banner90

18 Cemâzil-Evvel 1437 (27 Şubat 2016 Cumartesi)

Bugün II. Cemre’nin suya düştüğü Cumartesi günündeyiz. Hicri takvime göre 18 Cemâzil-Evvel 1437, miladi takvime göre ise 27 Şubat 2016 Cumartesi günü. Of İlçesinde yaz ayalarını aratmayacak bir gün yaşanacağı tahmin ediliyor. İlçe güne bulutsuz ve güneşli bir hava ile başladı. Hava sıcaklığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre düne oranlar ortalama 6 derece artarken, sıcaklık en yüksek 20, en düşük ise 11 derece olacağı tahmin ediliyor.

27 Şubat 2016 Cumartesi 08:36
banner31
18 Cemâzil-Evvel 1437 (27 Şubat 2016 Cumartesi)
 Şubat ayı birçok Allah (Celle Celâlühü) dostunun Şahadete kavuştuğu bir ay. Bugün ise hüzünlü günlerden bir gün. Üç Osmanlı Padişahı döneminde Şeyhülislamlık yapmış  Zekeriyazade Yahya Efendi, Birçok Âlim ve hafız yetiştirmiş Oflu Hâcı Dursun Efendi ve Ömrünü yeryüzüne Hakkı Hakim kılma mücadelesi ile geçiren 54. Hükümetin Efsane Başbakanı, Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmeddin Erbakan hocanın Rahmet-i Rahmana kavuştuğu bir gündeyiz. Of'un Nabzı Medya Ailesi olarak şahadet şerbeti içen bu önder şahsiyetlere Yüce Rabbimizden Rahmet diliyoruz.

***

AYET-İ CELİLE

Yeryüzüne Hak hakim olsun niyetiyle mücadele eden ve şahadet şerbeti içenler için Yüce Rabbimiz Âli İmran Suresi 169 ve 170. Ayet-i Celilelerinde şöyle buyuruyor:

"Allah yolunda öldürülenleri ölü saymayın, bilakis Rableri katında diridirler. Allah'ın bol nimetinden onlara verdiği şeylerle sevinç içinde rızıklanırlar, arkalarından kendilerine ulaşamayan kimselere, kendilerine korku olmadığını ve kendilerinin üzülmeyeceklerini müjde etmek isterler."

HADİS-İ ŞERİF

Sehl ibnu Hanif (r.a.)'den Resulullah (Selallahu Aleyhi Vesellem)'ın şöyle dediği rivayet edilir:

"Allah Teala'dan samimiyetle şahadeti talep eden (bu yolda mücadele eden) kimse yatağında ölse de Allah onu şehidler makamına ulaştıracak."

(Ebu Davud, Müslim, Tirmizi, Nesai ve Ibnu Mace)

***

Of'un Nabzı Farkıyla Tarihte Bugün:

27 Şubat 1644 Tarihinde, 16. yüzyılın son yarısında ve 17. yüzyılın ilk yarısında çok uzun yaşayan, Sultan I. Mustafa, Sultan IV. Murat ve Sultan I. İbrahim devirlerinde üç defa Şeyhülislam olarak yüksek devlet görevi yapmış bir âlim ve aynı zamanda ünlü bir Türk divan şairi Zekeriyazade Yahya, Şeyhülislam Rahmet-i Rahmana kavuştu (doğum t. 1553)

27 Şubat 1844 Tarihinde, Dominik Cumhuriyeti, Haiti'den bağımsızlığını ilan etti.

27 Şubat 1918 Tarihinde, Trabzon'un Çaykara ilçesi İslâm Düşmanı Rusya'nın işgalinden kurtuldu.

27 Şubat 1921 Tarihinde, Artvin'in Şavşat ilçesi İslâm Düşmanı Rusya'nın işgalinden kurtuldu.

27 Şubat 1937 Tarihinde, Özel teşebbüsçe inşa edilen ilk Türk gemisi Belkıs, Haliç'te törenle denize indirildi.

27 Şubat 1942 Tarihinde, II. Dünya Savaşı: Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk uçak gemisi USS Langley, Japon savaş uçakları tarafından batırıldı.

27 Şubat 1943 Tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Montana eyaletinde bir maden ocağında patlama meydana geldi: 74 işçi öldü.

27 Şubat 1965 Tarihinde, Herkesimden dinleyicisi olan ve Cübbeli hoca olarak tanınan İsmailağa Cemaatinin önde gelen isimlerinden Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi doğdu.

27 Şubat 1971 Tarihinde, TRT bir açıklama yaparak parasızlık nedeniyle radyo yayınlarını 18,5 saatten 8 saate indirmek zorunda kalacağını bildirdi.

27 Şubat 1973 Tarihinde, MHP senatörü Kudret Bayhan 15 yıl hapse mahkûm oldu. Bayhan Fransa'ya uyuşturucu madde sokmaktan yargılanıyordu.

27 Şubat 1977 Tarihinde, Birçok Âlim ve hafız yetiştirmiş Oflu Hâcı Dursun Efendi Rahmet-i Rahmana kavuştu. (Doğum t.1883 )

27 Şubat 1988 Tarihinde, Türkiye'de ilk yapay kalp ameliyatı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde yapıldı. Hasta, gerçek kalp bulunamaması yüzünden bir süre sonra öldü.

27 Şubat 2001 Tarihinde, Başbakan Bülent Ecevit, Ekonomik krize çare olması(!) için Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Kemal Derviş'i istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'ye çağırdı.

27 Şubat 2010 Tarihinde, Güney Amerika ülkesi olan Şili de 8.8 büyüklüğünde deprem oldu.  Bin kişiye yakın insanın ölümü ile sonuçlanan deprem yaklaşık 3 dakika sürdü. Ayrıca ülkede 22 Mayıs 1960 tarihinde de 9,5 büyüklüğünde deprem olmuştu.  

27 Şubat 2011 Tarihinde, Yaşamının son anına kadar yeryüzüne Hak hakim olsun diye mücadele eden 54. Hükümetin Efsane Başbakanı, Milli Görüş Lideri Prof.Dr. Necmeddin Erbakan, Rahmet-i Rahmana kavuştu.   (Doğum t. 1926)

Of'un Nabzı | Of'un Büyük Haber Portalı

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv