banner90

RİDOS artık ülkenin gözdesi

Olağanüstü doğasıyla "Cennet Vadi" adını alan İkizderede eşsiz orman manzarası ile çevrili dere kıyısında Karadenizin en büyük Thermal (Kaplıca) tesisi olma özelliğini taşıyan RİDOS Thermal Hotel&SP

05 Mayıs 2010 Çarşamba 09:41
banner31
RİDOS artık ülkenin gözdesi
RİDOS Thermal Hotel&SPA’nın sahibi Kasım EkşŸioğŸlu ile birlikte tesiste yapılan ve yapılacak olan yenilikler ve turizmde yaşŸanan sorunları konuşŸtuk.
günebakışŸ: RİDOS Thermal Hotel&SPA bölgemizin en büyük thermal tesisi. İşŸler nasıl gidiyor? Yeni ilave tesisleriniz var mı ya da olacak mı?
Kasım EKşžİOğžLU: 23.08.2008 tarihinde otelimizi açtık. AçtığŸımızdan bu tarihe kadar otelimiz çok değŸişŸti. İlk zamanlarda % 10’la çalışŸıyorduk şŸimdi ise % 40’lara kadar geldik. Hafta sonları çok yoğŸun oluyoruz. İlk zamanlarda Trabzon’dan geliyorlardı. şžimdi ise Ordu’dan, Giresun’dan, Samsun’dan, Erzincan’dan, Bayburt’tan insanlar geliyor. Git gide çember genişŸliyor. Her geçen gün daha çok tanınıyoruz.
günebakışŸ: Hastalara yönelik çalışŸmalarınız var zannediyorum?
K. EKşžİOğžLU: Yeni tesisler ilave etme gibi şŸu anda bir düşŸüncemiz yok ama hastane amaçlı kaplıca ruhsatımızı yeni aldık. Artık hastanelerden de hasta sevkiyatına başŸlayacağŸız. Tabi doktorlarımız da olacak. Fizik tedavi doktoru, fizyoterapi doktorları olacak, gelen hastalara bakmak için her türlü imkan olacak.
günebakışŸ: Vadideki HES inşŸaatlarıyla ilgili sıkıntılar yaşŸıyorsunuz. Gelinen noktada son durum nedir?
K. EKşžİOğžLU: HES’lerle başŸımız dertte. ܖzellikle bizim tesisimizin yaklaşŸık 500 metre aşŸağŸısında SANKO Enerji’nin yapmak istediğŸi bir HES santrali var. Onu engellemekle uğŸraşŸıyoruz. Suyumuza zarar verdiğŸini düşŸünüyoruz. Bizim suyumuz 260 metre derinlikten çıkıyor. Bu patlamalar sonucunda tünellerde suyun kaçacağŸına inanıyorum. Birde otele gelirken dar bir vadiden geliyorsunuz. Dar bir vadiden geldiğŸimiz için orda kamyonların çalışŸması işŸ makinelerinin çalışŸması gelen misafirlerimizi engelleyecek. Yani orda göze hoşŸ gelmeyen bir görüntü oluşŸacak. Yolumuz ise düzeliyor.
günebakışŸ: Devletten yeterince destek alıyor musunuz?
K. EKşžİOğžLU: Rize’ye yeni valimiz geldikten sonra yolumuzda çok yoğŸun derecede bir çalışŸma başŸlatıldı. Eski valimiz yeterince ilgilenmiyordu. Zaten yeni valimiz Trabzonlu hemşŸerimiz, ܇aykaralı. Yani kısacası o geldikten sonra inanılmaz derecede değŸişŸiklikler var. İşŸ makineleri gece gündüz çalışŸıyor. İkizdere’ye duble yol yapıyorlar. ܇alışŸmalar daha da hızlandı yeni Vali’nin gelmesiyle.
günebakışŸ: Bölge turistik açıdan tanıtım eksikliğŸi yaşŸıyor mu size göre?
K. EKşžİOğžLU: Bölgenin tanıtılması açısından çok büyük eksiklik var. Yani bunu tek başŸımıza yapmaya çalışŸıyoruz. TanınmamışŸ bir yerde bir oteli tanıtmaya çalışŸıyoruz. Biz de bütün yerel, ulusal ve uluslararası kanalları kullanarak haberlerle hem bölgemizi hem de tesisimizi tanıtmaya çalışŸıyoruz. CNN’den sonra Dünya’nın en çok izlenen ikinci kanalı olan El Cezire Televizyonu’na çıktık ve ana haber bülteninde 2,5 dakika bizi gösterdiler. Ondan sonra Araplar’ın ilgisi daha da arttı.
günebakışŸ: Daha önce İsrail’den de yoğŸun bir turist geliyordu. Onlardaki durum ne?
K. EKşžİOğžLU: şžimdi BaşŸbakanın Davos’taki ‘one minute’ olayından sonra İsrailliler tamamen bölgeye gelmeyi kesti. Zaten 72 tane İsrail firması boykot kararı aldı. Türkiye’ye turist göndermeme kararı aldı. Bunun akabinde Arap turistler gelmeye başŸladı. İsrailli turistlerin zaten konaklama dışŸında bir getirileri yoktu. Araplar daha çok kazandırıyor, daha çok para bırakıyorlar. Esnafa da çok para bırakıyorlar. Para harcıyorlar. İsrailliler öyle değŸil her hangi bir katkıları yok. Araplar öyle değŸil. Arap turistlerin üzerinde durmamız lazım. ܖzellikle bu Dubai’deki turizm fuarını bekliyorlar. Onlar da şŸu anda bizden fiyat istiyorlar. Dubai’deki turizm fuarından sonra herhalde hızlanacak.
günebakışŸ: Size ulaşŸmak isteyenler internet üzerinden yeterince bilgi edinebiliyor mu?
K. EKşžİOğžLU: şžimdi internet sitesinde otelle ilgili bütün bilgiler var. Sadece otelle ilgili değŸil bölgenin tanıtımıyla ilgili de var. Havuzlar hakkında, saunalar hakkında, spor salonları hakkında, çevre hakkında bütün bilgiler orda mevcuttur. MüşŸterilerimiz internet sitesini ziyaret ederek rezervasyon yapabiliyorlar.
günebakışŸ: Turist sayısında bir artışŸ var mı?
K. EKşžİOğžLU: Turizm her geçen gün gelişŸiyor. Yani gelen turist sayısı katlanarak her geçen gün artıyor. Bir önceki sene çok farklıydı bu sene daha da çok farklı olacağŸına inanıyoruz.
günebakışŸ: Son olarak devletten beklentileriniz nelerdir?
K. EKşžİOğžLU: Devletten beklentimiz, yurt dışŸındaki fuarlarda Karadeniz Bölgesi’ni daha iyi tanıtmalarını istiyoruz. DoğŸu Karadeniz’deki turizm yatırımlarına daha kolaylık sağŸlamalarını istiyoruz. Çevremizde de yatırımcı işŸadamları var. Buraya yatırım yapmak istiyorlar ama HES’lerden dolayı kafaları karışŸık. Sadece İkizdere’de 21 tane HES var. 21 tane santral başŸladığŸı zaman İkizdere’yi bırakın tesis yapmayı oraya girmek bile problem olacak.

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv