banner90
banner31

Onlar sanıyorlar ki...

13 Kasım 2017, 15:35
Onlar sanıyorlar ki...
Atilla MEHDİGİL
 Onlar sanıyorlar ki,

Cehennem yok ve yanmayacaklar. Yaratana, yaratılışa inanmıyorlar. Allah’ı inkâr ediyorlar. Hayvandan geldiklerini iddia ediyorlar. Hiçbir delil getiremiyor hiçbir ispatta bulunamıyorlar. Fakat yine de inkârlarına devam ediyorlar. “Yok” değince hâşâ Allah yok olmaz ki. Cehennem yok olmaz ki. Netice de inanmadığı Ukbâ’da: “ama ben inanmıyordum, o halde hesaba da çekilmemeliyim.” diyemeyecekler ki. Tabii demelerine zaten fırsat kalmayacak, direk zebanilere havale edilecekler de kendilerini ta Cehennemin dibinde bulacaklar sonsuza dek.

 

Onlar sanıyorlar ki,

Saltanatları baki kalacak. O nedenle zulümlerine devam ediyorlar. Tıpkı Firavunlar, Nemrutlar gibi... Oysa Firavunların Nemrutların ömürleri bin seneydi. Ölmeyeceklerini zannetmeleri bir anlamda doğal karşılanabilir bel ki. Ancak bugün en azılı zalim bile taş çatlasa yüzyıl yaşıyor. Ondan sonra Cehennem çukuruna, oradan da direk ebedi Cehenneme.

 
Onlar sanıyorlar ki,

Yahudi ve Hıristiyanları dost edinirlerse, başlarına bir felaket gelmeyecek. Hem onunla da kalmıyor zalimlerle işbirliği yapıp, zulmün en daniskasına ortak oluyorlar. Belki bir süreliğine kendi rahatları devam eder ama işin sonu ne olacak hiç düşünmüyorlar. Çok da sevinmeseler iyi ederler. Zulüm payidar olacak değil ya. Hiç belli olmaz bu dünyada da her an tökezleyebilirler ve ebedi hayatta zaten gidecekleri yer dostlarıyla aynı makam, aynı mekân olacaktır. Hele mazlumların ‘aah’ları kulaklarına ulaştıkça duymamak için belki de ‘veyl’e gitmeyi arzu edecekler. Varacakları yer de zaten orasıdır.

 
Onlar sanıyorlar ki,

Namaz kılmadan da Cennete gidilir. Hayır! Namazsız Cennet yok. Bu bir defa kesin. Bilakis Cehennem var. Derler ki; “kalbim temiz”. Bir defa kalp iman ile aydınlanır. Temiz olması ise namaz ve diğer ibadetlerle olur. Temizlik yapılmazsa kalp tozlanır, zamanla tozdan üstü kapanır ve iman ışığı onu aydınlatamaz hale gelir. Şeffaf olmayan bir kalpte merhametten eser olmaz. Merhamet olmayınca insan önce kendine sonra da başkalarına zulmü reva görür. Böyle bir hayat ise insanı ancak ebedi hüsran yurduna yani Cehennem’e götürür.

 
Onlar sanıyorlar ki,

Namaz kılarsak Cehenneme gitmeyiz. Hayır! ‘Vay o namaz kılanların haline ki, namazlarında yanılmaktadırlar. Onlar ki, gösteriş yaparlar ve yardımdan sakınır (zekâtı vermezler).’ (Maun/4-7) Onlar, zulmün karşısında durmazlar. Onlar, faiz yerler, haramı-helali gözetmezler. Yetimi ve yoksulu hor görürler. Dünya menfaatleri peşinde koşarlar. Kat kat servet yığarlar. İnfak etmezler. Dini menfaatlerine göre yorumlar ve öylece yaşarlar... Ve maalesef tövbe edip layıkıyla Hâlik’a kul olmadıktan sonra gidecekleri yer ebedi hüsran yurdudur yani Cehennem...

 
Onlar sanıyorlar ki,

Akıllarının kabul ettiği şeyler hakikatin ta kendisidir. Hayır! Bir kere akıl hakikatleri bulma melekesi değildir. Akıl, Yaratıcı tarafından takdim edilen doğru ile yanlış asında tercih yapma melekesidir. Dünya hayatının bir cilvesidir, imtihan vesilesidir. Doğruları seçmedikçe yani Yüce Allah’ın emir ve yasaklarını tutmadıkça akılları ile hüsrandan kurtulamayacaklar. Akıbetleri, harap olacak ve gidecekleri yer ise maalesef ebedi hüsran yurdu yani Cehennem olacak.

 
Ve onlar sanıyorlar ki...

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv