ÖZEL HABER Haberleri Tümü

"Tekayder'in sessizliğinin arkasında ne var?"

Tekayder’in öncülüğŸünde yapılacak olan yarışŸmada daha önce soru bankası olacağŸı belirtilen ReşŸit Haylamaz’a ait “Efendimiz” isimli kitapta yeralan ifadelere yankılar gelmeye devam ediyor. Of’ta hemen her kesimden insanın olumsuz anlamda tepki gösterdiğŸi söz konusu  kitabının içersinde yer alan ve Resulullah Efendimiz’e (SAV) ithafen yazılan “O’nun hedefi, öncelikle bütün insanları rahmet ve şŸefkatle kucaklayıp, ümmeti arasında da, kelime-i tevhidin ikinci yarısını söylemekten kaçınarak kendisini kabul etmese bile “La ilÜ¢he illallah” diyen herkesi buraya getirmekti”  ifadesi sıcaklığŸını halen korurken, yazara, kitaba ve en başŸtan beri sessizliğŸe bürünen Tekayder’e tepkiler gelmeye devam ediyor.

Konu ile ilgili her kesimden tepki gelirken kitapta yeralan ifadeleri haberlerine taşŸıyarak çok önemli bir yanlışŸın fark edilmesine önayak olan MEDYA OF’UN NABZI’nın Genel Koordinatörü Hamit Küçükakyüz önemli açıklamalarda bulundu. Konunun tüm detaylarını sorduğŸumuz ve başŸtan beri süreci takip eden Küçükakyüz, Of’ta kamuoyunun çoğŸunluğŸun bu konuda önemli bir hassasiyet sergilediğŸini ifade ederken tartışŸmaların odağŸında yeralan TEKAYDER’den tek kelime açıklama gelmemesini şŸaşŸkınlıkla karşŸıladığŸını belirtti.

İşŸte Küçükakyüz ile yaptığŸımız tartışŸmalı kitap ile ilgili röportajımız…

OFN: ܖncelikle yarışŸma ile ilgili görüşŸünüzü sormak istiyoruz. YarışŸma ile ilgili bir önyargınız var mı? ܇ünkü kimileri bu konuda Of’un Nabzı’nın tutumunu abartı ile suçluyor.

HAMİT Kܜ܇ܜKAKYܜZ: Hayır. Elbetteki bu yarışŸma ile ilgili önyargımız kesinlikle yok. Hatta Resulullah Efendimizi (SAV) öne çıkaracak böyle bir yarışŸmanın yapılmasından memnunluk duyduk. Fakat yarışŸmada sorulacak soruların soru bankasını oluşŸturan o kitaptaki böylesine vahim içerikli ifadelere elbette tepkisiz kalamazdık. Kamuoyunun bu durumdan haberdar olması gerekirdi. Biz de Of’un 1 numaralı basın kuruluşŸu olarak üzerimize düşŸeni yaptık.

OFN: TartışŸmalı kitap ile ilgili ilk olarak NevşŸehir MüftülüğŸü bu konuda tepki koydu YarışŸmaya olan desteğŸini geri çekti. Sizce bu emsal karar olabilir mi diğŸer müftülükler için?

H.K.: Elbette. NevşŸehir MüftülüğŸünün verdiğŸi bu karar başŸta Diyanet İşŸleri BaşŸkanlığŸı ve İl Müftülükleri ile İlçe müftülükleri için de bir emsal karar olmalıydı. NevşŸehir MüftülüğŸü kendisine gelen bilgi üzerine kitabı incelemişŸ ve sakınca görmüşŸ. Hal böyle olunca da desteğŸini çekmişŸ yarışŸmadan.

OFLULAR HASSASİYETİNİ GܖSTERDİ

OFN: Of kamuoyunu bu noktada nasıl gördünüz?

H.K. :Kitapta yeralan sakıncalı ifadelerin haber sitemiz ve gazetemizde yeralmasının ardından kamuoyunun bu konudaki hassasiyeti gerçekten önemliydi. ܇ünkü kitabın içeriğŸinde yeralan bu ifadeler gerçekten sıkıntı veren, yanlışŸ ve itikadi açıdan tehlikeli ifadelerdi. Kamuoyunun tepki göstermesi bu açıdan oldukça normal. Of kamuoyu bu gibi konularda her zaman hassasiyet göstermişŸtir. Zaten gazetemizde çıkan bu yöndeki haberlerden sonra pek çok Oflu bize teşŸekkür ederek bu denli büyük bir yanlışŸın düzeltilmesine katkıda bulunduğŸumuz için teşŸekkür etmişŸtir.

OFN: YarışŸmaya destek veren resmi kurumların tutumunu nasıl buluyorsunuz?

-sayfa-

H.K. :Of Belediyesi yarışŸmanın sponsorlarından birisi. Biz bu noktada Of Belediye BaşŸkanı sayın Murat Saral’a “yarışŸmada sorulacak soruların kaynağŸı olan kitapta yeralan bu sakıncalı ifadeler için ne düşŸündüğŸünü” sorduk. Murat bey kesinlikle bu ifadelere karşŸı olduklarını ama buna rağŸmen yarışŸmaya destek vermeye devam edeceklerini ifade etti. DoğŸrusu çelişŸkili bir durumdu bu. ܇ünkü olayın hem karşŸısında olmak hem de kurumsal olarak buna destek mantıklı bir durum değŸil. Fakat olayın bir ölçüde rayına girmesinde arabulucu olarak tavır alması iyi olmuşŸtur. Bununla birlikte o görüşŸmeden alınan kararları da takip etmek de görevidir. Sayın başŸkandan bu konuda duyarlılık bekliyoruz. En azından Tekayder yetkilileri ile görüşŸüp kitabın geri çağŸrılmasında aktif rol alabilir. Bununla birlikte Of MüftülüğŸü ise bu noktada maalesef sessiz kalarak bir hayal kırıklığŸına yol açmışŸtır. Müftümüz sayın Recep Onat Of’a atanmasının hemen sonrasında bu olayla karşŸılaşŸtı. Gerçekten talihsiz bir başŸlangıç olduğŸunu düşŸünüyorum kendisi için. Fakat böylesine önemli bir konuda hiçbir açıklama yapmamasını yadırgadım.

Bu noktada en fazla görüşŸü merak edilen kurum Of MüftülüğŸü idi. Açıklama yapmaması kafaların daha da karışŸmasına neden oldu. ܜstüne üstlük Milli EğŸitim söz konusu kitap için resmi yazı ile “Müftülük’ten onay aldık” demesine rağŸmen OF’UN NABZI’nın ulaşŸtığŸı Müftü bey kitabı incelemediklerini bizzat ifade etmişŸtir. Bu da başŸlı başŸına başŸka bir skandaldır. Kitabı incelemeden nasıl onay verdikleri ise ayrıca cevap bekleyen bir soru. Burada takdiri hak eden en önemli kurum Of Milli EğŸitim MüdürlüğŸü olmuşŸtur bana göre. Olayın ortaya çıkmasından sonra gereken incelemeyi yapması, akabinde öğŸrencilerin bu kitaptan sorumlu tutulmayacağŸını ilan etmesi çok önemli bir tavır oldu. O nedenle Of İlçe milli EğŸitim Müdürü sayın şžaban şžahin ve şžube Müdürü sayın Adem Gündüz beye teşŸekkür etmek gerek. Ortadaki skandalın düzeltilmesi noktasında sözkonusu kitabın kapsam dışŸı tutulacağŸını ifade ettiler.

GAZETECİLİK DEğžİL AVUKATLIK YAPANLAR VAR!

OFN: Genel anlamda önemli bir tepki verildi. Ama çok az bir kesim yapılan eleşŸtirileri haksız hatta bazıları bunu cemaat kutuplaşŸması olarak gördü. Yerel medyadan 1-2 isimden çıkan bu karşŸı eleşŸtiriler hakkında ne dersiniz?

H.K. : Evet işŸin o tarafı da var. Ortada böylesine bariz bir hata varken ve bu hata pek çok bilir kişŸi ve işŸin ehli tarafından da deklare edilirken yerel medyamızın bazı isimleri “bu kadar abartıya ne gerek var” kabilinden yazılar kaleme aldılar. Onlara göre kitabın 252. sayfası cımbızla çekilmişŸ, boşŸu boşŸuna bir tartışŸma yaşŸanmışŸ! Bu iddiayı yazıya dökenler ilahiyatçı değŸil. Böyle değŸilken “çok abarttınız!” demeleri de hiç doğŸru değŸil. ܇ünkü kitapta geçen ifadeler bir Müslümanın akaid inancına taban tabana ters ifadeler. Evet abartmaya çok gerek vardı. ܇ünkü bu konuya dikkat çekilmeseydi, kitabı okuyan öğŸrenciler siyer tarihine Resulullaha (SAV) ithafen “benim peygamberliğŸimi kabul etmeniz şŸart değŸil!” diyen bir reformistin bakışŸ açısından bakılacaktı. YarışŸmaya katılan onca genç kardeşŸimiz de “demekki Peygamber Efendimiz (SAV) müşŸriklerden kendi peygamberliğŸini şŸart olarak istememişŸ!” gibi sapkın bir düşŸünce ile tanışŸacaktı. Bu da resmen bir anlamda cinayet demek olacaktı. İşŸin garip tarafı bu isimlerin kitabı ve yazarını savunmak için kendilerini ilim adamı görmediklerini ifade ettikleri halde kitaptan yorum çıkartıp “anormal bir ifade yok” demeleri.

OFN: Sizce neden böyle bir tepki verdiler? Yani Of’ta hemen her kesim kitabı yanlışŸ bulduğŸu halde onların bakışŸ açısı neden böyle oldu?

H.K. : “܇ok abarttınız!” iması yapan bu isimlere sormak lazım acaba siz neye dayanarak bu yorumları “abartılı” buluyorsunuz? Kitapta yeralan o ifadelerin neye yol açtığŸının farkında mısınız? “252. Sayfanın perde arkası nedir?” sorusunun cevabını kendilerince veriyorlar ama hiçbirisi çıkıpta yarışŸmayı düzenleyen Tekayder isimli sivil toplum örgütünün yöneticilerine “KardeşŸim bu ifadeler nedir? Bunları onaylıyor musunuz?” diye sormuyorlar. şžahsen “kitapta sakıncalı ifade yok!” demeye getiren bu arkadaşŸlara sormak isterim. Bizim inancımızda yazarın dediğŸi gibi “peygamberimiz tüm insanları rahmet ve merhamet ile kucaklamak gibi bir anlayışŸ var mı? Peygamberimiz (SAV) müşŸrikleri rahmet ile kucaklamışŸ mıdır? Böylesine ifadelerin olduğŸu bir kitabı savunmaktansa o yazıları keşŸke hiç yazmasaydılar.  Gazetecilik yapmak yerine malesef bir nevi avukatlık yapmışŸlar. Yazarın o ifadelerini ehil kişŸilere sorabillirdiler. Onlara sormadıkları gibi ne Of Müftüsüne ne de Of’un önde gelen ilim adamı veya hocaefendilerine de sormamışŸlar. Bunu yapmadıkları gibi perde arkası diye tabir ettikleri yazılarında, bir yorumcunun kendi sitelerinde ve OF’UN NABZI’nda yaptığŸı yorumlar sonrası tartışŸmaların başŸladığŸını, aslında bu kadar da önemli bir durum olmadığŸını belirtmişŸler. ܜstü kapalı olarak da bu noktada çok önemli bir habercilik ortaya koyan OF’UN NABZI’na “çok aceleci davranmamalı” kabilinden üstü kapalı yorumlar yapmışŸlar. Yerel basındaki bu arkadaşŸlarımıza tavsiyemiz bu olayı açıklarken, sitelerinde bu konu kaç kere hit almışŸ, kaç kere yorumlanmışŸ onları yazarak “perde arkası” açıklaması yapmalarından ziyade olayın taraflarına sorulması gereken soruları sormalarıdır. Zira Of kamuoyu günlerdir bu soruların cevaplarını merak ediyor. Yoksa işŸin kronolojisini yazarak, en sonunda da aslında “anormal” bir durum yok demeye getirerek sorun çözülmez. Bakın halen daha kitaptaki o ifadelere Of’un değŸerli hocaları “reddiye” göndermeye devam ediyor. Bunları kısım kısım OF’UN NABZI’nda yayınlıyoruz. ܇ok abarttınız diye üstü kapalı eleşŸtiri yapan bu arkadaşŸlarımız acaba işŸin ilmi kısmını irdeleyen bu değŸerli isimleri de mi okumuyorlar?

HABERLERİMİZİ KALDIRMAK OF’UN NABZI’NIN İLKELERİ İLE BAğžDAşžMAZDI

OFN: BahsettiğŸiniz yerel medyadaki isimlerden biri Of Belediyesindeki toplantıda alınan kararlardan birinin haber sitelerinde bu yönde yapılan haber ve köşŸe yazılarının kaldırılması olduğŸunu ve üstü kapalı OF’UN NABZI’nı kastedere bu yorumların hala kaldırılmadığŸını ifade etti. Bu konudaki düşŸünceniz nedir?

H.K.: Belediyedeki o toplantıda bizim duyumlarımıza göre böyle bir karar alınmışŸ. Bunu ne amaçla düşŸündüler bilemiyorum. Ama web sitemizde yeralan bu yöndeki haber ve köşŸe yazılarını bizim olmadığŸımız bir ortamda hangi hakla kaldırılmasına karar verebiliyorlar bu da ayrı bir konu. O toplantıda olanların “bu yöndeki haber ve yorumların kaldırılmasını istemeleri” ve bunu karara dönüşŸtürmeleri büyük bir skandaldır. Bu yönde bir düşŸünce içinde olmaları bile basın özgürlüğŸüne karşŸı bir adımdır. Bizim OF’UN NABZI olarak tavrımız nettir. Hiç kimsenin ya da kurumun telkini ile yaptığŸımız haberleri geri çekmeyiz. BaşŸkaları için normal sayılabilecek bu durum bizim için ahlaki değŸildir ve yayın ilkelerimize de aykırıdır.  Bunun böyle bilinmesi lazım. EğŸer yapılan haberlerde yanlışŸ bir durum veya hatalı bir bilgi varsa bunu elbette tekzip edebiliriz. Ama bu haberleri yaparken oldukça dikkatli davranıyoruz. YaptığŸımız haberlerde sakıncalı herhangi bir durum yok. Biz olayın anlaşŸılması, düzeltilmesi için bu haberleri yaptık. Ama basından bir arkadaşŸımızın köşŸe yazısında “belediyede böyle bir karar alındı ama siz hala bu yöndeki haberleri kaldırmadınız” demesi yanlışŸtır. Kendisinden bu yanlışŸı düzeltmesini bekliyoruz. Böyle düşŸünen birisi için çok rahatlıkla “size yaptığŸınız bir haberi ya da yazdığŸınız köşŸe yazısını kaldırın dediklerinde demekki siz hiç duraksamadan bu haberleri ve yazıları kaldırıyorsunuz” denebilirki buna inanmak istemem açıkçası.

TEKAYDER Nİ܇İN SUSUYOR?

OFN: YarışŸmayı düzenleyen Tekayder’in sessizliğŸini nasıl yorumluyorsunuz?

H.K.: Orası tam bir muamma gerçekten. Bu dernek ilk kez bu yarışŸma ile sesini duyurdu Of’ta. Fakat bunca tartışŸma yaşŸanırken, ne temsilcisinin ne  de tek bir yöneticisinin bu konuda açıklama yapmamışŸ olması hayret. Ben şŸahsen bugüne kadar bir açıklama görmedim. YarışŸmanın düzenleyicisi ve organizatörü olarak kitapta yer alan “o ifadeler” için hiçbir yorumları olmadı. Kitaba yapılan eleşŸtiriler için de hiçbir yorumları olmadı. Adeta perde arkasındalar. Halbuki en azından bunca karmaşŸa arkasından da olsa mutlaka bir açıklama yapmaları gerekirdi. Bir açıklama yapsalardı ve kitapta yeralan bu ifadeleri “biz de tasvip etmiyoruz” deselerdi aslında işŸ bu noktaya gelmeden bitmişŸti. Fakat susmayı tercih ettiler ne hikmetse. ܖte yandan kitabın 5 TL ücret karşŸılığŸı öğŸrencilere satıldığŸı iddialar arasında. Mademki Milli EğŸitim kitabı kaynak kitap olmaktan çıkarmışŸ, acaba Tekayder kitapları geri istemişŸ mi? AldığŸı paraları iade etmişŸ mi? Bunlar merak edilen sorular. Zira kitabın halen öğŸrenciler tarafından okunduğŸu aldığŸımız duyumlar arasında.

OFN: Eklemek istediğŸiniz başŸka yorumunuz var mı?

H.K.: şžuan bu konuda bizden görüşŸ aldığŸınız konu gerçekten çok önemli ve hassas bir konu. Tekayder’in düşŸünce ve aksiyon olarak kendisine belirli bir zemini dayanak seçtiğŸi belli. Herkesin bir dünya görüşŸü var, bakışŸ açısı var. Buna saygı duyarım. Peygamberimizi anlatan bir bilgi yarışŸması düzenlemeleri gerçekten çok güzel. Ama bununla birlikte böyle bir yanlışŸı sahiplenmelerine gerek yok. Kendilerine tavsiyem bütün Of bu noktada nasıl tepki gösterip buna karşŸı çıktıysa onların da aynı şŸekilde karşŸı çıkıp kitaptaki o ifadelere ve yazarına tepki göstermeleridir. OF’UN NABZI bu noktada artacakları adımlarda seslerini duyurmada kesinlikle destek olacaktır. Sadece bu konuda değŸil genel anlamda her hayırlı adım attıklarında sesleri olmak için biz de üzerimize düşŸen görevi yaparız. Bunu bilmelerini isterim.

Yorumlar
 • Galip Reis

  siz fetullahçılar korkmuyormusunuz kitaplarınızda "allah resulu kendi peygamberliğini iman şartı olarak şart koşmamıştır" demekten.

 • alper

  yine mi fitne bu site korkmuyor mu fitneden

 • fikret delibalta

  en azından ben soyadımı yazmaya korkmuyorum..benim ne olduğŸum belli evet deliyim ama sen nesin..belli olmayan..münafık olabilirmisin acaba...

 • osman s...

  sayın deli balta senin nasil bir insan olduğŸun soyadından BELLİ deli balta yanı sana cevab vermeme gerek yokdur DELİ balta...

 • ercü

  fitnesavar gülenizm senin ideolojin olmuş. O ne derse o! Sen önce bu dogamdan kurtul ondan sonra gel görüş yap.

 • fitnesavar

  Gerçekten yorum yapan bazı zatlara Allah ıslah etsin diyorum.. Ve onları kendi denizinde - pardon gölünde- boğŸulmaya bırakıyorum.. Cahille sohbet olmaz... Hele de hayata tek gözlükle bakanla asla olmaz... vesselam

 • eyüp kızlıcık

  bence fitnenin ta kendisisin ..milleti suçlayacana kendine bak..

 • fikret delibalta

  kahve haneye sen git..biz hataları düzeltiyoruz...

 • fitnesavar

  Siyasetle boğŸulduğŸun için senden olmayanı hemen fitneyle-kafirlikle münafıklıkla suçluyorsunuz. Cennetin ve ya cehennemin kapısını mı tuttun. Karar verici mi oldun.. Siyaset gözlüğŸüyle dine bakarsan böyle olur.... Lütfen gıybetle ilgili çok kitap oku.. Düşüncede bile gıybet etmemek gerekiyor.

 • osman s...

  siz ne diyorsunuz cocuklar gibi MUHABBET ediyorsunuz BURASİ kahvehanemi...ayib gidin kahvehaneye dedikodu ve MUHABBET edin reziller.

 • büyük abi

  fitnesever kardeşim.bende senin için dua ediyorum.siyasetle boğŸulmak mi.yok rahat ol sen.bizi boğŸan kıble ehlinin aymazlığŸıdır.rabbım yanlışı olanları ayıktırsın.habıbıne hakıkı ümmet eylesin.fitneden,şerden diyalogculardan muhafaza eylesin.milletimizi bir ve beraber eylesin./amin)

 • Fitnesavar

  Siyasetle boğŸulmuşsun zaten.. Allah yardımcın olsun. Gerçekten senin için dua ediyorum. İnşallah kurtulursun bu illetten.

 • Büyükabi

  siyasetten şeytana sığŸınırsınız ölüleri oy kullanmaya davet edersınız.cebrail parti kursa oy vermem dersınız.siyasetin beyninde durur seçim zamanları aktif ayaklı gazetecılık yapar her türlü siyasi arenada yer alır sonrada aman sıyasetmı dersınız.omurgasızlıkta zaten bu kadar olur.bir insanı hem hrıstıyan hem musluman hem yahudı hem budust nasıl sevebilir. haydar hocaya gelınce benım savunmama ihtiyacı yok.unutmakı köpeklerın havlaması bulutlara zarar vermez.

 • ercü

  kelime-i tevhidin yazılışı ile okunuşunda tecvit kuralları vardır. Senin yazdığŸın gibi okunur, Muhammeden Resulullah diye yazılır. Ama diyalogçular genelde kelime-i tevhidin 2. kısmını transit geçtikleri için seni de anlıyorum tabi.

 • ALİİİİ

  LAİLAHE İLLELLAH MUHAMMEDEN RESULULLAH DİYE MANŞET ATMIŞSINIZ GAZETENİZE ÖNCE MUHAMMEDEN RESULULLAH DEğžİL DE MUHAMMEDURRESULULLAH OLDUğžUNU ÖğžRENMENİZ GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM

 • ercü

  Haylamazın ifadelerini eleştirmekle siyasetin ne alakası var? Adam yanlış yazmış. Peygamberimizin tebliğŸ anlayışına ters yazmış şimdi bunu yanlış diye lanse etmek yanlışmı oldu? Kurtulun bu kafadan kardeşim kurtulun.

 • mazlum ferdi

  Nediyor yazar< onun hedefi bütün insanlara rahmet ve şefkatle kucaklayıp kelimeyi tevhidin ikinci kısmını söylemekten kaçınarak kendini kabul etmese bile lailaheillellah diyen herkesi buraya getirmekti< burdan ne anlıyacağŸız mevla bir ayetinde buyuruyorki< onlarla savaş ve onlara katı davran< yazar diyorki onları rahmet ve şefkatle kucaklamak, amentü esasları 6 maddede özetlenir bu altı madde kur,an i kerimde farklı farklı sürelerden toplanıp hasıl olmuştur bir kmse amentu esaslarının 5i ne inansa da ahiret e inanmasa kafir olur aynı şekilde kelimeyi tevhidin birinnci kısmına inannıp ikinci kısmına inanmasa yine kafir olur. çünkü mevlamız muhammed allah,ın resülüdür buyuruyor. amma bunlara gelince yanlışta israr ediyorlar , netceyi kelam bunlarda biliyorki resülüllahsız cennet olmayacagını dünyaları için ve ağŸababalarına yağŸcılık için <yahudi venesaralara< böyle çıkış yapıyorlar allah muhafaza ESSELAM ALAMEN İTTEBEAL HÜDA

 • Fitnesavar

  Hocam yine Akçaabatlı damarın tuttu. VerdiğŸin adres yine Haydar Hoca.. Sıkıntı zaten burada.. Siyasi düşünceyi din diye sunmada sıkıntı... Olaya siyasi baktığŸın için göremiyorsun... Zaten ne sıkıntı geliyorsa bu siyaset denilen kurumdan çıkıyor. Bütün oylar Haydar Baş'a denildiğŸi anda tam tersi savunmaya başlarsın...

 • ali gündem

  öncelikle bu yarışmayı her kim düşünmüş ve binlerce öğŸrencinin gündemine kainatın gülü efendimizi sokmuş ise onlardan Allah razı olsun.İhlasla ve heyecenla bir yola girildiğŸi açık.bunu iyi bir reklama değŸil de kötü bir reklama çevirenlerin de kötü niyetli olmadığŸını düşünüyorum.Efendimizi tanımaya çok ihtiyacımız olduğŸunu bir kere daha gördük .Kitapta bahsedilen olay Efendimiz sav in hayatında bir vaka olarak yaşanmış ve EFENDİMİZ kitabı da peygamberimizin hayatını anlattığŸına göre gayet normal bir durum.Kİmsenin cennet bekçiliğŸine soyunmasına gerek yok LAİLAHE İLLALLAH MUHAMMEDEN RESULALLAH lafzı bir iman nişanesidir.Kitapta bahsedilen bunun tersi bir durum asla değŸil biraz izan ve seviyeli okuma yapmalıyız.Eskiden şu partiye oy vermeyen cehenneme gider diyenler bu gün başka partilere rahatça oy veriyorlar.normal bir durum da zaten kimse cennetin sahibi değŸil.Reşit Haylamazı çok dinledim konferanslarına katıldım.Efendimizin adını anarken iki saatlik bir konferansda dört beş kez fözyaşlarına hakim olamayan bir insanı böyle saçma bir gerekçe ile itham etmek insafa sığŸmaz...ELEŞTİRENLERE SORUYORUM EFENDİMİZ İLJİN NE KADAR GÖZYAŞI DÖKTÜK Kİ BÖYLE BİR KAMPANYA BAŞLATTIK MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR ....BÖLÜCÜLÜK YAPMAK FİTNE LJIKARMAK YANLIŞTIR.OF UN ADINI BÖYLE BİR AYRIMCILIKTA OFU SAVUNMA ŞEKLİNDE ORTAYA KOYMAK YANLIŞTIR....KEŞKE

 • büyük abi

  kardeşlerim yazılarımda ki sitem hocamızın bişey yapmadı yada tepki göstermedi manasında değŸil.hocamızın gücüne göre çıkan sesın az olduğŸunu vurguladım.sonuçta bir yaptırım olmadı.kitaplar toplanmadı.zaten ilgili kitapla yapılan açıklamada herhangi bir yanlışlık olmadığŸı hoşgörü ve diyalog karşıtlarının çekememezliğŸi olarak açıklama yapılmış.ama bakın mamak müftülüğŸü haberine.lutfen bunuda ofun nanabzında haber yapalım.bizim müftülük kime bağŸlı anlayamadım. http://www.gazeteoku.com/frame.php?url=http://www.yenimesaj.com.tr/

 • büyük abi

  ilgili siyete baktım sayın misafir.önyargısız.yine gönlümü ızdıraba sürükleyen kelime oyunları.yani bildiğŸimiz şeylerin tekrarı.anlıyoruzki kitaptaki ifadede sizlere göre yanlışlık yok.sizlerin hoşgörü ve diyalog iklimini baltalamak isteyenlerin iftiraları. herkesin dini kendine amma.elhamdülillah milletimiz ayıkıyor.şimdi yeni bir haber var.linki veriyorum.sizde önyargısız efendimizi yanınızda hissederek okuyun .ve sonra bir karar daha verin. http://www.gazeteoku.com/frame.php?url=http://www.yenimesaj.com.tr/

 • misafir

  art niyetli olmayanlar için...... art niyetli olanlar zaten kalpleri buz tutmuş.... onlara ne söylesen söyle.... http://www.isikyayinlari.com/

 • şahsuvar elibol

  sayın yazar neden sustuklarını anladım..zaman gazetesinde tam sayfa size özel cevap hazırlamışlar..abileride bu işe ortak oldu anlayacağŸınız..ALLAH bu rezilleri ıslah etsin..sizede başarılar..

 • mukavim_oflu

  RABBİM razı olsun başta Salih hocaefendi olmak üzere Ofunnabzı ekibinden ve emeğŸi geçen herkesten ... Efendimiz

 • Selim Kurt

  Salih hoca bu konuda oldukça gayretli davrandı. Hakkını vermek lazım. Büyük abinin bu yöndeki yorumu yanlış. DiğŸer noktalarda hemfikirim.

 • fitnesavar

  Sana biraz kitap oku diye tavsiyede bulunmuştum ama bak hala tavsiyemi dinlemiyorsun... Bir sürü insana iftiralar atıyor ve aklınca toplum önünde gıybetler ediyorsun.. Cüneyt GEZER'in hoş bir kitabı var: Gıybeti Bıraktıran Kitap... KapağŸında bir hadis var: Gıybet, insanın iyi amellerini ateşin kuru odunu yaktığŸı gibi yakar.. Güzel kitap.. Haydar BAŞ'ın eserlerine benzemez ama olsun.. Sen yine de oku...

 • MAZLUM FERDİ

  büyük abi şu yorumuna katılıyorum güzel bir yorum yaptınız salih hoca hakkındaki düşüncelerinize gelince hocaefendiye haksızlık yapıyorsunuz çünkü hocaefendi bukitap ofta dağŸıtılmadan öncede bu diyalog konusunu ve diyalogcuları şiddetle eleştirir vederdiki dinler arası diyalog yoktur cihat vardır aynı şekilde bu kitabı ve yazarını en şiddetli eleştiriyle eleştirmiştir . sayın büyük abi hocaefendi halen sohbetlerinin büyük bir bölümünü bu konuya ayırmaktadır daha açık şeyler konuşmasınımı bekliyorsunuz . anlayana göre sivrisinek saz anlamayana davul zurna az

 • ŞAHSUVAR BAKIR

  sen kendine acı adamım...biz böyle iyiyiz...

 • büyük abi

  Bu olayda basın sınıfta kalmıştır. Asıl etrafın karışma sebebi of basınıdır. Objektif davranılmamış, of havadis taraflı bir yayın sergilerken maalesef Ofun Nabzı her zaman ki tavrıyla siyasi getiri devşirmeye çalışmıştır. -Bu ilçenin müftülüğŸü yok mu? Diyanetten bir görüş istenir. OF’un özgür basını(!) da bunu yayınlardı ve sorun kalmazdı. Ama böyle olmadı. Müftülük te sınıfta kaldı. Hatta en ilgisiz görünen kurumdu. DesteğŸini çekmeyi bırak kitaptaki ifadeye hikmet arayanları da duyunca şok oldum. Güvenimiz sıfırla çarpıldı maalesef. -Salıh Hoca diye önemli, alim bir zat varmış. Allahrazı olsun. Efendimizin sünneti seniyyesine çok dikkat ettiğŸini söylüyorlar (doğŸrusuda budur)Allah razı olsun. Ama bizzat Alemlere Rahmet Hz Muhammed(SAV) şahsında islamın temeline dinamit koyan bu gruba ve kitaptaki ifadelere karşı tepkisi cılız kalmıştır. Haberde resmim olmasın diyecek kadar hassas olan hocamızın bu kitaba karşı ilmi tepkisi ofu sarsacak kadar şiddetli olmalıydı. Ama olamadı. -İlim sahibinden talep edilir. Bizler cahil insanlarız. Kusurumuz çok ilmimiz yok.Salih hocamdan rica ediyorum dinimizde bu kitaptaki ifadeleri kabul edip benimseyenin hükmü nedir. Açıklayabilir mi. Açıklasın ki bizlerde yanlışımız varsa fark edelim. Allah razı olsun. -Salih hocanın ve sizin ifadelerinizden bu Tekayder derneğŸinin Gülen hareketine bağŸlı olduğŸunu öğŸrendik. Şaşırmadım. Zira biz kitaptaki bu ifadeleri sayın gülenin fikirlerinde olduğŸunu açıkca görüyoruz. Zira gülen ’peygamberimize imanın şart değŸil kemal mertebesi olduğŸunu ifade etmişti. Yani bahçıvana göre mahsul olması gayet doğŸal. Sonuç diyalog fitnesinin milletimizi taşıdığŸı noktadır. -En büyük fitneyi tekayder grubu çıkarmıştır. Konunun başında bir basın açıklamasıyla bu ifadelerin yanlış olduğŸunu duyursalardı sorun kalmazdı. Kitapta ki ifadeler için bir özür yada düzeltme görmedik. İsrail bile yalandan da olsa özür diledi ama bu arkadaşların burası yanlıştır doğŸrusu şudur şeklinde bir ifadeleri olmadı Demek ki bu kitap bilerek seçilmiş. Sehven yapılan bi şey yok. İfadelerden rahatsız değŸiller. Aksine benimsiyor ve doğŸru buluyorlar. -Sayın başkanımızda tutarsız ve kararsız kalmıştır. Basına yansıyan bir şey görmedik. Kaldı ki reklamların bile kaldırıldığŸı yok. Her yere demokrasi ve özgürlük taşınırken alınan kararlarda basın özgürlüğŸü de ihlal edilmiş sanırım. -Milli eğŸitim camiasını şiddetle kınıyorum. DeğŸerler eğŸitiminden bahsedilen bir ortamda bütün değŸerlerin kendisinde en kÇ¢mil manada tezahür ettiğŸi Peygamberimize karşı yapılan bu saygısızlığŸa karşı sessiz tavırlarını anlamakta zorlanıyorum. Sonuçta bu kitaptaki ifadelerin hedefi öğŸrenciler değŸil mi? Ayrıca satılan kitaplar geri toplanmamış öğŸrencilerin parası iade edilmemiştir. Yanı zehrin gençliğŸe enjekte edilmesine seyirci kalınmış alınan kararlarla şimdide istersen antibiyotikte alabilirsin denmektedir. Ama zehir evlerdedir, kitap gençlerin elindedir. --EğŸer bu mücadelede ses çıkarmak fitneci lakabını taktığŸınız Büyük Abiye kalmışsa Rabbim milletimizi ayıktırsın. -Bu Olayı ,Büyük Abi denen şahsı hor görerek küçümsemeyiniz. İlk yazılan mesajı okursan büyük abinin duasının bugünler için yapıldığŸını görürsün. Neydi dua’ Rabbim milletimize peygamber efendimizin (SAV) has ümmeti olmayı nasıp eylesin. bizleri bir ve beraber eylesin. papazların, ikiyüzlü münafıkların, diyalogcuların şerrinden muhafaza eylesin.(amin) Sayın Mehmet Emin KOLJ’un yazısından sonra biz ayıktık elhamdülillah. Ama sizleri bir OF olarak uyandıramadık. Hala hikmet arıyorsunuz. -Şimdi siz dediniz ve öğŸrendik ki bu eğŸitim grubu TEKAYDER gülene bağŸlıymış. Yanı dinler arası diyalogcu arkadaşlar. PapalığŸın misyonunun gerçekleşmesini arzu eden insanlar. Gürcistan ziyaretleri düzenleyip kafileleri kiliselere taşıyanlar. Türkçe olimpiyatları düzenleyip, Türk okulları açtık deyip Müslüman Türk milletinin himmetini toplayıp sonra da TÜRK kelimesini anayasadan, eğŸitim müfredatından kaldırmayı Abant bildirileriyle teklif eden insanlar. O halde büyük abinin duasına beraberce amin diyelim bir daha. -Kimsenin inancına karışmam. Herkesin dini kendine. Ama Müslüman mahallesinde salyangoz satılmasına isyan ederim. -Sayın Yüksel Bey ayrıca gazetenizde köşe yazısı yazan bildiğŸim kadar iki imam efendi bulunmaktadır. Bu hocalarımız çevrelerinde itibar gören insanlardır. Bu hocalarımızdan neden konuyla ilgili dini kaynaklar süzgecinde ilmi bir yazı talebinde bulunmadığŸınızı merak ediyorum. Maklube ne kadar tesirliydiki tekayder grubu tek kelime söylemeden sizler basın sözcülüğŸünü yaptınız. Ve yapıyorsunuz. Ben Peygamberim İki Cihan Serveri Alemlere Rahmet H.z Muhammed Mustafa(SAV)’in ümmeti olmaya gayret eden ehli beytine aşık çobanın biriyim. Herkesten çok günaha sahibim. Ama Nurul Hüda Muhammed Mustafa’nın şefaatinden ümitliyim. Böyle bir konuda adımızın fitneciye çıkarılması, hor görülüp aşağŸılanmamız, alaya alınmamız bizi bahtiyar eder. Mevlam, cümlemizi ayıktırsın,feraset sahibi eylesin.Taassuptan,fitneden korusun.Kendine kul Habibine ümmet, erenlere yoldaş eylesin. Müslüman Türk milletini yeniden bir ve beraber eylesin.(amin) NOT:Bu yorum of havadis gazetesinde yaşar yüksel beyin yazısında yayınlanmıştır.

 • büyük abi

  neden konuşsunlarki.maksat hasıl olmuş.sözcüleri çok.kitaplar okullarda,evlerde.zehir gönüllere zerkedilmiş.ilçede müftülük dahil herkes sahip çıkmış bu gruba.sen olsan konuşmaya gerek duyarmıydın.

 • MURAT

  zoruna giden bişey var ki bu siteyi takip ediyorsun :) bi avuç ta olsak ölene kadar burdayız. buda zoruna gittimi merak ediyorum :))

 • eyup aydın

  sana sadece gülüyorum neolduğŸu belirsiz cahil :)

 • cahil avcısı

  kendikendinize haber yapın kendi kendinize röportaj yapın oh ne ala şu memlekette sözünüzün geçtiğŸini zannediyorsunuz ama bir avuç zavallı insanları yönlendirmekten başka hiçbir şey yapamıyorsunuz buyüzden de devamlı haber yapıp gndemoluşturmak istiyorsunuz acıyorum size yazıkkk

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz