ÖZEL HABER Haberleri Tümü

Kriz Of'u Teğet Geçmedi!

BaşŸbakan ErdoğŸan ve ekonomiden sorumlu Bakanların ifade ettikleri pembe tablonun aksine, ܜlkemizde maalesef ekonomik alanda pembe tablolar yaşŸanmıyor. Vergisini ve sigorta primlerini ödemekte güçlük çeken Oflu esnaf, işŸsizlikten ve nüfus eksikliğŸinden şŸikayetçi. Esnafın beklentisi bir an önce Hükümet tarafından gerçekçi ve somut tedbirlerin alınması.

Of'un Nabzı Medya ekibi olarak Of'un Nabzını tutmaya devam ediyoruz. Bu haftaki konumuz ülke genelinde büyük bir sorun haline gelen ve özellikle küçük esnafın belini büken ekonomik sıkıntıyı Of esnafına sorduk.

Haber Muhabirimiz İmdat OsmanoğŸlu ve Fahri HacıcaferoğŸlu'nun yoğŸun çalışŸması ile, yaklaşŸık elli esnaf ile görüşŸerek onsekiz esnafın açıklamalarını dinleyerek kaleme alan medya ekibimiz, görüşŸtükleri esnafların ortak derdinin kredi kartı ve kredi borcu olduğŸunu gözlemlediler.

Birçok esnafın büyük alışŸverişŸ merkezlerinin şŸehir içinde olmasından şŸikayetçi olduğŸunu ve yetkililer tarafından şŸehir dışŸına çekilmesi gerektiğŸini dillendirirken, birçok esnaf ta yapılan zamların özellikle küçük esnafı kepenk katacak duruma soktuğŸunu, bu gidişŸle Of İlçemizin çok yakın zamanda kapalı dükkanlar şŸehri haline döneceğŸini söylediler.

İnsanların cazip fiyatlarla medya ve diğŸer reklam araçları ile kandırıldığŸını da dillendiren esnaflar, bu konularda bütün insanların kendi kesesine göre harcama yapmaları gerektiğŸini ve özellikle tv ekranlarında cazip gösterilen ve kredi kartına hapsettiren ürünlere aldanmamaları gerektiğŸini dile getirdiler.

İlçemizde son yıllarda banka sayısının artmasına da dikkat çeken birçok esnaf, her geçen gün yeni bir bankanın açması ve geldiklerinde küçük olan boynuzlarının şŸimdi ise büyüdüğŸünü ve bu büyümenin esnafın küçülmesi anlamına geldiğŸini, bu bankaların artması ve büyümesinin devam etmesi halinde küçük esnafların teker teker kepenk kapatacaklarını beyan ettiler.

-sayfa- Bayram ERAL (Taksici)  
Benim çayım, fındığŸım ve ek olarak hiçbir gelirimin olmamasına rağŸmen yapmışŸ olduğŸum taksicilik işŸinden evimi, çoluk çocuğŸumu ve kendi  ihtiyaçlarımı giderebiliyorum. Allah'a (Celle Celalühü) şŸükürler olsun ki hiç kimseye muhtaç olmadan kendi imkanlarım ile ihtiyaçlarımı giderebiliyorum.  Hiçbir sıkıntım da yok, alın terimi kullanarak taksicilik yapıyor ve bana yetecek kadar da gelir elde edebiliyorum.  Mevlam bu günlerimizi aratmasın.

Bora YILMAZ (HacıbayramoğŸlu AVM)  
ܜlkemizde genel anlamda yaşŸanan ekonomik sıkıntı ister istemez bize de sirayet ediyor. İlçemizde yeterli istihdamın olmayışŸından dolayı da hızla nüfus kaybı yaşŸıyoruz. Birçok insan çalışŸmak ve geçimini sağŸlamak için şŸehir dışŸına çıkıyor. Bu da biz esnafları olumsuz yönde etkiliyor.

Aynı zamanda ülke genelinde zaruri ihtiyaçlara yapılan zamlar bize olumsuz etki ettiğŸi gibi bizlerde bunu müşŸterilere aynı oranda yansıtamadığŸımız için kazanç oralarımız azalıyor.  Her ne kadar büyük alışŸverişŸ merkezi olsak ta buna göre de büyük ölçüde giderimiz oluyor. Her ürün almada ayrı fiyatlarla karşŸılaşŸıyoruz. Yakıta gelen zam ürün almamızı zorlaşŸtırıyor.

Bütün bu sorunları sadece bizim sektör değŸil bütün işŸ alanları yaşŸamaktadır. Bunun çözümü de Hükümetin alacağŸı tedbirlerdir. Aynı zamanda ilçemizde de gerekli istihdamın yapılması halinde hızla artan göç kaybını önler ve bu sayede bütün esnaflar da bundan faydalanır.

-sayfa- Cüneyt şžİşžMAN (Efendi Giyim)  
Ekonomimiz iyi değŸil. Bunun nedenini de genel olarak, yani ܜlke yönetiminden kaynaklandığŸını düşŸünüyorum. ܖzellikle küçük esnaflar kan ağŸlıyor. Elli ve yüz TL ile kepenk kapatan arkadaşŸlarımız var. ܜstelik bunların bir çoğŸu kira veriyor. Kapatmaktan çekinenler kredi batağŸına giriyor. Bu bataklıktan da çıkamayınca işŸyerini yüksek miktardaki borçlarla kapatmak zorunda kalıyor.

Bu sorunun çözümü için hükümetin küçük esnafa biraz olsun sahip çıkması lazım. Büyük alışŸverişŸ sitelerinin şŸehir dışŸına alınarak küçük esnafın korunması gerekiyor. Aksi halde büyüklerin arasında küçük esnaf yok olacaktır. Bu yok oluşŸun zararı da sadece yok olanları değŸil hem çevresini hemde ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyecektir.

Ayrıca Hükümetin faiz oranlarını düşŸürmesi halkın yararı için değŸil bu bataklığŸa düşŸürmek için bir tuzak olduğŸunu düşŸünüyorum. ܇ünkü bize gelen müşŸterilerin çoğŸunluğŸu kredi kartı ile alışŸverişŸ yapıyor. Esnaf arkadaşŸlara da baktığŸımız da aynı durum ortada. Bu da nakit paranın bankalarda dolaşŸtığŸı anlama geliyor ve küçük esnafların batışŸının göstergesi olduğŸunu anlıyoruz.

Sorunun başŸtan kaynaklandığŸını düşŸündüğŸüm için çözümünde başŸtan yapılması gerektiğŸine inanıyorum. Bu anlamda bir an önce yetkililerin önlem alması gerekmektedir.

-sayfa- Erol ARS (Ars Ticaret)  
Her geçen gün işŸlerimiz geriye doğŸru gidiyor. Bu gidişŸin sonu da hiç te iyi gözükmüyor. Geçen yıla oranla aynı dönem itibari ile işŸlerimiz çok düşŸtü.  İnsanların alım gücü azalınca bize de ister istemez bu olumsuz yönde yansıma yapıyor.

İlçemize ilk geldiğŸinde Boynuzu küçük olan bir banka şŸimdi boynuzunun büyüdüğŸünü görüyoruz. Bu gösterge de esnafın durumu açık açık ortaya koyan bir göstergedir.

Bu ekonomik sıkıntının sorumlusu yöneticiler olduğŸu kadar tüketicilerin lüks yaşŸayanlarıdır. Tabi ki bu lüks yaşŸantı ve israf medya yolu ile insanlara özendiriliyor. Bunu yetkililerin kısıtlaması gerekiyor.

Bu sorun sadece bunlarla da sınırlı değŸildir. Birçok esnaf siftah yapmadan kapatmasına rağŸmen ay sonu gelince vergi ve giderlerinde hiçbir eksiklik olmadan ödemesi gerekiyor. ܜstelik gelir sorunu yaşŸayan esnaf giderleri de otomatik olarak ödeyemiyor ve bu borçların faiz ile artması halinde çok daha fazla borca batmışŸ oluyor.  Yetkililerin düzensiz vergilendirme sistemini de düzenli hale getirmesini ve haksız vergi kazancını kaldırmaları gerekiyor diye düşŸünüyorum.

Hayri YILMAZ ( Turuncu Giyim)  
BulunduğŸumuz konum itibari ile yüksek miktarda kira ödüyoruz. Bu da ister istemez belimizi ekonomik olarak büküyor.  İşŸlerimizin de kötü gitmesi buna eklenince ortaya ya krediye düşŸme yada kapatma seçenekleri çıkıyor. Bu anlamada yüksek kiraların aşŸağŸılara çekilmesi için kirada bulunan esnafların birbirlerine sahip çıkması ve fazla kiralara teslim olmaması gerekiyor. Mal sahipleri bu durumu fırsat bilerek 'nasıl olsa birisi kiraya alacak' düşŸüncesi ile fiyatları yüksek tutuyorlar. Halbuki bu kadar yüksek fiyatta kira ödeyerek burada para kazanmamı düşŸünülemezken kapatmamak için farklı çarelere başŸvurmak zorunda kalıyoruz.

YaşŸadığŸımız ekonomik sıkıntının bir diğŸer nedeni ise, halkın birbirine sahip çıkmamasından kaynaklanıyor. Burada yaşŸayan bir insan sebepsiz veya değŸmeyecek bir sebepten dolayı alışŸverişŸini ilçe dışŸından yapması bize zarar getiriyor. Halbu ki gerek kalite gerekse fiyatlarda uçuk bir fark ortada yokken birçok insan alışŸverişŸini dışŸarıdan yapıyor.

Esasen bu ekonomik sadece ilçemizde değŸil ülkemizin her tarafında hat safhadadır. Bunu hükümet yetkilileri kriz ortamı  oluşŸmasın ve insanlar tedirgin olmasın diye basından saklıyor ve basının da göstermesini engelliyor.

Bu sorunların en azından büyümemesi için kendi esnafımıza bizlerin sahip çıkması lazım. Ufacık farklar veya herhangi sebeplerden dolayı alışŸverişŸlerimizi şŸehir dışŸından yapmayalım.

İbrahim AKYܜZ (Of Kebap & Yemek Salonu)  
ܜlkemizin ekonomik durumu her ne kadar iyi gösterilse de kötü olduğŸu aşŸikardır. Fakat bizim yaptığŸımız işŸin beslenme ihtiyacı olan yemek işŸi olduğŸu için işŸsiz kalmıyor ve işŸimize önem verdiğŸimiz için de her geçen gün daha da ileriye doğŸru gidiyoruz.

ܖzellikle Of halkının yemeğŸe çok önem verdiğŸini düşŸünüyorum. ܇ünkü ilçemizde bulunan lokanta ve benzeri yerlerin sayısı, aynı nüfus ortalamasına göre birçok ilçeyi geçmektedir. Bu da Of halkının yemeğŸe önemini ortaya koymaktadır. Hatta ilçede evi bulunanlar dahi gün içerinde yeme ihtiyaçlarını lokantalarda gideriyorlar. Tabi ki bunun sadece halkın yemeğŸe verdiğŸi önemden kaynaklanmadığŸını bir diğŸer önemli nedeninin de lokantaların yaptıkları yemeklere önemi olduğŸunu düşŸünüyorum.

Biz bu işŸyerini kısa zaman önce devraldık. BaşŸladığŸımız günde istediğŸimiz bir müşŸteri potansiyelini yakalamamıza rağŸmen çok kısa zamanda bunu telafi ederek istediğŸimiz bir seviyeye kavuşŸtuk. İnşŸAllah bu her geçen gün, gerek yemek kalitesi gerekse müşŸterilerin memnuniyeti ile yüksek seviyelere ulaşŸacaktır. 

Bizler her ne kadar iyi seviyelere ulaşŸma gayreti içinde olsak ta yapılan zamlar bu başŸarı seviyemizi ister istemez kamçılamaktadır. Yukarıda belirttiğŸim güzel tablo zaruri ihtiyaçların kısa aralıklar ile zamlı şŸekilde karşŸımıza çıkmasıyla ister istemez kötü tabloya dönebiliyor.  Bundan dolayı yetkililerin özellikle küçük esnafın belini bükecek zamlardan uzak durması ve bu sorunlara çare bulması gerekiyor.

-sayfa- İsmail ܖZCAN (KalkavanoğŸlu Mermer)
Allah'a (Celle Celalühü) şŸükrolsun ekonomi durumumuz güzel. Her ne kadar borcumu olsa da bunun karşŸılığŸında yaptığŸımız işŸlerden dolayı alacağŸımız var. Alacakları zamanında alabilirsek borçlarımızı kapatabiliyoruz. Fakat bu istediğŸimiz gibi maalesef olmuyor ve alacakları hem zamanından alamıyor hemde bir çoğŸunu aradan yıllar geçmesine rağŸmen alamadık, alamıyoruz. İşŸyerimizi belli bir gider ile döndürmeye çalışŸıyoruz. Gerek işŸçiler gerekse resmi giderler geciktirildiğŸinde bizden gecikme faizini hiç sorgulamadan alıyorlar. Bizim giderler sabit, alacaklar ise zaman aşŸımı ile ya geliyor yada gelmiyor. Bu da ister istemez bizi zor duruma sokuyor. İster istemez faiz veriyoruz. Bu konuda müşŸterilerimizin biraz daha hassasiyet göstermelerini rica ediyorum.

Kemal TOP܇UOğžLU (Durak TaşŸ Fırını)
İnsanların mecburi tüketim ihtiyacı olan işŸi yaptığŸımız için ekonomi açısından çok düşŸük seviye düşŸmüyoruz fakat bizlerinde ekmek ve diğŸer unlu mamulleri üretmek için zaruri giderlerimiz oluyor. Yapılan zamlardan dolayı bu giderlerimiz ister istemez yükseliyor. Bizler ise bize yansıtılan zamları aynı derecede tüketiciye yansıtamıyoruz. Buda elde edilen kazancın seviyesini düşŸürüyor. Buna rağŸmen Allah'a(Celle Celalühü) şŸükürler olsun ki aç-susuz değŸiliz. İnşŸAllah bu günleri aratacak günler yaşŸamadan daha güzel günler görürüz.

Mehmet DܖNMEZ (Elif Perde)
Ekonomik durumumuz gün geçtikçe kötüye gidiyor. Her sene küçülüyoruz. İnsanların her geçen gün bankalara bağŸlanması ve kredi borçlarına düşŸmesinden dolayı esnafa ödeyecekleri paraları kalmıyor. Nasıl kalsın ki, kazandıkları kısıtlı miktardaki paraları banka borçlarına mı versinler yoksa esnafa mı versinler? Herhalde korktukları yere verecekler. Bu da banka olacaktır.

Borçlu olmayan kaç tane esnaf var ki bizim olmasın. Hergün kötüye doğŸru gidişŸi olan bir işŸyeri nasıl borca düşŸmesin? ܜstelik işŸyerimiz açık olduğŸu müddetçe ister gelir elde edin ister etmeyin sizin sabit giderleriniz olacaktır. Para kazanmadan da zorunlu ödemeniz gereken gideriniz olursa ne yapacaksınız? Tabiki bankaya başŸvurup kredi bataklığŸına düşŸeceksiniz.   Bu sadece bizim ilçemizin sorunu değŸil ülkenin başŸlı başŸına sorunudur. Yetkililerin bir an önce bu sıkıntının önüne geçmemesi durumunda Terör belası gibi ekonomik sıkıntı insanların başŸına bela olacaktır.

-sayfa- Mustafa KAPLAN (şžanlıurfa Kebap)
Ekonomimiz her geçen gün kötüye doğŸru gidiyor. Geçen yıla oranla işŸlerimizde %50 oranında düşŸüşŸ yaşŸıyoruz. Fakat işŸlerimizin düşŸmesi bizim giderlerimizi azaltmadığŸı gibi ödeyemediğŸimiz borçlarımızın da faizlerle katlanmasına sebep oluyor. Bu da ister istemez belimizi büküyor. Bu şŸekilde gitmesi halinde işŸin ucu kapatmaya gidiyor.

Biz işŸimizi sürdürmek için sürekli malzeme almamız gerekiyor. Aynı şŸekilde eleman çalışŸtırıyoruz. Aylık olarak beşŸbin TL oranında sabit giderimiz oluyor. Gelirimiz aynı seviyede olmadığŸı zaman ise sağŸdan soldan borç almaya çalışŸıyoruz.

Bu olumsuzluklar devam ettiğŸi müddetçe ne biz nede bizim gibi birçok esnaf kepenklerini açık tutamayacaktır. Maalesef gösterge de bunu göstermektedir.

Biz aldığŸımız ürünleri her geçen gün yeni zamlarla alırken bu zammın etkisini müşŸterilerimiz yansıtamıyoruz. MüşŸterileri mağŸdur etmeme adına bizler sürekli mağŸdur oluyoruz. Fakat yetkililer bizi mağŸdur etmemek için değŸil sanki inadına mağŸdur etme adına icraatlar yapıyorlar.

Zaruri ihtiyacımız olan su ve elektrik giderlerimizi ödeme de dahi zorluk çekiyoruz. Biz işŸ yapamadığŸımız zaman bu ödemeleri nasıl yapacağŸız? Tabi ki yapamıyoruz. Fakat bu bununla sınırlı kalmayıp su ve elektrikleri kesme ve ceza uygulamasına kadar düşŸebiliyoruz. ܖyle durumlarda işŸyerimiz dolaylı yoldan kapanmışŸ oluyor.

Bu sorun başŸtan kaynaklandığŸı için çözümünün de başŸtan yapılması gerekiyor. Bu anlamda yetkililerin bir an önce kepenk kapatma aşŸamasında olan esnafa yardımcı olmaları gerekiyor. Aksi halde bu zarar sadece kapatanları değŸil bütün ülkeyi saracaktır.

Muzaffer HACIMURTEZAOğžLU (Muzaffer Emlak)  
Trabzon'un ilçeleri arasında en iyi ekonomi durumu olan ilçenin Of ilçesi olduğŸunu düşŸünüyorum. Yapılan binalar ve satılan dairelere baktığŸımız zaman kötü bir ekonomi tablosu değŸil çok iyi bir seviyede ekonomi tablosu görüyoruz.

İlçemizdeki çay üretimi birçok esnafı ve halkı bu anlamda iyi bir seviyeye çıkartıyor, fakat buna rağŸmen ekonomisi iyi olmayanlar oluyorsa buda kendilerinin düzensiz yaşŸantısından kaynaklanıyordur.  Yazın kesilen çayların parasını alan üretici, o parayı ileriyi düşŸünmeden harcıyor. ܜstelik zaruri ihtiyacına değŸil olmasa da olur ihtiyaçlarına harcıyor. KışŸ geldiğŸi zaman da giderlerine harcayacak parayı bulamıyorlar. Bu sadece bu alanda değŸil diğŸer gereksiz harcama yapanların açısından da aynıdır. Etrafa baktığŸımız zaman cebinde beşŸ lirası olmayan birçok insan elinde bin liralık telefon taşŸıyor.  Birçok insanda kahvehane köşŸelerinde akşŸama kadar oyun oynuyor sonra işŸsizim borcum çok diyor.

Birçok insan da eline tutuşŸturulan! kredi kartları ile, cebinde beşŸ kuruşŸ parası olmadığŸı halde zaruri olmayan ihtiyaçları alıyor. Sonra ödeme zamanı gelince para olmadığŸı için ödeyemiyor. Buda paranın faiz ile birlikte daha yükseklere çıkmasına ve sonun da da bankaların esiri haline geliniyor.

Aynı zamanda çok lüks ve gereksiz harcama hastalığŸına kapıldık. Bu da alışŸkanlık haline gelmişŸ. Bu hastalıktan kurtulmadıktan sonra ekonomimiz düzelmeyecektir.

O kadar büyük nimet içindeyiz ki bu gerek düzensiz dağŸılım gerekse düzensiz kullanımdan dolayı heba olmaktadır. Bundan dolayı sorunun çözülmesi için tüketicinin bilinçli yetkililerinde adaletli yönetmesi gerekiyor.

Niyazi USTAOSMANOğžLU (Dörtyol Manav & Market)  
Ekonomiden en çok küçük marketlerin etkilendiğŸini düşŸünüyorum. ܇ünkü halkın elinden nakit birçok yolla çekilip alınmışŸ ve elinde kalanlar da gidip alışŸverişŸlerini büyük avm lerden yapıyor, bize de veresiye defterine yazmak kalıyor.

Bu şŸekilde her geçen gün eriyoruz. Biz aldığŸımız malı peşŸin almak zorunda kalıyoruz ama müşŸterilerin birçoğŸuna kaybetmeme ve hatıra binaen veresiye veriyoruz. Veresiyelerimiz de gerek çalışŸtıkları yerlerden maaşŸlarını alamayan, gerekse kredi kart borçlarından dolayı bize çok zor ulaşŸıyor.

Yazın biraz işŸler iyi gidiyor ama bu kışŸın kötü ekonomisini maalesef örtemiyor. Bu anlamda geriye doğŸru gidiyoruz. Bu sorunlardan dolayı da gelir arayışŸında olan birçok insanda ilçemizden göz ediyor. Bu da sorunu geri dönülmez hale getiriyor.

-sayfa- Numan TELLİOğžLU (Hangar Ayakkabıcılık)  
Maalesef işŸlerimiz kötüye doğŸru gidiyor. Her geçen gün bir önceki günü arar duruma düşŸüyoruz. İşŸlerimizdeki sıkıntı ister istemez ödemelerimize de yansıyor. Buda zararın süreli artmasına sebep oluyor.

Bu sorunun en büyük nedeninin ilçemizde hızla arta göç kaybı oluğŸunu düşŸünüyorum.  Yetkililer tarafından bu göçün önlenmesi gidenlerin geri getirilerek yeterli derecede işŸ istihdamının oluşŸturulması gerekiyor. Aksi halde ilçemizde kepenkleri kapalı onlarca dükkan kira sahibi bekleyecektir.
 
ܖmer Faruk BULUT (Kültür Market)  
İnsanların cebinden nakit paralar çıkınca bizim işŸimizde bundan etkilenerek alışŸverişŸ yapanların veresiye almasına sebep oluyor.  Bu şŸekilde devam eden bir ortamda eline az para geçenlerde o nakit paralarını büyük marketlerde harcıyorlar.  Ben büyük marketlere düşŸman değŸilim ama bunların şŸehir içinde olmalarına karşŸıyım.  şžehirden uzak bir alanda olması kendilerine çok zarar vermeyeceğŸi gibi bizim de ekonomimizi olumlu yönde etkileyecektir.

ܖzellikle maaşŸla çalışŸan kesin bizim gibi küçük marketlerden alışŸverişŸini veresiye şŸeklinde yapıyor. Ay sonu gelince öderim diyenler, çalışŸtıkları şŸirketin maaşŸlarını vermemesi veya geç mersinden dolayı bizde alacaklarımızı alamamışŸ oluyoruz.  Tabi ki sadece alamamakla kalmayıp  işŸyerimize de ürün almakta zorluk çekiyoruz. Birçok toptancı peşŸin çalışŸıyor. Birkaç ay tolerans tanıyanlarda oluyor ama eğŸer o belirttiğŸimiz tarihte parayı ödeyemediğŸimiz taktirde bu toleransımız da ortadan kalkıyor.

Bu sorun sadece bizim değŸil bütün esnafın ve otomatik olarak halkın sorunudur. Kendi aramızda çözebileceğŸimiz sorunlara başŸka yerlerde aramadan kendimiz çözmeliyiz. ܖrneğŸin ben marketimde satıcı olarak müşŸterime birşŸey satarken veya konuşŸurken kendimi onun yerine koymam gerekiyor. Aynı şŸekilde müşŸterinin de kendini benim yerine koyması gerekiyor. Bu şŸekilde yapıldığŸı zaman birçok sorun ortadan kalkacaktır. Tabiki birçok sorunun dışŸında kalanları da, yetkililerin adil paylaşŸım ve vergilendirme sistemi ile çözmesi gerekiyor.

Salih ÇeLEBİ (Çelebi Arıcılık)  
İşŸlerimiz geçen yıla oranla daha kötü durumda. Bunun sebebi olarak ta Of İlçemizin nüfus kaybına uğŸraması olarak düşŸünüyorum.

Aynı zamanda insanların kredi kartlarına bağŸlanması ve harcamalarını kartlar ile yapması sayesinde elde nakit para kalmıyor. Para kalmayınca da birçok insan alışŸverişŸe çıkmıyor.

Bu sorun en kısa zamanda çözülmediğŸi halde Of ilçemiz hayalet şŸehrine dönmemesi düşŸünülemez.  ܇ünkü borçla, kredi ile bir işŸyeri kaç yıl gidebilir ki? ܜstelik sadece borçla kalmayıp sabit giderlerde her yenisi ile üst üste katlanarak yükseliyor.

şžunu da ifade etmek istiyorum: Birçok insan tv ekranlarında cazip fiyatlarla gösterilen ballara kanıp satın alıyorlar. Sonra balların gerçek tat ve tv ekranında tanıtıldığŸı gibi olmadığŸını görüyor. PişŸman oluyor ama işŸ işŸten geçiyor. Bu sadece bal sektöründe değŸil neredeyse bütün alanlarda  aynı. İnsanların bu konularda duyarlı olması ve alışŸverişŸlerini bilmedikleri ve güvenmedikleri yerlerden yapmamaları lazım. Buda ister istemez ekonomilerimizi olumsuz yönde etkiliyor.

-sayfa- Sami CEVAHİROğžLU (CevahiroğŸlu Kuyumculuk)
ܜlkemizin genelinde yaşŸanan ekonomik sıkıntı ister istemez bölgelere, illere ve ilçelere sirayet ederken bu ilçelere de bulunan esnaflara da yansıyacaktır. Her ne kadar birkaç işŸyeri ekonomi anlamında derdim yok diyorsa da bu geneli bağŸlamadığŸı gibi bu iyi durumları da ilelebet sürmeyeceğŸi görünen tablondan ortaya çıkmaktadır.

Biz Allah'a (Celle Celalühü) şŸükürler olsun ki kirada değŸiliz, yoksa kirada olsak bu zor şŸartlarda ayakta durmamız neredeyse imkansız diyebiliriz. ܇ünkü her geçen gün yeni gelen zamlar ve bu zamlara dayanamayan insanlar maddi anlamda çöküntü içerisine düşŸmektedir. Halkın maddi anlamda skıntı çekmesi demek bu o alanda yaşŸayan her bir ferdin sıkıntı çekmesi anlamına geliyor.

Bu sorunun bir diğŸer boyutu da büyük esnafların küçükleri ezmesi ve yok etmesi operasyonudur.  Bunu büyük esnaflar bilinçli şŸekilde yapmasalar da birileri bu işŸi bilinçli şŸekilde tezgahladığŸı aşŸikardır.  

şžafak ܖZTܜRK (ܖztürk Oyuncak ve Cam)  
Son üç yıl içinde ekonomi durumumuz kötüye doğŸru gitti. Buna sebep olarak birçok neden var ama ben bunlardan birkaçını söylemek istiyorum.

Nüfusu az olan yerleşŸim yerlerinde büyük çaplı AlışŸverişŸ sitelerinin artması küçük esnafları bitirme açısından büyük bir öneme sahiptir. Büyük bir AlışŸverişŸ Merkezinin bulundurduğŸu ürün sayısı onbeşŸ küçük esnafın bulundurduğŸu ürüne bedeldir. Bunu düşŸündüğŸümüzde küçük esnafın durumu ortaya çıkmaktadır.  Buna mukabelen ilçemizde nüfusun azalması da bizleri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu azalmayı tetikleyen sebep insanlara yeterli istihdamın sağŸlanmamasıdır. Bunun için yetkililerin bu sorunu ortadan kaldırmasını istiyoruz.

Bir diğŸer husus ta ilçemizin en önemli geçim kaynağŸı olan çay paralarının özel sektörler tarafından zamanında ödenmemesi ve ödenen paralarında üreticiler tarafından dikkatsizce harcanarak kışŸ ayına birşŸey bırakılmaması ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu sorunlara ek olarak Kredi kartlarının düzensiz ve bilinçsiz şŸekilde dağŸıtılması ve alanların aşŸırı derecede israf yapıp düzensiz harcama yapmalarıdır. Bu şŸekilde borç batağŸına saplanan halkın esnafa ne faydası olacak ki?

Bizim bulunduğŸumuz cadde ilçemizin en işŸlek caddelerindendir. Büyük camiinin burada bulunması ve camiden çıkan halkın bu caddeyi kullanması bizim için önemli fırsattır fakat bu fırsatı caddeye düzensiz park eden araçlar sayesinde elimizden alınmaktadır. Aynı zamanda bu caddenin geceleyin ışŸıklandırması olmayışŸı da kazanç kapısın kısıtlamaktadır.

Son olarak kayıtlı bulunduğŸumuz Esnaf Kefaletin Of esnafını gezip dertlerini dinlemesini istiyorum. Esnafın dertleri ile dertlenmenin ve sorunlarını dinlemenin görevleri olduğŸunu düşŸünüyorum.

-sayfa- Tuncay SARAL (Saral Ticaret)  
Bizi ekonomi olarak etkileyen sebeplerin başŸında karaborsa var. Bu sorunun çözülmemesi durumunda işŸlerimiz iyiye gitmesi düşŸünülemez.  Bizim sektörün insanların zaruri ihtiyacı olmasına rağŸmen geçen yıla oranla işŸlerimizin azalması genel anlamda ekonominin kötüye gittiğŸini göstermektedir. 

Herkesin malumu olan kredi kartlarının da kelepir şŸekilde dağŸıtılması ve insanların sanki bedava para gibi kapışŸ kapışŸ alarak düzensiz harcama yapması insanları borç batağŸına düşŸürmüşŸtür. Bu bataklığŸa kart kullanmayanlar da bu durumdan etkilendiğŸi için maalesef düşŸmüşŸlerdir. Zaten insanların zaruri ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilecek kadar gelirleri yok. Buna rağŸmen alışŸverişŸlerin çok cazip gösterilerek insanların kandırılması soruna sorun katmaktadır.  Yetkili mercilerin bir an önce gelir düzeyini adaletli şŸekilde ayarlaması ve zaruri ihtiyaçlara zam verdiğŸi gibi maaşŸların zaruri olduğŸunu düşŸünerek onlara da yeterli zammı vermeleri gerekmektedir.

Yalçın şžİşžİK (MenekşŸe ܇içekçilik)  
İnsanların birçoğŸu kırılmamışŸ çayın dahi kredisini çekmişŸ durumdadır. u ister istemez bizim işŸe de yansıyarak bizi ekonomik olarak etkiliyor. Fakat bu sorunlara rağŸmen biz daha fazla çaba göstererek bu olumsuzluğŸu en asgariye indirmeye çalışŸıyoruz.

Geçen yıla oranla her ne kadar işŸlerimizde %10 oranında düşŸüşŸ görsekte yoğŸun bir çalışŸma atmosferi içerisinde gayret gösterdiğŸimiz için ekonomik sıkıntıyı en asgari şŸekilde aşŸmaya çalışŸıyoruz. Allah'a (Celle Celalühü) şŸükür ki bizim sağŸlığŸımız sıhhatimi yerinde. Bu sağŸlık ve sıhhat bizde olduktan sonra inşŸallah ilerlemek için çaba göstereceğŸiz.  Fakt şŸunu da çok iyi biliyoruz ki, bizim müşŸterilerimiz de halkın içerisinde ekonomik sıkıntı yaşŸayan insanlardır. Biz her ne kadar çaba gösterip birşŸeyler yapsak ta onlarında durumları iyi olması gerekiyor ki bize de bu olumlu yönde etki yapsın. Yoksa banane onlarda diyemeyiz. İnşŸALlah ülke genelinde ki ekonomik sıkıntı ve bunun sebepleri bir an önce ortadan kaldırılır.

Yorumlar
 • İbrahim Turan

  Siz bu duruma gerçekten inanıyor musunuz. Tamam ülke genelinde kriz olabilir ama bunu Of için söylemek tamamen yanlış. LJünkü Of'ta esnaflığŸı çoğŸu kişi ek iş yada bir uğŸraş olarak yapıyor. EğŸer dediğŸiniz gibi olsaydı müşteriyi kapıda kaparlardı. UğŸurlarken de güle güle derlerdi. Varmı böyle bir esnaf ( tabi istisnalar var) İnsaf İnsaf...

 • zakkum61

  Her halde siz bizi başkalrıyla karıştırıyorsunuz.Şahsım olarak ben işime bakıyorum, bir müslüman olarak kardeşlerimin doğŸruları görmesi,yanlışlara boyun eğŸememesi,insanın görünümüne değŸil amellerine bakması vs. gibi konuları sizlere tebliğŸ etmemiz her müslümanın görevidir.Merve kardeşim biraz tarih okuyun yada geçmişe bakın bizler boş konuşan kişiler değŸiliz.yaptıklarımızı her vatandaş bilir tabiki bu vatanın evlatıysa.Ve bizlerin tarihde yaptıkları ortadadır biz şahıslarla değŸil fikirlerle çatışırız....

 • ercü

  Tülay Yıldız yazdıklarınızın altına imza atmamak mümkün değŸil. Ama gel de bunu başbakanımız boylu poslu adam gerisi bizi ilgilendirmez diyen partizan zihniyete anlat.

 • Tülay Yıldız

  SaygıdeğŸer Of sakinleri.DeğŸerli komşularımız, böylesine önemli bir konuda basit ve yapay eleştiriler karşısında insan ürküyor. Allahaşkına biz olayları siyah-beyaz nitelendirmesi ile değŸerlendirmekten ne zaman vazgeçeceğŸiz. Babalarımızdan dedelerimizden kalan "Benim partim cici parti" anlayışı bizim embesil bir toplum olmamızdan başka ne işe yarıyor. Özellikle yöremizin tek geçim kaynağŸı olan çaycılığŸın tıkandığŸı bir ortamda esnafın içler açısı durumunu görmezdenmi gelelim. Ne bu ya benim başvekilim karizmatikmiş.. Allah size basiret akıl ve şuur nasip etsin. Bu başvekil bizim adımıza göreve geldiğŸinde 237 milyar dolar olan borcunu 600 milyar dolara çıkarmadımı. İşsizlerimiz, özellikle diplomalı işsizlerimiz kara kara gelecek korkusu ile düşünürken, taban fiatının yarı fiatına çay satan üretiçeler hala paralarını alamamışken, yaklaşan mayıs ayın için gübre fiatlarına devlet süspansiyonu tamamen kalkmışken emekli büyüklerimize verilen kıydırık zamla ve komik asgari ücretlemi övüneceğŸiz. Resmi kayıtlarda vekillerin aylık ücretleri 17 000 tl üzeri olduğŸu halde ek ödeneklerle tam bir aç gözlülükle bu maaşı kendilerine reva görüyor vekillerimiz. Meclise yolu düşenler meclis lokantasına uğŸrasınlar, iskender kebap fiatı 3 ytl olduğŸunu görürler. Ayrıca bankalardan promasyon ve halka gönderecekleri posta masraflarına bile ödenek çıkıyor. Bu milletin aslı asgarı ücret olarak 774 tl alırken, emekli sefil durumdayken, bu şekilde arsız bir şekilde hazineyi talan edenleri hala baştacı mı edeceğŸiz. Şu ilçemizde son dönemde mantar gibi artan bankalara bir bakın, hepsi bu fakir oflu vatandaşı soymanın peşinde, astronomik kart ücretleri havale paraları ve adeta çikolata verir gibi dağŸıtılan kredi kartları oflu vatandaşı perişan etti. Hala inadına particilik yapan kardeşlerime diyorum ki.. ne olur bu inadına particiliğŸi bırakın ve kendi partinizin ileri gelenlerine bu halkın sorunlarına tercüman olmaları için baskı yapın. Krizi iliklerine kadar hisseden of halkı bu baskıyı üst yetkililere yapmalıdır...özellikle kaçak çay konusunda rizeliler gibi aktif olmalıyız. Yarınlarımızı emanet edeceğŸimiz gençlerimiz ve çocuklarımıza karşı temel vasifemiz budur.

 • merve eyüpoğlu

  siz kim doğŸruyu söylemek kim...siz işinize bakın lütfen..akıl vermek kolay uygulamak zor..

 • zühal demir

  siz hepiniz aynısınız. sureklı başbakanımızı kötülüyorsunuz..varmı ondan daha karizmatik bi adam..lütfen herkes işine baksın..

 • tanet yıldız

  avrupa aşığŸı kafa...çok yszık çok..ispanya dan alacakmış domates...

 • OF-TRABZON-ALMANYA=61

  küçük esnaf kendi kendini bitirdi,kendi kendine ZARAR verdi,küçük esnaflar kepenk kapatsin TOMATESİN fiyatları yarı yarıya düşecek...biz enayi deyiliz ALİŞVERİSİ cok iyi bilen biriyiz,gerekirse ben kendime ispanyatan TOMATES,SALATAlik SİPARİS VERİRİM of'un küçük esnaflarindan cok taha ucuza gelir...

 • oflu esnaf

  Geçen yıla göre işlerimiz yüzde 50den fazla azaldı. Piyasadaki parayı bankalar sünger gibi emiyor. İşsizlik had safhada. Banada sorulsa aynı şeyleri derdim. TeğŸet geçmedi, resmen deldi geçti bizi kriz. Ama bizi bu hallere düşüren faiz lobisini ihya eden bu iktidardan elbet hesap sorulacak.

 • zakkum61

  Fikrimiz:Bir müslüman nasıl yaşaması gerekiyorsa öyle yaşamalı.LJıkarları tamammen islama için olmalı başkalarına yaranmak için maddi çıkar sağŸlamak, koltuk sevdalığŸına bulaşmak,

 • zakkum61

  DoğŸruları söylemek ne zamandan beri çamur atmak demekmiş.Biz Müslümanlar ne zamanki yapılan yanlışlara ve oynanan oyunlara sesimizi çıkartmayıp boyun eğŸersek halimiz böyle olur.herşeye amenna deriz.Bu zamanda müslümanların çekdikleri ordada akan kan, kanayan yara, açlık,sefalet nerede bir bak. biz türkiye cumhuriyeti müslümanları olarak onlara sahip çıkmışmıyız bir bakalım tamamen siyonizmin ve uşaklarının emelleri doğŸruldusunda devletimiz hizmet yapmaya devam ediyor.

 • merve eyüpoğlu

  işiniz giücünüz hükümete çamur atmak..biraz iyimser bakın yada bi fikriniz varsa ortaya koyun...

 • dursun ali demir

  sırf yalakalık olsun yada inat uğŸruna yalan beyan verenlere yazık olsun...

 • eyüp baş

  isteyen istediğŸi yerden alışveriş yapsın..ama küçük esnaf bittiğŸinde domatesin fiyatı da artacak merak etme. bakalım o zaman nerden alış veriş yaparız...yada gideriz avrupadan alırız..

 • şahsuvar demircioğlu

  insanların alım gücü günden güne düşüyor...özellikle küçük esnafın durumu çok zor...bu halde ekonomi iyi diyen ya başka taraklarda bezi var yada inadına konuşuyor..siftah yapmadan kapadan esnaf var of ta ...

 • OF-TRABZON-ALMANYA=61

  of ta ufak dükkanlarda domatesin kilosu kaç lira?büyük marketlerde ve AVM'lerde kaç lira? halka kim ucuz ve kaliteli veriyorsa ben oradan alişveris yabarim çünkü ben ENAYİ deyilim,ufak dükkana alişverise gidiyorsun pazarlık yabiyorsun DÜKKAN sahibi ne diyor biliyormusunuz senin paran yokmu yaaa,hem pahali vereceksin hemde vadandaslarin kalbini kıracaksın hemde konusacaksin ÖYLE olmaz ben sürekli AVM lerden alişveris yabarim başka yok.

 • Faruk K.

  Sayın Bayram bey sizin yazınız sırf gıcıklık olsun ve Hükümete verdiğŸiniz oy sebebiyle etrafı güllük gülistanlık yapıyorsunuz. Sizin durumunuzu çevrenizdekiler açık beyan ortaya koyuyor. Her ne kadar savunsanızda iş açık açık ortada. Keşke siz insanların boş boş harcamaları sebebiyle deseydiniz belki samimi olabilirdiniz!

 • eyup aydın

  Sırf hükümete laf söyletmemek için ekonomiyi gerçekten pembe tablolar halinde sunmak çok acı bir durum.Benim aylık gelirim örneğŸin 3000 bin tl olması gereken yerde veya bir iş yerinin aylık kazancı 10.000 bin tl olması gereken yerde neden 3000 bin liraya eyvallah diyeyim,kimseye muhtaç olmADIğžIM için şükrederim rabbime o ayrı,ama bi arkadaşımız bi akrabamız hatta kardeşimiz bizi en küçük bir zarara uğŸratsa eyvallah demeyiz hemen tepkimizi koyarız.Millet aşırı lükse ALIŞTIRILMIŞ olabilir Gereksiz harcamalar yapıyor olabilir ama bu devletin millete hakkını veriyor anlamına gelmez.

 • Muzaffer abi

  doğŸru söze ne denir gerçekten süper ifade etmişsin bu habere kapak olur senin düşüncelerin

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz