banner90

2 Cemâzil-Âhır 1437 (11 Mart 2016 Cuma)

Bugün günlerden İslam dininin mübarek saydığı ve bayram günü olarak ilan ettiği Cuma günü. Hicri takvime göre 2 Cemâzil-Âhır 1437 olan bugün, miladi takvime göre ise 11 Mart 2016 Cuma günü. Of İlçesi bu güne birkaç gün önce olduğu gibi açık ve sıcak bir hava ile başladı.

11 Mart 2016 Cuma 08:08
banner31
2 Cemâzil-Âhır 1437 (11 Mart 2016 Cuma)
 İlçede hava durumu Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminlerine göre en düşük 11, en yüksek ise 18 derece olarak tahmin ediliyor.

***

AYET-İ CELİLE

İmtihan için yaşadığımız bu hayatta ne kadar hayırlı bir iş yapsak lehimize, ne kadar kötü iş yapsak ta aleyhimize olacağını bilmemiz gerekiyor. Hayatı imtihan olarak idrak ettiğimizde, bu imtihanı geçmek için sorulacak soruları ve cevaplarını iyi öğrenmek lazım. Bu soru ve cevapları da sonsuz lütuf sahibi Allah Zülcelal ve Tagaddes Hazretleri Kur'an ve sünnet ile bizlere bildirmiş. Bakınız önemli imtihan sorularından bir tanesi de imtihanda samimi olmak konusudur. Bununla ilgili Yüce Rabbimiz Saff Suresi 2. Ayet-i Celilesinde bizleri şöyle uyarıyor:

"Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz?"

***

HADİS-İ ŞERİF

Ebû Vâil anlatıyor: Hz. Üsâme (radıyallâhuanh)'yi işittim diyordu ki: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

Kıyamet günü bir adam getirilip ateşe atılır. Karnındaki bağırsakları dışarı çıkar. Onları, eşeğin değirmen taşını döndürdüğü gibi döndürür. Derken, cehennem ahâlisi etrafında toplanır ve: "Ey falan kişi, sen dünyada iken (bize) Allah’ın emirlerini tavsiye eden, Allah’ın yasaklarından da sakındıran değil miydin?" derler. O: "Evet, Allah’ın emirlerini tavsiye eder, ama kendim yapmazdım, Allah’ın yasaklarından da sakındırır, ama kendim yapardım" diye cevap verir."

[Buhârî, Bed'ü'l-Halk 10, Fiten 17; Müslim, Zühd 51]

***

Tarihte bugün yaşanan bazı önemli olaylar:

11 Mart 1917 Tarihinde, I. Dünya Savaşı'nda İngilizler Bağdat'ı işgal ettiler.

11 Mart 1918 Tarihinde, Bingöl'ün Karlıova, Erzurum'un Ilıca ve Rize'nin Fındıklı ilçelerinden Rusya İmparatorluğu ve Batı Ermenistan Yönetimi ordu birlikleri işgâliyetini bitirerek geri çekildi.

11 Mart 1941 Tarihinde,  İşgalci ve sömürücü ABD tarafından, Birleşik Krallık,  SSCB,  Çin,  Fransa  ve  müttefik  ülkelere  1941 ile 1945 yılları arasında savaşsınlar diye malzeme desteği veren Lend-Lease Yasası imzalandı.

* 11 Mart 1947 Tarihinde, 15. Türkiye Hükûmeti (Başbakan Mehmet Recep Peker, Dış İşleri Bakanı Hasan Hüsnü Saka) döneminde Türkiye, Siyonizm para kuruluşu olan Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) katıldı.

11 Mart 1949 Tarihinde, İsrail ve Ürdün, Rodos'ta ateşkes antlaşması imzaladı.

11 Mart 1958 Tarihinde, Türkiye "Mısır, Suriye ve Yemen" devletlerinin oluşturduğu Birleşik Arap Cumhuriyeti'ni tanıdı.

11 Mart 1970 Tarihinde, Saddam Hüseyin ve Mustafa Barzani arasında yapılan anlaşma üzerine Irak Kürdistan Özerk Bölgesi kuruldu.

11 Mart 1988 Tarihinde, Parçalarının dışarıdan montajının ise tamamı Türkiye'de yapılan ilk F-16, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

11 Mart 1990 Tarihinde, Litvanya, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti.

* 11 Mart 2003 Tarihinde, Birleşmiş Milletler öncülüğünde sözde adaleti sağlamak amacıyla, özde ise zalimleri koruyarak mazlumları ezmek amacıyla kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi görevine başladı.

11 Mart 2004 Tarihinde, Madrid'te tren istasyonlarına yapılan bombalı saldırıda 191 kişi öldü, 1800'den fazla kişi yaralandı.

11 Mart 2011 Tarihinde, Japonya'da, Japon kayıtlı tarihi boyunca yaşadığı en büyük Deprem ve Tsunami felaketiyle karşılaştı. Yerel saatle 05:46' da 8.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde 15,828 kişi hayatını kaybetti ve 3760 kişi hâlen kayıp olduğu belirtildi. 

Of'un Nabzı | Of'un Büyük Haber Portalı

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv