ÇAYKARA Haberleri Tümü

Araplar hayran kaldı

 Türkiye Cidde Büyükelçiliği Basın Ataşeliği, Türk Hava Yolları işbirliğinde organize edilen ve Trabzon Valiliğinin misafiri olarak bulunan, aralarında gazeteciler ve diğer ilgililerin de bulunduğu 18 kişilik heyet gezilerine Uzungöl de devam etti. 

 
Heyete gezinin ikinci gününde Trabzon Vali Yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu eşlik etti. Akçatepe Tesislerinde öğle yemeği ile gezisine başlayan heyet daha sonra doğayla iç içe olan Kayabaşı, Hıdırnebi yaylalarını gezerek yeşilin tadını çıkardılar. Kayabaşı yayla tesislerinde şöminenin karşısında akşam yemeği yiyen Suudi heyet yemekten sonra kemençe eşliğinde horon oynayarak doyasıya eğlendiler.
 
Geceyi Trabzon’da geçiren Suudiler gezinin üçüncü gününde Uzungöl’e hareket etti. Burada Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın da katılımıyla yemek yiyen misafirler yemeğin ardından bir doğa harikası olan Uzungöl’de gezerek tadını çıkardılar.
 
Çaykara’nın köylerini ve yaylalarını gezen misafirler Sarıyayla mevkiinden yaklaşık 3 bin rakımdan Uzungöl’ü seyrederek hatıra fotoğrafı çektirdiler. Yayla gezileri sırasında halkla bütünleşerek halkın ikram ettiği ayrandan içen misafir gazeteciler, daha sonra erimeyen karlar üzerinde kar topu oynadılar.
 
Konaklamak için Fettahoğlu Otel’e geçen Suudiler Vali Kızılcık ve eşi Sema Kızılcık’ın katılımıyla akşam yemeğinde bir araya geldiler. Hoş bir ortamda geçen yemekte Vali Kızılcık, “Sizlerin memnuniyeti bizleri de memnun ediyor. Bizleri onurlandırdığınız için size teşekkür ediyorum. Bu gezinin iki milletin, iki ülkenin kardeşliğinin daha da geliştirilmesine katkı vereceğine inanıyorum” dedi.
 
Kızılcık, “Burada vücutlarımızın maddi ihtiyaçlarını teskin etmedik, aynı zamanda birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin getirdiği havayı teneffüs ederek ruhlarımızın bayram etmesini sağladık. Bu hava sizlerin buraya gelmenizle oluştu” diye konuştu.
 
Ziyaretin başka insanların da bölgeye gelmesine vesile olacağına inandığını belirten Vali Kızılcık,“Türkiye’miz, Doğu Karadeniz Bölgemiz ve Trabzon’umuzu ziyaret ettiniz. Bu ziyaretin diğer kardeşlerimiz tarafından da yaşanmasına vesile olacağına inanıyorum. Bu kısa dönemde oluşan gönül birlikteliğini sağladığınız için sizleri Trabzon’umuzun gönül elçileri, fahri hemşehrileri görmek istiyoruz” dedi.
 
Vali Kızılcık, Suudi misafirlere fahri hemşehrilik nişanesi olarak ilimize mahsus kazaziyeden yapılmış tespih hediye etti.
 
Suudi misafirler ise gördükleri ilgi karşısında Trabzon halkına, Vali Kızılcık ve eşi Sema Kızılcık’a teşekkür ederek, “Burada çok sıcak ve olağan üstü bir ilgi ile karşılaştık. Bu ziyaretin iki taraf için güzel sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Trabzon’un tabii güzelliklerinin yanında insanı da çok güzel. Trabzon halkına ve sizlere teşekkür ediyoruz. Sizleri Arabistan’a davet ediyoruz” diye belirttiler.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz