ÖZEL HABER Haberleri Tümü

Emel Saral'dan "akil adamlar" önerisi

CHP Of İlçe BaşŸkanı Emel Saral, Ak Parti Hükümetinin İmralı'da terörist başŸı ܖcalan ile yaptığŸı pazarlıkları değŸerlendirdi. Hükümete bu konuda şŸartlı destek verdiklerini ifade eden Saral, CHP olarak sorunun çözümü için kendi yöntemlerini de ifade etti:

Saral, Haber Sorumlumuz Fahri HacıcaferoğŸlu'na terör gündemi ile ilişŸkin şŸu açıklamalarda bulundu:

MܜZAKERELERİ HܜKܜMET DEğžİL AKİL ADAMLAR YܜRܜTMELİ

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak terörün çözümü noktasında toplumsal mutabakatın oluşŸması gerektiğŸi kanaatindeyiz. Aynı zamanda silahla hak arayarak hiçbir netice alınamayacağŸı kanaatindeyiz. Terörist örgüt ve onun elebaşŸısı ile görüşŸmeden bir şŸeyin çözülmesi olanaksız. KarşŸınızda ülke birliğŸine ve bütünlüğŸüne zarar veren bir yapı var. Biz CHP olarak Sayın Genel BaşŸkanımızın da belirttiğŸi gibi bu görüşŸmelerin hükümet tarafından değŸil, akil adamlardan oluşŸan bir yapı tarafından yürütülmesi kanaatindeyiz. ܜlkemizde yüzlerce aydın insan var. Bu müzakerelerin de bu isimler içersinden seçilecekler tarafından yürütülmesini doğŸru buluyoruz.

Terör bu ülkede kanayan bir yara malesef ve terörist başŸı da bu ülkede çok can yakmışŸ bir şŸahsiyet. Bu şŸahsın terör çözümü adı altında affedilmesini ve cezasını çekmekten kurtarılmasını doğŸru bulmuyorum. Demoktratik hukuk devletin de suç işŸleyen herkesin cezasını çekmesi kanaatindeyim.Yalnız, yukarıda belirttiğŸim gibi, söylediğŸim sorunun çözümü için bu şŸahısla görüşŸülmesi gerekmektedir. ܇ünkü bıçak kemiğŸe dayanmışŸtır. Terör örgütünün başŸı olması nedeniyle bu isimle görüşŸülmesi doğŸrudur. Fakat bu süreci hükümetin yürütmesi bize göre yanlışŸtır.

OFUNNABZI.COM muhabirinin pazarlıklar sonucunda terör örgütünden 'ܖcalan'ın serbest bırakılması karşŸılığŸı silah bırakırız' talebi gelmesi halinde siz ne düşŸünürsünüz? sorusuna ise Saral şŸöyle cevap verdi:

APO KESİNLİKLE AFFEDİLMEMELİ

"Hayır. Bu konuda kesinlikle taviz verilmesini ve bu konunun pazarlık konusu edilmesine karşŸıyız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu tip pazarlıkların odağŸı olamaz", dedi.

Kürt vatandaşŸlarımızın da temel hak ve özgürlükleri konusunda, örneğŸin anadilde eğŸitim konusunda da haklarının verilmesi gerektiğŸini düşŸünüyoruz. Fakat şŸuanki mevcut eğŸitim sistemi içersinde, anadilde eğŸitimin verilmesinin Türkiye Cumhuriyetinin üniter yapısını bozacağŸı kanaatindeyiz.

Sayın Genel BaşŸkanımız terör sorunun çözümü için mutlaka TBMM'nin devreye girmesi ve bu süreçte tüm halkın haberdar edilmesi gerektiğŸini ifade etmişŸtir. Bunun haricinde mevcut hükümet AKP hükümeti bunu siyasi, propaganda haline dönüşŸtürmemelidir. EğŸer böyle bir sinyal görürsek CHP olarak buna mutlaka cevap veririz. Bugüne kadar iktidardan CHP'ye "biz sorunları çözmek istioyuruz ama ana muhalefet, CHP bunu engelliyor" şŸeklinde çıkışŸlar olmuşŸtur. İşŸte terörün çözümü noktasında göstermişŸ olduğŸumuz sükunet ve dinginlik CHP'nin ne kadar barışŸtan yana olduğŸunu da göstermektedir.

OF'UN NABZI muhabirinin teröre dışŸ güçlerin etkisi hangi boyutta sorusuna ise CHP Of İlçe BaşŸkanı Saral şŸöyle cevap verdi:

DIşž Gܜ܇LERDEN ܖNCE İ܇İMİZE BAKMAK LAZIM

ܖnce kendi bahçenizi temizlemek gerek. Tabiki terör örgütü bazı dışŸ güçlerin etkisinde hareket ediyor. Ancak biz kendi sorunumuzu kendi içimizde çözersek emperyalist güçlerin müdahalesi de o ölçüde engellenmişŸ olur. Kendi ülkemizde halkların kardeşŸliğŸini sağŸlamalıyız, diye düşŸünüyorum.

"Mevcut hükümet bu noktada mutlaka çaba göstermişŸtir. Fakat uygulamada bazı hatalar yapılmışŸ olması muhtemeldir. Ak parti Pkk sorunu ile ilgili ürettiğŸi her çözümde duvara çarpmışŸtır. Toplum nezdinde başŸarı kazanamamışŸtır. DoğŸru politkalar üretememişŸtir. ܇özüm önerilerini kendi menfaatleri doğŸrultusunda kullanmamışŸ olsaydı bugün belkide 10 yıl önce çözülebilirdi teör sorunu. GeldiğŸimiz noktada, halk artık bu sorunun kesinkes çözümünü istemektedir. Biz her türlü kanın akmasına karşŸıyız. İnsanın yaşŸam hakkına saygı duyulması gerekiyor. Anadilde eğŸitim taleplerine ve kendi kültür etkinliklerine hak veriyorum. Ancak bu demek değŸildir ki, bu müzakerelerden bir özereklik istensin, kesinlikle biz buna karşŸı çıkarız", dedi.
 
OFUNNABZI.COM
ܖZEL HABER

Yorumlar
 • Emre

  Süleyman bey sabah yazdığŸım yorumun üstüne sizin Ulusalcı geçinen CHP milletvekilinin lafları cuk diye oturmuş. Bakın ne diyor büyük ulusalcı zihniyetiniz ; BİRGÜL AYMAN GÜLER - Kürt milliyetçiliğŸini bana "ilericilik" ve "bağŸımsızcılık" diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değŸerde gördüremezsiniz. Ben daha ne diyeyim. Normalde MHP den beklediğŸim bu tür lafları Faşist CHP zihniyeti yapıyor. Peki nedir faşist chp zihniyeti biliyormusunuz. İşte onun adıda ULUSALCILIK tır. KimliğŸini bulamamış bir zihniyettir. Atatürkçülük adı altında faşizim yapmaktır. Kemalizm ile Atatürkçülük arasındaki farkı bilmemektir. Neyse gün gelir bunların ne olduğŸunu neye hizmet ettiklerini naslsa sizde göreceksiniz.

 • Emre

  Madem irtica geldi ben niye göremiyorum. Kimsenin bana zorla bir şey yaptırdığŸı yok Süleyman bey bence bir yanlışınız var. Yada siz ve ben farklı ülkelerde yaşıyoruz. Ayrıca benim Milliyetçi duygularım yok. Benim için insan önemlidir. Ne olduğŸu neye inandığŸı etnik kimliğŸinin bir önemi yok. Faşist olmadığŸım gibi Ulusalcı da değŸilim. Kusura bakmayın ama bence her ikiside dar kafalılıktan başka bir şey değŸildir. Ama ne ulusalcılar kurallardan bahseder bilimden bahseder ama bilim nedir nasıl yapılır bimezler. Şunuda söyleyeyim yaşadığŸım yerde etrafımda bulunanların çoğŸu ulusalcı geçinen tipler. Nasıl davrandıkları ve ne kadar dar kaalı olduklarını içlerinde bulunuca insan daha iyi anlıyor. Hiç kimse bana bunların akıllı olduğŸunu idda edemez. Faşistlere gelince söyleyecek söz yok. Onlara kalsa Türk milletinden başkası yalan. Her nekadar bunu yüzlerine söylediğŸimizde olurmu öyle şey demelerine rağŸmen. Ama kendi aralarında bu kü..ri keselim demektende geri durmazlar. Onlara göre herkes yok edilebilir. Yahudi zihniyetinin yerel temsilcisi olmaktan başka hiç bir farkları yok.

 • Süleyman Sırrı Saral

  Evet irtica geliyor dedik ve feryat ettik ama anlatamadik. Şimdi irtica geliyar demiyoruz, çünkü irtica geldi bile.Evet karşilaştırma yaptim.ikisi arasindaki farkıda biliyorum onun için Atatürkün kurdugu çogunlugun yönetime katildigi cumhuriyeti benimsiyorum.CHP sinin İcinde de senin dediklerinden yok.Ben cumhurun yönettigi bir yönetimi benimsiyorum.Hem cevap yazarke ne var diye yazilmaz, bu tavir Türk örf ve adetlerine uygun bir tavir deyildir.Tabiki türk isen.Ayrica ulusalci olmaktanda herzaman gurur duymuşumdur.

 • Emre

  Ne var Atatürk ün kurduğŸu Cumhuriyet e bir şeymi oluyor anlayamadım ben. Ayrıca aradaki farkı bilmiyorsunuz bu kesin. Önceki yazdığŸınız cümleyi 100 kişiye okutun bakın size ne yorum yaparlar. "Emre bey Başkanlık sistemi benimsedigim bir sistem deyil.Cumhuriyetle Yönetilmek varken niye başkanlık sistemi" İşte sorunuz açıkça buydu. Belliki karşılaştırma yapılmış. Karşılaştırma ise iki farklı şey arasında yapılır. Umarım daha açıklayıcı olmuştur. Bu ulusalcı laflarıda artık bir kenara bırakın. Kimsenin bunları dikkate aldığŸı yok CHP nin bir kısım ekibi haricinde. Millet artık bunların hepsinin Atatürkçülük adı altında yazılmış hikayeler olduğŸunu biliyor. Nasıl bir zamanlar İrtica geliyor diye konuşuyorlardı niyet okuyorlardı şimdide Atatürkçülük ön plana çıkarılıyor. Sıkıldık bu senaryolardan biz.

 • Süleyman Sırrı Saral

  Emre ben cumhuriyet derken Atatürk ün kurdugu cumhuriyetten bahsediyorum.Başkanla yönetilen bir cumhuriyetten söz etmiyorum.cok bilmişlik de yapma Ben ikisi arasindaki farkıda bilirim.

 • Emre

  Cumhuriyet ile başkanlık sistemini birbirine karıştırmışsınız. Bence ikisi arasındaki farkı öğŸrenmeniz faydalı olacaktır. Başkanlık sisteine geçmek demek cumhuriyeti yıkmak anlamına gelmez. Delegelerle ilgili görüşlerinize tamamen katılıyorum. Ama maalesef bunu sağŸlamanın yolu yok. Zira parti başkanını belki böyle seçersiniz amailçe başkanını seçemezsiniz. Sizde biliyorsunuzki böyle durumlarda menfaat, hemşehricilik,akrabalık, ağŸalık, dayılık devreye girer o iş gene olmaz. O yüzden köklü çözüm lazım. Biz ancak bundan anlarız.

 • Süleyman Sırrı Saral

  Emre bey Başkanlık sistemi benimsedigim bir sistem deyil.Cmhuriyetle Yönetilmek varken niye başkanlık sistemi.Birde Parti başkanlarınıda delegeler kendi iradeleri ile secseydiler Halkın sectikleri meclisteolurdu.Bu bütün partilerde böyle.

 • Emre

  Süleyman bey madem halkın seçtikleri mecliste değŸil parti başkanlarının seçtikleri mecliste diyorsunuz o zaman siyasetçilerinize zahmet olmassa söyleyinde BAŞKANLIK sitemini desteklesinler. İşte o zaman sadece sevilen kişiler meclise girebilecektir. Parti başkanlığŸıda olmayacaktır. Meclis ve yürütme kesin çizgilerle ayrılacaktır. Böylece sizin istediğŸiniz gibi olur herşey.

 • Süleyman Sırrı Saral

  Evet mecliste akil adam yok Cünkü Halkın sectıklerı mecliste deyil,Parti başkanlarının sectikleri mecliste.

 • Suleyman Sırrı Saral

  Törerist ile müzakere olmaz Törerist i yok edeceksin.

 • emre

  Size kalsa demekki 100 yıl daha bitmez bu mesele. Hangi toplumsal mutabakattan bahsediyorsun. Böye bir şeyin olmasını beklemek saflıktır.

 • emre

  Lütfen yazdığŸınız yazıları bir daha kontrol edin. Kelimeler birbirine girmiş ve aralarda anlamsız harfler var. Yazan kişi yazdığŸını kontrol etmeden hemen yayınlamış. Bu siteye yakışmıyor.

 • büyük abi

  nedir bu akil adamlar.meclistekiler akil değŸilmi.yanlış mantık.bakıyoruzki CHP nın de bir çözüm önerisi yok.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz