrat, Pınarca köyünde icazet töreni yapıldı

Bu günkü icazet törenine Trabzon, Of ve civar ilçelerden çok sayıda bilhassa hocalar, müftüler, profosörler, din görevlileri ve civar köy ve mahallerden vatandaşŸlar katıldı.
Törende Kur'a-ı Kerim tilaveti, dini sohbetler yapıldı. Kuran kursu derneğŸi, Bünyelerinde hafız olarak yetişŸtirilen, aynı zamanda ilk ve orta öğŸretime devam eden öğŸrencilerin Hayrat ve Of'taki okullarına gidebilmek amacıyla kursun acil bir minibüse ihtiyaçlarının olduğŸunu, böyle bir minibüsü bağŸışŸlayacak hayırsever aradıklarını sık sık anons etti.

Ekim 1966 yılında Pınarca köyü yukarı mahalle camii imamlığŸına atanan ve şŸubat 1968 yılına kadar 8 ila 10 civarındaki talebesiyle eski medresede EğŸitim ve ܖğŸretime devam eden Rıdvan HARPUTOğžLU Hocanın mahalle halkından bir Kur' an Kursu yapılması yönündeki çok muteber talebi olumlu bulunmuşŸtur. Faruk AKSU önderliğŸinde köy Halkıyla beraber yapılan hazırlıklar ve çalışŸmalar neticesinde 26 haziran 1968 ܇arşŸamba günü bahsi geçen Kur' an kursu temeli atılmışŸtır.
 11 ocak 1970 Pazar günü 50 Talebe ile yemekli yataklı olmak üzere EğŸitime başŸlanmışŸ olup; Faruk AKSU'nun 1970-1972, Mehmet ReşŸat AKSU'nun 1973-1974 ve tekrar Faruk AKSU'nun 1974-1994 yılları arasında başŸkanlığŸını yapmışŸ oldukları Kur' an Kursunu ܖnce Allah'ın yardımı, sonra çok değŸerli pınarca köyü yukarı mahalle sakinlerinin sonsuz desteğŸiyle ve tüm hayır sever Müslümanların maddi katkılarıyla yaşŸatmışŸlardır. Faruk AKSU'nun 1994 yılında vefatından sonra Kur'an kursu başŸkanlığŸı görevini 2009 yılına kadar Mustafa Sabri KORKMAZ yürütmüşŸtür.

Uzun yıllar konuşŸulan ancak bir türlü gerçekleşŸtirilemeyen Kur' an kursunun daimi bir gelire kavuşŸturulması için 20.01.1996 yılında İstanbulda Pınarca köyü Yukarı Mahalle sakinleri olarak YapmışŸ olduğŸumuz toplantı neticesinde bu konu karar altına alınmışŸ olup ilk maddi taksitlendirme yapılmışŸtır. Aynı yıl içerisinde 18 Haziran günü eldeki mevcut maddi imkanla İstanbul Yeni Bosna da satın alınan Arsa üzerinde 2 dükkan ve 5 daireden oluşŸan bina bitirilmişŸ ve Kur' an kursunun kaynak sıkıntısı bu şŸekilde giderilmişŸtir. Mahalle sakinleri adına bu mülke ait tapu kaydı yaklaşŸık 10 yıl ܖmer AKSU üzerinde bulunmuşŸ olup 2007 yılında kurulmuşŸ olan Pınarca Sosyal Hizmetler Vakfına bağŸışŸ yoluyla tapular devredilmişŸtir.

Kur'an Kursları , kültürümüzün şŸekillenmesinde önemli katkıları olan ve köklü bir tarihi geçmişŸe sahip öğŸretim kurumlarından biridir. Kur'an Kursları günüzümüde, yetişŸkinlerin İslam dininin Kutsal Kitabı'nı yüzünden okumayı öğŸrendikleri, iman, ibadet, ahlak ve Hz.Peygamber'in hayatı hakkında bilgi aldıkları yaygın din öğŸretimi kurumlarıdır. Kur'an Kursları, örgün öğŸretim süreci içinde bulunan veya bu süreci tamamlamışŸ insanımızın dini öğŸrenmelerinin gerçekleşŸtiğŸi öğŸretim merkezleridir. Bu kurslar vasıtasıyla örgün öğŸretim süreci içinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ile genel bir dini anlayışŸ kazanan bireyler, İslam'ın temel inanç prensipleri, uygulanması gereken dini pratikler ve toplumsal hayatta dinle içiçe geçmişŸ olan ahlaki prensipler hakkında bilgi sahibi olma, dini pratiklerin uygulanması için gerekli dua ve sureleri ezberleme, inandıkları Peygamberlerinin örnek hayatını öğŸrenerek bu hayattan davranışŸ modelleri çıkarma ve Kur'an-ı Kerimi yüzünden okumasını öğŸrenerek mealiyle birlikte okuma alışŸkanlığŸı kazanma imkanı elde etmektedirler.

Kur'an Kursları, öğŸrenenlerin hayatlarını anlamlandırma sürecinde yaşŸadığŸı sorunların çözümünde destek sağŸlayacak bilişŸsel, duyuşŸsal ve psikomotor davranışŸların kazanımında rol oynayan önemli merkezler niteliğŸi taşŸımaktadır.

Kur'an Kursları, hedef kitlesine, Kur'an-ı Kerimi yüzünden okumayı öğŸretme ve temel dini bilgileri vermenin yanında milli birlik ve beraberliğŸi kazandırıcı, sevgi, saygı ve dostluk bağŸlarını güçlendirici, vatan, millet, bayrak, sancak, şŸehitlik gazilik gibi milli değŸerleri kazandırıcı, bir arada yaşŸama ve sorumluluk bilinci oluşŸmasna katkıda bulunan kurumlardır. Kendisine toplumu dini konularda aydınlatma görevi Kanunla verilen Diyanet İşŸleri BaşŸkanlığŸı'nın bu fonksiyonunu yerine getirdiğŸi en önemli yaygın eğŸitim kurumu, Kur'an Kurslarıdır.

Ofhayrat.com

 

Yorumlar
  • murat bakişgan

    ALLAH sizlerden razı olsun tüm emeyi geçenlerden başta deyerli hocalarımızdan

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz