RÖPORTAJ Haberleri Tümü

Cübbeli Ahmet Hoca röportajı


Dün bir haber vardı, provokasyon dolu bir haberdi. ܖnce bu haberin yapılışŸ mantığŸını değŸerlendirelim. Bir dönem kartel medya yapardı. Ama bugün muhafazakÜ¢r medyanın size karşŸı linç girişŸimi var. Nedir bunların derdi?


şžimdi bu kadar iyi haberler çıkıyor hakkımda, hatta laik kesimde, liberal basında çok güzel konuşŸmalarımız oldu. Herkes bunlara itibar etti. Türkiye’de bir kamuoyu oluşŸtu bu hususta. Bundan bir kelam bile etmediler. Bir fazilet olsa gömerler. 1-2 yıldır hiç iyi haber çıkmadı. İşŸte Yeni şžafağŸı var. Zamanı var, Sabahı var. BaşŸlıca bildiklerim bunlar. Bunlarda iyilik namına hakkımızda hiç iyi bir şŸey çıkmaz. HÜ¢lbuki biz en sevmediğŸimiz adamın iyiliğŸi olsa da söyleriz onu. ܇ünkü İslam’da böyle söyler. Biz Müslümanız, bunu yapamayız. DüşŸmanımızın bile doğŸru lafı olsa, hikmettir, onu bile alırız. Bunlar müslümanız diyorlar, bir Müslüman hakkında bir fazilet anlatılsa şŸöyle oldu böyle oldu diye. Ama bunu hiç yapmadılar. Bu düşŸmanlığŸın bir göstergesiydi. Biz sesimizi çıkartmadık ama halkın tepkisini gösterdi. Ama şŸimdi böyle şŸeyler olunca ..

Hadi Taraf Gazetesi Belli bir taraf artık. Tamamen Amerika ile taraflı. Gazetenin menşŸeini sorunca kendileri de cevap veremiyorlar. Bir askeriye hakkında haber, görüntü çıkıyor, Türkiye’nin hiçbir yerinde çıkamayacak haberler çıkartıyor. Hadi dedik ki o muhafazakÜ¢r değŸil. şžimdi bu Yeni şžafak, Deniz Baykal meselesini de o çıkarttı. Bende hatırlıyorum onlar çıkarttı. şžimdi şŸöyle anlıyorum: bir yere gelenler maddi bakımdan, tavizler vermek zorunda kalıyorlar. Kalmamaları lazım. Ben taviz veremem, kaderdir, haktan ne gelirse gelsin. Ben haktan ayrılamam. Yahudilere, Masonlara hizmet edemem. Batıla hizmet edemem. Tabi Erbakan Hoca gibi müstesnalar var. Allah sayılarını artırsın. Ama bak geldi 6 ay durabildi. HÜ¢lbuki ekonomiyi düzeltti, maaşŸlara zam yaptı. Ama 6 ay durabildi. Neden? ܇ünkü taviz vermiyor o noktada.

Erbakan hoca, Ramazandı, bir gece sahura geldi. Ben bulunamadım. BaşŸım yine dertteydi o zaman. Feshane’ye geldi. Ne dedi; bunlar boşŸ şŸeyler, Yahudi’nin oyunları dedi. Ama hoca devamlı istikrarlı. E ben onu bilirsem, o beni bilirse, Müslüman Müslüman’a destek olursa, yani bu istikamet göstergesi. DoğŸru bir tespittir. şžimdi bunlar bir haber bulsak da yayınlasak diyor. E birde jetsiki resmini koyuyor bu habere. Bu demek istiyor ki ben en İslam düşŸmanı gazetenin yaptığŸından beterim.

Burada size karşŸı bir şŸey mi var acaba, yoksa direk cemaate karşŸılık bir şŸey mi?

Yok, cemaate karşŸılık bir şŸey yok. Dünkü toplantıda da söyledim. Türkiye’de misyonerlik faaliyeti var. Vatikan’ın projesi var. Büyük İsrail projesi var. Buna hizmet edilmesi için. Tabi Yahudi’ye ‘ben Yahudi olacağŸım’ desen kabul etmez. Irk dinidir. Ama Hıristiyan olsan mutlu olur. ܇ünkü onun alt kuruluşŸu gibidir. Haktan ayrıldıktan sonra da onla oynamak kolay olur. Bundan dolayı HıristiyanlığŸın artmasını ister. şžimdi bu faaliyetler içerisinde 2 sene oldu biz reddiyeler başŸlattık. Ben bunu Adapazarı’ndan başŸlattım. 28 şžubattan sonra gitmedim 10 sene. Sonra 2 sene evvel gittim, kalabalık bir sohbet oldu salonlarda. Yeni şžafak diyor ki neden camilerde olmuyor, büyük camiler var. Hangi cami müsaade ediyor. Yeni şŸafak izin alsın bize Süleymaniye’yi orda yapalım biz. Süleymaniye’den izin alsın gelsin konuşŸsun. Hiçbir törenin camide yapıldığŸını gördün mü? Aslında yapılması gerekir İslam’i bir törenin. Ama vermiyor bunu.

Oradaki konuşŸmalarda ‘iki vasiyetim’ diye konuşŸmalar var. Sonra sohbet kitap olarak çıkacak, 3 vasiyete çevirdim onu. Dedim bak ben ölürüm, kalırım. Bu memlekette iki büyük tehlike var. Biri ‘teşŸeyyudur’. Yani şžialaşŸma. Bu Mustafa İslamoğŸlu’nun ekolüdür. ܇ok büyük tehlike görüyorum, mezhep açısından, Zaten şžia ve Mutezile kardeşŸ mezheptir. Yani onlar büyük bir dalalet içerisindedir. Babasıyla konuşŸtum, evlatlıktan reddettim dedi. ‘Mutezile, şžia her mezhepten çorba etti bıraktı.’ Babası Ahmet İslamoğŸlu Hoca Efendi, ehlisünnet bir Ü¢lim. Dedi ki bana ‘Allah razı olsun. Bu reddiyeleri yap, şŸeker hastası olmasam ben de geleceğŸim senle yapacağŸım. Buna anası abdestsiz süt vermedi. Bu nasıl böyle şŸeyler der. Mahvetti bizi.’

şžimdi bu tehlikeye dikkat çektim. Bir de ‘diyaloga’ dikkat çektim. Bu diyalog bazı hocalar tarafından savunuluyor. İşŸte Hayrettin Karaman, Bekir Hoca, Ahmet şžahin… Bunların hepsinin adlarını da zikrettim. Dedi; Amentüde ittifakımız var Yahudilerle. Bir tekzip yaptıramadım. Zaman gazetesinin adamları geldi. Dedi hoca sıkıntı oluyor. Antalya’da da o zaman konuşŸtum. Tabi baya bölgelerde konuşŸtuk ortalık sallandı. Dedim e mübarek sizin yazarınız yanlışŸ yazmışŸ. ܇ıkar yanlışŸı. E dedi Ahmet şžahin hoca bizi dinler mi? O bizim gruptan değŸil ki. Bunlar grup grupmuşŸ. Senin bir gazeten var, yüz binlerce eve giriyor. Kapılara dağŸıtılıyor. Tamam, İslam’i gazete girsin milletin evine. E bu yazıyı yazdın sen. Buna bir tekzip. ܜç ay geçti bir şŸey yok. Dedi işŸte orda ismini unuttum; şžu hoca var onla görüşŸtürelim seni. E tamam. Yok. Hiçbir şŸey yok. Sonra Mustafa İslamoğŸlu meselesinde Mustafa KarahasanoğŸlu geldi, hocam aramızda sıkıntı olmasın Müslümanlar birbirine girmesin. Nasıl düzelteceğŸiz dedim. E işŸte toplanalım. 3 ay geçti gelmedi. Gelmez. E mübarek burada kadere inanmak tartışŸmalı fazlalık lafı var, ters ilişŸki lafı var. ܇ıkarttık hepsini internetteki kendi resmi sitesinden, sonra baktı aaa, dedi ki ben bu kadar olduğŸunu bilmiyordum. Yine de bu konuda konuşŸma. Kendi aramızda halledelim.. Yav nasıl konuşŸmayacaksın. Adam kitaba yazmışŸ, TV de söylüyor. Alenen söylenene gizli cevap verilmez ki, alenen söylenir. Aramızda çözülmez ki. O da öyle gitti. Hiçbiri bu hususta bir ıslah olarak…

O da dedi böyle ihtilaflı konulara girme. İyide ehlisünnette ittifaklı bu, ihtilaflı değŸil ki. Ama onu susturursak bu işŸ düzelir.

Bizzat kendisinin bugün beyanları var. Yani burada Cübbeli Ahmet Hoca diye bir şŸey yok. Buradaki bütün Ü¢limler beni tanımaz. Ama Mahmut Efendi Hazretleri var. Adı sanı var. 60-70 senelik hizmetleri var. İrşŸat faaliyetleri talebeleri var. Rusya’nın buzullarında hatmi şŸerifler yapılıyor. Ama bu rahatsız etti. Kimi rahatsız etti. Vatikan projesine hizmet edip de Türkiye adına dışŸarılara taahhüt veren Türkiye biziz, istediğŸimiz gibi oynarız, din adına da hocalar bizde, fetvayı değŸişŸtiririz. Dini değŸişŸtiririz. İman şŸartını ikiye düşŸürürüz. Ilımlı İslam’ı çıkarırız.

Bunlar söz verilmişŸ Vatikan’a Amerika’ya. Ama bunlar tutmuyor. Niye tutmuyor. Mahmut Efendi gibi zatlar varken tutmaz. Bu sefer dünyada tek biziz, hoca biziz, Ü¢lim biziz. Kendileri toplantı yapıyorlar 5 bin kişŸi gelmiyor. şžimdi Mahmut Efendi toplantı yapıyor. Emniyet açıklama yapıyor 20-30 bin kişŸilik personel yetmeyecek diyor. Milyon da gelir. Kazlı çeşŸmeyi verseler 1-2 milyon insan gelir. Bir kere görmek için Mahmut Efendiyi 20-30 bin kişŸi geliyor tek seferde. Bunlar ne zannediyorlar Mahmut Efendiyi. İtibarı var. Böyle istedikleri gibi iptal ederiz kimse bize bir şŸey demez. Bu halk aptal değŸil.

Hal böyle olunca bu sıkıntı 2 yerden geldi. Birinci sıkıntı diyalog projesine hizmet edenlerin verdikleri bazı sözlerin zamanı gecikiyor. Amerika bunlara diyor ki: “Ne oluyor? %10 sizden taahhüt aldık. şžu kadar kişŸi Hıristiyan olacak dediniz. %10 olması lazım ki ekalliyet tespit edilsin. Ekalliyet olduğŸu zaman azınlıklar bunlara haklarıyla beraber her türlü imkÜ¢nlar sağŸlanacak bu sefer adam arsa, tarla isteyecek. Yani şŸimdi azınlığŸa da giremiyor hepten 5-10 bin tane Yahudi kalmışŸ. Ya da Hıristiyan’ın sayısı belli yani… Ama şŸimdi bunu % 10 yapmaları lazım. Bu çok büyük bir rakam. Bana bunları söyleyen de YiğŸit Bulut. Reklam arasında dedi ki Habertürk’te: Türkiye’de 20 yıl içinde %10 Hıristiyan olması için söz verilmişŸ.

Resmi bir söz mü?

Hayır, resmi bir söz değŸil. Bunu devlet bazında demiyoruz. Bunu söyleyenler bazı gruplar ve lobiler. Bunu yaparken din ayağŸı kullanılıyor. Yani adam din adına Profösörüm diyerek çıkıp iman şŸartında 2’dir. Onlar cennete gidecek derse bizim millette Hıristiyan’da cennete girecek diye yumuşŸar. Bizim gibilerin de nesli tükenmeye başŸladı. İlk Süleyman AteşŸ bu görüşŸü ortaya attığŸı zaman tek kaldı. Herkes çullandı. Hayrettin Karaman’ın ona reddiyesi var. 20 senede ne değŸişŸti? Bunlar artık alenen konuşŸulur hale geldi. şžimdi reddiye yapan bir iki kişŸi kaldı.

Birkaç sanatçı da evlenip dinlerini değŸişŸtirdi?

Tabii ki İbrahim-i dinler adına organizasyonlar yaptılar bunlara Mehmet Aydın katıldı. O haberleri ben seyrettim. Mardin’de cennete girme merasimi yaptılar.

Akdamar’da bir ayin düzenlediler…

Tabii Akdamar ayini yeni. O dinler arası diyaloga girmez. Orda kiliseyi açmışŸlar Hıristiyanlar gelsin demişŸler. O ayrı bir konu. Burada ise Müftü-Papaz-Haham üçlü görünümü var. Bu diyalog işŸi. Tabi bunu hükümet ya da devlet yapmıyor. Hükümetin böyle bir projesini duymadık. Ama bunu bazı lobiler, fırkalar yürütüyor. Fetvalarıyla da yürütüyor.

Ben Mahmut Efendi Hazretlerine sordum. Ne yapsak ne etsek böyle batıl görüşŸler var. O da bana: şžeytan’ın dostlarıyla mücadele edin, şžeytan’ın hilesi zayıftır ayetini okudu. Startı bizzat efendi hazretleri verdi. Ondan sonra ben bu reddiyeleri başŸladım. Yani bir himmet geldiğŸi için bu tuttu. Benim o kadar bir gücüm yok.

Bir haber geliyor başŸımıza Kanal7’ye rica ettik dedik ki

Bir jetski olayı oldu bir beyanat verelim. Bize cevap olumsuz geldi. Show TV çağŸırdı o bizi çağŸırmadı. Bunlar böyle adam. Bir Müslüman’a bir iftira atılmışŸ ama bana ne diyorlar. Hadi onu da bırakın iftirayı kendi atmaya başŸladı. O zamanlar bananecilik vardı şŸimdi iftirayı kendi atmaya başŸladı.

Programın organizesinde siz yoksunuz bildiğŸim kadarıyla…

Resmiyette hiçbir müracaatta yokum. Hiçbir yerde imzam yok. Yalnız Muhammed Avvam hocanın oğŸlu Muhittin Avvam dün basın toplantısında da açıkladı. Efendi hazretlerine geldi bu talebi iletti bende ona şŸahit oldum. Efendi hazretleri Arapça’yı herkesten iyi anlıyor. Türkçe’den iyi anlıyor. Efendi hazretleri onu dinledi ve kabul etti bunu. şžimdi de canlı beyanatı var: ܂limleri ben çağŸırdım, benim emrimle toplandılar, Cübbeli’nin ya da Muhammet Keskin Hoca’nın bir ilgisi yok dedi.


Mahmut Efendi hazretleri bu olaydan çok üzüldü. Bu kadar Ü¢limin Türkiye’ye gelmesinden memnun oldum diyor. Bu Türkiye’ye bir bereket, bir rahmettir. Mahmut Efendi hazretlerinin çevresinde ehl-i sünnetin toplanması birilerini rahatsız etti.

Bir de bizim İsmailağŸa Cemaati’nde bir takım kişŸilerin efendiden sonra kalırsak köşŸe kapmacadan üç kişŸi mi çıkar beşŸ kişŸi mi çıkar ve bunlardan biri de ben olur muyum hesabını yapan ucuzcu, basit adamlar var. Maalesef bunların kimisi hoca kılığŸında, kimisi yaşŸlı. Eskiden belki hizmet etmişŸ etmemişŸ ama şŸuanda akılları beyinleri mi sulanmışŸ, ne olmuşŸ bilmiyorum. Yani efendiden sonrasını yapan bir takım kişŸiler var.

ܖzel olarak size medya konusunda izin verilmişŸ sanırım…

ܖzel derken belki başŸkasına da verir. Bu sadece sana mahsus buyurmadı ama becerebilen çıksın diye kayıt koydu. ܇ünkü çıkıpta orda mahcup olma durumu var. Benim çıktığŸım insanlar dindar insanlar değŸil. Eskiden çok korkulan insanlar. şžimdi onlar İslam’ın tebliğŸinde aracı oluyorlar, bizimkiler takoz oluyorlar.

܇ok büyük bir zarar verdiler İslamiyet’e büyük iftiralar attılar. Yani burada bir menfaat birleşŸmesi var. İsmail AğŸa’nın içinden bir haber sızlamalar var. Mahmut Efendi’nin çevresi çevresi. Yakınları. KimmişŸ bu? İsmini ver. Veremiyor. Bunun soyadı tutanları mı kastediyorsun? Efendim yerine kalmayı bekleyen birkaç tane yaşŸlıyı mı kastediyorsun? Genci mi kastediyorsun? Kimi kastediyorsun. Yani bu çevre kim? şžimdi bugün de haber yapmışŸ, çevresi memnun oldu. Ya sen kardeşŸim anladıkta senin Mahmut Efendi’nin yanına geldiğŸin yok, gittiğŸin yok, sorduğŸun yok. Bu çevre kim? Biz hiç tanımıyoruz bu çevreyi. Hep yanında Hoca efendiler var.

Mahmut Efendi’nin kendisi memnun değŸil çevresi nasıl memnun oluyor? Diye sormak gerekiyor sanırım değŸil mi?

Sorulur ama Mahmut Efendi’de memnun diyor. Birde Mahmut Efendi’ye iftira var. E bugün de Mübarek onu tekzip etti.

Hal böyle olunca bu uzun bir süreç, uzun soluklu bir şŸey. KardeşŸlerimiz hani bunlara alışŸıldı artık. Dikkatli olsunlar, uyanık olsunlar. Ehli Sünnet’in kaderidir bu. Ehli Sünnet’e saldırı olur. Ehli Sünneti bölmek içinde dışŸ güçler bazı gruplara yardımcı da olur. Tabi bu da açıkça görülüyor.

Hocam bundan sonra Cemaate bir tavsiyeniz var mı? Tabii ki çok büyük bir beklenti vardı. Yani 400 İslam Ü¢limini bir salonda görmeyi bekliyordu cemaat. Hayal kırıklığŸı yaşŸadılar…

İnsanlar çok ah ediyorlarmışŸ, çok beddua ediyorlarmışŸ. Bursa’dan 20 otobüs tutulmuşŸ. Yani bu kadar ahı belayı musibeti almak çok büyük bir olaydır. Ne günah işŸlemişŸler ki acaba? Erbakan Hoca’nın bir lafı vardır: ‘Bunlar ne günah işŸlemişŸler ki Hayrın yoluna takoz etti Allah bunları’ diye güzel bir lafı vardı. Yani bir günahları var ki bu kadar aha vebale sebep oldular. Biz iyi yaptık diyorlarmışŸ. Neyi iyi yaptın sen? Burada ne olacaktı? Yani yüz bin kişŸi gelse dahi sessiz sakin bir şŸekilde dağŸılır. Bizim cemaatlerimizde külliyelerde binlerce kişŸi toplandık dağŸıldık. Bugüne kadar hiçbir vukuat olmamışŸtır. Yine de olmayacaktı. Ben buna emindim. Ama tabi şŸuanda Emniyetin, valiliğŸin kararına saygılıyız. Onlar bize bir gerekçe gösteremiyorlar. Diyorlar ki böyle bir bilgi ulaşŸtı iptal kararı aldık. E tamam iptal kararı aldıysanız biz saygılıyız. O zaman Yeni şžafak nereden bu provokasyonu yaptı? İptalden sonra yazsaydı, iptal oldu deseydi bugün. İyi niyetli olsaydı, halk sokağŸa dökülmesin diye iptalini yazsaydı. İyi niyet düşŸünecektik. Benim şŸahsıma iftirayı bıraktık. O kadar fazla iftira içinde, bir gün evvelden tetikçilik yaptı. Aynı gün tebligat tebdil edildi Marifet DerneğŸi’ne. Bu kadar da denk gelmez ki. Kimseyi bulamadı bu tetikçiliğŸe, bir yerler, birileri demek ki bunlar da buna hazırmışŸ. İçerden de işŸte diyorum sıkıntılı insanlar var bu camiadan. Bunlarda bu yakın çevreyi kullanarak, yakın dediğŸim işŸte, ailevi olabilir, oradaki yetkili etkili görünen merkezden olabilir. Yani bu kuvvetle muhtemel. ܇ünkü bu bu kadar olamaz.

Hocam medyanın özellikle MuhafazakÜ¢r medyanın iftiraları zorunuza gidiyordur.

܇ok zoruma gidiyor. ܇ok ağŸırımıza gidiyor. Bunu Hürriyet, Milliyet şŸu bu yapsa bugün bunu konuşŸmayız ki. Kaç kere yaptı hiç beyanat verdik mi?

Hocam bu kadar yoğŸun bir baskı var üzerinizde. SağŸlık açısından da rahatsızlıklarınız var. Bu kadar yoğŸun bir tempo ve bu iftiralar nasıl bir etki yapıyor sizde?

Yani tabi ruhen ve bedenen yoruyor bizi. Ama biz bu işŸe girdik bir defa. Yani geri dönüşŸümüz yok. Bu Ehli Sünnet müdafaasıdır. Yani Efendi Hazretlerimizin hayatta olduğŸum müddetçe hizmetkÜ¢rı olacağŸız. Onu tanıtmak için elimizden gelen her şŸeyi yapacağŸız. Yani bu hizmetten Allah’ın izniyle, Rabbim bir mani vermediğŸi müddetçe bizi bu tehdit, iftiralar korkutmaz. Biz çekilemeyiz. Biz bu işŸin içerisindeyiz. Efendi Hazretleri bana bu sabah ‘BİZ SENİN ARKANDAYIZ’ dedi. Hem de Arapça bir ibare kullandı. Nahnu min veraik. Bu Arapça ibareyle söyledi. Biz senin arkandayız. Devam et Korkma. Bu sabah namazda daha bunları söyledi. Bundan evvel de beyanları çok var. Onun içindir ki biz bundan korkarsak bir Allah dostunun, bir mürşŸidimizin sözünü dinlememişŸ oluruz. Ben kaç kere izin istedim. Biraz kenara çekilsem. HastalığŸım da arttı. Kitap çalışŸırız, yazarız ederiz. Bir şŸeylere hizmet ederiz de yine bu gibi ortada kaldık. Yok, durmak yok, emri bil mağŸrufa devam. TebliğŸ durmaz. Korkmak yok. TebliğŸ durmaz. Asla geri çekinilmeyecek. Böyle buyurduğŸu için söz kıramam ben. Ben memurum şŸimdi. Ben memur olduğŸum için Allah bizi bu memuriyetten ayırmasın. Ama kendisi derse ki Ahmet çekil, sus. Tamam, susar çekiliriz.

Hocam son olarak cemaate göndermek istediğŸiniz bir mesaj var mı?

Cemaate göndermek istediğŸim mesaj bu yayın organına karşŸı artık çok ihtiyatlı davransınlar. Haber ve iftiralarına aldanmasınlar. Ve bu yayın organının bir yerlere çalışŸtığŸı tescillendi artık kendi yaptığŸı ile. Onun içindir ki Müslüman halkımız gazete alırken, bilgi alırken, mutlaka doğŸru seçim yapmak zorunda. ܇ünkü diğŸerlerine hep acaba ile bakıyor. Ama bunlara ne diyorsa doğŸru zannıyla yaklaşŸıyor. Orada da zokayı yutuyor. Bunlar çünkü yarın bir gün diğŸer İslami faaliyetler hakkında da aynı takozlukları yapacaklar. Onun işŸaretini gösteriyor. DiğŸer Ehli Sünnet hizmetleri, memlekette ne hizmetler olur. Demek ki artık takozu bunlara koydurtacaklar. Artık öbürlerinden beklemeyelim. Yeni adres belli oldu. Buna göre halkımız bunlara inanıp itibar etmesin.

Efendim çok teşŸekkür ederiz. Allah razı olsun.

Allah sizlerden de razı olsun. Biz teşŸekkür ederiz.
 
Ajans5 alıntı

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz