banner102

Terzioğlu'ndan Seçim Süreci Açıklaması

Ak Parti Of İlçe Başkanı Mehmet Hakan Terzioğlu 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için seçim takvimi ve seçimle ilgili konularda basın toplantısı düzenledi.

Fahri Hacıcaferoğlu
Fahri Hacıcaferoğlu
08 Kasım 2018 Perşembe 16:26
Terzioğlu'ndan Seçim Süreci Açıklaması

Yerel seçimlerde adaylık süreçlerinin 5 Kasım 2018 tarihi itibariyle başladığını ifade eden Terzioğlu aday adaylık süreciyle ilgili AK Parti Of İlçe Başkanlığında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

BU BİR NASİP İŞİDİR

Basın toplantısında Başkan Terzioğlu ; “Belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için aday adaylık süreci başlamıştır.  Teşkilatımız bu süreçte hafta sonları da dahil olmak üzere başvuruları alacaktır. Yapılacak olan anket ve temayül yoklamaları sonucunda genel merkezimizin vereceği kararla yolumuza devam edeceğiz. Mevcut belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz aday adayı olmayacaklar. Onlar direkt aday gösterilebilecekler. Bu bir nasip işidir. Allah kime nasip etmişse o onu gelir bulur. Bir tane belediye başkanımız olacak bize yakışan nefsimizi bir kenara bırakıp memleketimiz ve Of’umuz için mücadele etmektir. Biz milletimizin ve Of’umuzun sevdalısıyız. Ben katılımlarından dolayı bütün basın mensubu arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde aday adaylığı başvuru süreçleri başladı. Buna göre belediye başkanlıkları için 5-12 Kasım tarihleri arasında adaylar başvuru yapabilecekken, belediye meclis üyelikleri için başvuru tarihleri 5 Kasım ile 3 Aralık tarihleri arasında olacaktır.İlçe  belediye başkanlıkları için adaylar il başkanlıklarına veya ilçe başkanlıklarına iletilmek üzere, meclis üyelikleri başvuruları için ise ilçe başkanlıklarına bizzat yazılı olarak talepte bulunacaklardır.

BAŞVURU AİDATLARI BELLİ OLDU

Aday adaylarından İlçe Belediye Başkanı aday adayları için 1.500 TL, büyükşehirlerdeki belediye meclis üyesi aday adaylarından ise 1.000 TL başvuru aidatı talep edilecektir. Aday adaylarından başvuru aidatı haricinde herhangi bir bedel talep edilmeyecektir. Kadın adaylar için başvuru aidatı belirlenen miktarın yarısı, engelli adaylar için ise belirlenen miktarın dörtte biri talep edilecektir.  Başvuru aidatları İlçe Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı ve Belediye Meclis üyeliği Aday Adaylığı için İlçe Başkanlığı hesabına yatırılacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR ?

Adayların kanunla öngörülen şart ve nitelikleri taşımaları zorunludur. Adaylık başvurusunda bulunan kimsenin Ak Parti üyesi olması zorunlu değildir.Fakat, kanuni şartları taşımayanlar, Ak Parti Tüzüğüne göre yetkili parti disiplin kurullarının kararı ile partiden ihraç edilenler, tüzüğün 58. Maddesine göre ihraç kararı gerektiren bir fiil nedeniyle işten el çektirilenler, parti milletvekillerinin birinci ve ikinci derecede kan ve sıhri hısımları milletvekillerinin seçim çevresinden, İl ve İlçe Başkanlarının birinci ve ikinci derecede kan ve sıhri hısımları ise İl veya İlçe Başkanının görev yaptığı il veya ilçeden aday olamazlar.

ADAYLIK İÇİN İSTİFASI GEREKENLER

Aday olmak isteyen hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, Yükseköğretim kurumundaki öğretim elemanları, Yükseköğretim kurulu üyeleri, radyo ve televizyon üst kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki  görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, subaylar ve astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 17:00’a kadar görevinden ayrılma isteğinde bulunmak zorundalar.

Son Güncelleme: 08.11.2018 16:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90