GÜNCEL Haberleri Tümü

AKP Hükümetlerinin faiz lobisine ödediği para!

 Her yıl bütçeye 50 milyar faiz konuyor. Milletin varlığı hortumlanıyor. Şikayet etme açıkla… Kim bu gizli baronlar?..

Rant ve sömürü ekonomisinin “toplar damarı” olan faizi geçmişte ‘dünya gerçeği’ olarak değerlendiren Erdoğan’ın, Taksim Gezi Parkı’nda başlayan olayların ardından faiz lobisinden şikayetçi olması ilginç bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Bütçeden, faiz ödemeleri adı altında kenara ayrılan kaynağın kimlere aktarıldığı kamuoyundan gizleniyor. İç borçlanma senetleri belli başlı bankalar tarafından kullanılırken, her yıl ortalama 50 milyar liralık kaynağın bankalar eliyle kimlere aktarıldığını öğrenmek isteseniz dahi öğrenmeniz mümkün değil.

 

BARONLARIN KİMLER OLDUĞUNU AÇIKLAYIN

Gezi Parkı eylemlerinin arkasındaki güç olarak gösterilen faiz lobisi, bizzat hükümet tarafından korunuyor. Bu konuda en önemli acı gerçek ise burada yaşanıyor. Bugün faiz adı altında bütçeden aktarılan kaynağın kimlere yani ‘hangi baronlara’ verildiği kamuoyundan gizleniyor. BDDK’nın iç borçlanma senetlerine ilişkin verilerinde bu kağıtların hangi bankaların hesabında bulunduğu görülse de faiz pastasının hangi sermaye grupları arasında nasıl paylaşıldığını görmeniz mümkün değil. Gelinen noktada Başbakan Erdoğan, faiz lobisinden gerçekten şikayetçi ise bu baronların kimler olduğunu kamuoyuna açıklaması gerekiyor.

Bütçeden Lobiye Her Yıl 50 Milyar Tl

ASIL ilginç olanda şu. Faiz lobisi bugün devlet sırrı gibi korunarak, lobinin kimlerden oluştuğu açıklanmıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerinde devlet iç borçlanma senetlerinin hangi bankalar tarafından kullanıldığı görülebilse de bütçeden ödenen faiz pastasından yararlanan asıl sermayeyi bulmanız mümkün değil. Yani her yıl ortalama 50 milyar liralık kaynağın kimlere aktarıldığını öğrenmek isteseniz dahi öğrenemezsiniz. Hazine tarafından bilinmesine rağmen bu lobi kesinlikle açıklanmaz. Devlete borç vererek paradan para kazanan bu kesimler devlet tarafından gizlenerek korunuyor. Bu yüzden devlete borç verecek kadar güçlü bu isimler, “Gizli Baronlar” olarak nitelendiriliyor.

Başbakan Erdoğan’ın Kuzey Afrika dönüşünde havalimanında yaptığı konuşmada Gezi Parkı eylemleri nedeniyle faiz lobisine işaret etmesi Türkiye’nin acı gerçeğini bir kez daha gündeme getirdi. Rant ve sömürü ekonomisinin olmazsa olmazı olan faizi geçmişte ‘dünya gerçeği’ olarak değerlendiren Erdoğan’ın bugün faiz lobisinden şikayetçi olması ilginç bir tabloyu ortaya koyuyor.

Ülke kaynaklarını geniş halk kesiminden ziyade bir avuç rantiyeciye akıtan faiz sistemine karşı en etkili silah olarak denk bütçe görülüyor. Bu gerçekten dolayı 54’üncü Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Cumhuriyet tarihinin ilk denk bütçesini yaparak faiz lobisine karşı önemli bir hamle yapmıştı. Bunun sonuçları da ekonomide kendisini hemen hissettirmişti. Ancak 6 ay sonra faiz lobisi harekete geçmiş medyayı kullanarak Refahyol Hükümeti’nin çalışmalarını irtica adı altında engellemeye çalışmıştı.

Besle kargayı oysun gözünü!

Buna karşın 11 yıldır tek başına iktidarda olan AKP hükümeti, ekonomide pembe tablolar çizmesine rağmen denk bütçe çalışması yapmak bir yana adını bile anmaktan imtina etti. Denk bütçe bir yana faiz lobisine her yıl bütçeden ortalama 50 milyar liranın üzerinde kaynak aktardı. AKP hükümetinin 2003-2013 yılları arasında faiz lobisine aktardığı rakam dudak uçuklatacak cinsten; tam 567,2 milyar lira.

Lobi ‘devlet sırrı’yla korunuyor!

Asıl ilginç olanda şu. Faiz lobisi bugün devlet sırrı gibi korunarak, lobinin kimlerden oluştuğu açıklanmıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerinde devlet iç borçlanma senetlerinin hangi bankalar tarafından kullanıldığı görülebilse de bütçeden ödenen faiz pastasından yararlanan asıl sermayeyi bulmanız mümkün değil. Yani her yıl ortalama 50 milyar liralık kaynağın kimlere aktarıldığını öğrenmek isteseniz dahi öğrenemezsiniz. Hazine tarafından bilinmesine rağmen bu lobi kesinlikle açıklanmaz. Devlete borç vererek paradan para kazanan bu kesimler devlet tarafından gizlenerek korunuyor. Bu yüzden devlete borç verecek kadar güçlü bu isimler, “Gizli Baronlar” olarak nitelendiriliyor.

İşte yıl yıl baronlara ödenen faiz haracı!

Tayyip Erdoğan Faiz lobisi’nden şikayet ederken, rakamlar tam tersini söylüyor. AKP hükümetinin görevde olduğu dönemde lobiye toplam 567,2 milyar lira para ödendi. 2012 yılında lobiye 50,3 milyar lira ödenirken, 2013 yılında ise 53 milyar kaynak ayrıldı. Faiz konusunda en dikkat çeken konu ise, hükümetin faizlerin düştüğü ile övündüğü bir dönemde lobiye ödenen kaynakta herhangi bir eksilmenin yaşanmadığı görünüyor.

AKP iktidara gelmeden önce yani 2002 bütçesinden faize 51,9 milyar lira kaynak ayrılırken, lobiye bugün de aynı kaynak ayrılıyor. Yani faizler yüzde 60-65’lerden yüzde 7-8’lere düşmesine rağmen lobiye ayrılan kaynakta en ufak bir azalma yaşanmadı. Bu manidar bir çelişki olarak kendisini gösteriyor.

Diğer yandan tek gelir kapısı faiz olan bankaların AKP hükümeti döneminde ‘karlılıkta’ balayı dönemlerini yaşamaları da dikkat çekiyor.

 Nitekim bu aşırı karlılıktan dolayı en son yine kurumlar vergisinin şampiyonu bankalar olmuştu. 2012’nin en fazla kurumlar vergisi ödeyenler listesinin ilk 10’unda 8 bankanın bulunması üretim ekonomisi anlamında önemli bir gerçeği gözler önüne serdi.

Milli Gazete

Yorumlar
 • Faruk Keleş

  Cenk bey o çok bildiğiniz ve bilemiyorlar diye nitelendirdiğiniz konuyu bence siz daha iyi araştırın. Bir ülkenin borcunu kim yapar veya yaptırır? Bir ülkenin başındaki adam bu borçlardan baş sorumlu değil midir? Borç olmazsa faize para gider mi? Merkez bankası havadan mı borç belirliyor diyorsunuz yani? Kusura bakmayın ama siz bağlandığınız kesimi kusursuz vbe hatasız gördüğünüz için bu faiz belasına düşüenleride aklamak istiyorsunuz. Bu ülkede Erbakan hoca hükümetinde denk bütçe oldu. O zman merkez bankası yok muydu? Çok bilmiş kardeş bence ekonomiden önce sempati duyduklarının hangi yolda olduklarını iyi öğren..

 • Cenk

  Sizin aklınız ermez, ben yine de söyleyeyim.faiz oranlarını hükümetler belirlemez, onlardan bağımsız olarak merkez bankaları belirler.bu para erdoğan ın keyfinden ödenmedi,faiz lobisi bir nevi gaspetti. İktirda erdoğan ın veya başka bir liderin olması farketmezdi. Birazcık kadir kıymet bilin,nankör olmayın! Sizin yaptığınuzu chpliler yapmıyor

 • tayyyar baş

  yalan rüzgarı başbakandan faiz lobisi incileri duyda inan.

 • emre

  olay anlaşılmıştır. ne demiş imam evzai: "cahile söz anlatmak, köre renk tarifi gibidir" o yüzden mevlananın dediği gibi "cahil kimsenin yanında, kitap gibi sessiz olayım" yoksa imamı azam'in dediği gibi "cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybederim"

 • emre

  müsiad eski başkanı bolat: faizlerin düşmesi ve bankaların haksız kazancının kesilmesi faiz lobisini harekete geçirdi. müsiad eski başkanı ömer bolat faiz lobisinin nasıl çalıştığını stara anlattı. bolat, faiz lobisinin bankaların haksız gelir kalemleriyle ilgili düzenlemenin yanısıra içki reklamlarının yasaklanması ile çıldırdığını söyleyerek bu kesimin bu kararlar sonucu sokaklara döküldüğünü anlattı. bolat şöyle konuştu: yeni projeler hazırlıyoruz mayıs, türkiye cumhuriyeti tarihin en başarılı olduğu aydı. 135 milyar dolarlık ihaleler için halkın cebinden kuruş çıkmamış. türkiyede 10 yıl önce bütçe harcamalarının yüzde 43ü faize giderken şu anda bu rakam yüzde 13. milli gelirimiz 780 milyar tl, eski türkiye olsaydı yüzde 90ı borç stoku olsaydı,720 milyar tllik devlet tahvili borç stoku olmuş olacaktı.bugün bu rakam 330 milyar tl.yani 400 milyar faizcinin değil milletin cebine girdi. rahatsızlık veren bu.şimdi şirketi bankası olan herkes çalışmak ve rekabet etmek zorunda

 • ofluu k.k

  türkiyenin borcu varmi yokmu bunu tüm türkiye biliyor,sizin yorumlarinizi tüm türkiye gülüyor,cok komiksiniz cok siz bakanmisiniz nesiniz de ekonomiden akil veriyorsunuz,sizin akliniz olsaydı saadet partisi cok büyük oy alirti oy oy...bos konusmayin.

 • ayranı yok içmeye.....

  tutarlı ekonomi politikasımı güldürmeyin adamı. tutarlı dediğiniz ekonomi politikası borçlan-sattan başka bişey değil. daha çaya verdiği taban fiyatı koruyamayıp özel sektöre vatandaşını ezdiren hükümetin politikasımı olur. ben sana hazinenin resmi rakamlarını yazdım. devletin hazinesi bile batağa gidiyoruz derken siz hayal görüyorsunuz. bu kadar borç içinde yüzerken bile pembe tablo çizmek rte ile müritlerinin hayallerinde olur.

 • Emre

  2002 yılında 231 milyar abd doları seviyesinden, 2012 yılında 786 milyar abd dolarına ulaşan gsyih sıkı mali disiplin ve tutarlı ekonomi politikaları küresel ekonomik krize karşı dayanıklılığı kanıtlanmış finans sektörü kaldı ki bana ekonomi anlatmaya sizin cürmünüz yetmez. insanları kandırmak sizin için çok kolay. mesnetsiz ve desteksiz atıyorsunuz. web sitesi ise al sana resmi site ve resmi rakamlar. işkembeden atmadan önce okuyun anlayın. sırf akp yi eleştireceğim diye hasetten kuduruyorsunuz. nasıl kendi işimize gelen bir şey buluruz diye eşeleniyorsunuz. ama maalesef güneş balçıkla sıvanmıyor. bu hükümetin ne kadar doğru politikalar ürettiği halkın teveccühünden bellidir. kimse kimsenin kara kaşına oy vermiyor. http://www.invest.gov.tr/tr-tr/turkey/factsandfigures/pages/economy.aspx

 • borcun özel sektör kısmı

  birde özel sektör borçlarını devletin toplam borcu içine dahil etmeyenler var. adam iphone almış bundan devletin ne zararı var diyor. devlet özel sektörün dışardan borçlanmasına hazine garantisi vermiş. o nedenle borç tablısunda özel sektör borcunuda göstermiş. yani bu borç da benimdir diyor devlet ama cahil takımı bunu bilmez yada bilmezlikten gelir.

 • İşte Türkiye'nin gerçek dış borcu

  aşağıdaki linkte tüm veriler var: http://www.dunya.com/turkiye-gune-borclu-uyandi-191823h.htm

 • tablo okumayı bilmiyorsun öğrende gel

  dış borcun ne olduğunu senin gibi cahiller bilmiyor emre. dış borcun içinde yer alan kamu borçları 2002de 65 milyar dolar seviyesinde iken 2013 başında 103 milyar dolara çıktı. aynı şekilde özel sektör dış borcuda yükseldi. yani hem devletin dış borçları hem özel sektörün dış borçları hemde cari açığı kontrol altında tutmak için dışardan borç alan merkez bankasının borçları arttı. işte kaynak: http://www.google.com.tr/imgres?q=d%c4%b1%c5%9f+bor%c3%a7+tablosu&sa=x&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbnid=u6krfox2c6ugym:&imgrefurl=http://www.dunya.com/turkiye-gune-borclu-uyandi-191823h.htm&docid=tvshubrpa6-hrm&imgurl=http://www.dunya.com/d/other/tyrt.jpg&w=600&h=287&ei=yem2ue-6a8ino_21goai&zoom=1&ved=1t:3588,r:24,s:0,i:160&iact=rc&dur=1439&page=2&tbnh=155&tbnw=325&start=14&ndsp=18&tx=128&ty=25 bu rezilliği herkes görüyor ama bi sizin gibi akp karasevdalıları göremiyor.

 • emre

  merak ediyorum bu yazıları yazanlar hiç borç aldılarmı.hiç kimse karşılıksız birşey vermiyor. sıkıysa bir ay memur maaşını ödemiyorum desinler bakalım o zaman ne diyeceksiniz.herkes borç alabilir önemli olan borcunu ödeyecek gelirin varmıdır. aldığın borcu kullandığın şeyler nelerdir. neyse boşuna konuşmayada gerek yok kafasını kuma gömen gene anlamaz gene anlamaz. sabit fikirli insanlardan allah korusun bizi.

 • Emre

  bakıyorum hala dış borcun ne olduğunu bimeyenler var ve ahkam kesiyorlar. türkiyenin dış borcu artmışmış. alma o zaman iphone telefon kardeşim. bu borç tamamen tüketimle ilgili olarak yapılan ve dışardan özel sektörün aldığı mallarla ilgilidir. devletle ilgisi yoktur. sapla samanı birbirine karıştırmaya bayılıyorsunuz. ekonomi bilginiz yok çok bilirmiş gibi yazıyorsunuz. kaldıki devlete ait olan borcun büyük kısmıda enerjiye yapılan ödemedir. petrol doğalgaz v.s. varmı sizde bunlar yok. o zaman dışarıdan satın alacaksın güzel kardeşim. eğer sen büyüyorsan enerjiye ihtiyacın artacaktır. mesele ne kadar borçlandığın değildir. borcunu ödeyebilecek kadar kar edip ödüyormusun. işte işin özü budur. sırf muhalefet edeceğim diye konuşmayalım. "içkili olarak namaza yaklaşmayın" sözünün "namaza yaklaşmayın" kısmını almaya bayılıyorsunuz. azıcık okuyunda öyle ahkam kesin. faiz konusuna gelince ne yapacaksın ödemiyorummu diyeceksin. aldığın borç faizi iç borç için ödeniyor.

 • FİTNESAVAR

  sen de mi brütüs.... vs.. vs.. vs...

 • tayyibi kendi ekonomik programı yalanlıyor

  türkiyenin 2002de olan toplam dış borcu 129 milyar dolar iken bugün 336 milyar dolara çıktı. dış borcu tam 207 milyar dolar yükseltip faiz lobilerine bayram ettiren tayyip değilmi? bu kadar çok borçlanmaya gidip milleti borç krizine sokup ondan sonra faiz lobisi önümüzü kesiyor demek milletle kafa bulmaktır.

 • Abdullah yeşildal

  ecevit zamanında alınan paraların faizlerini ödemiyorum deyip racon mu kesecekti başbakan. imf ye borç bittiği için adamların faiz muslukları kesildi anlamıyor musunuz bunu.taksi̇mde herkes hukümete karşi bi̇rleşti̇si̇z hala i̇natla saldirin başbakana

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz