banner90

Gözütok ile KARDEŞELİ'ni konuştuk

Of'un tek sosyal yardımlaşma derneği olan ve bugüne kadar pekçok muhtaç aileye el uzatan Kardeşeli Derneği Başkanı Musa Gözütok ile Kardeşelini ve Of'taki yardım faaliyetlerini konuştuk.

03 Mayıs 2010 Pazartesi 20:40
banner31
Gözütok ile KARDEŞELİ'ni konuştuk
OFN: Kısaca KARDEşžELİ'ni tanıtırmısınız?
M. GܖZܜTOK :DerneğŸimizin ismi ‘’KardeşŸ Eli Sosyal YardımlaşŸma Ve DayanışŸma DerneğŸi ‘’dir DerneğŸimiz 28.02.2007 tarihinde kurulmuşŸ olup il dernekler bürosunun 12.03.2007 tarihli onayı ile faaliyete başŸlamışŸtır. DerneğŸimizin kuruluşŸ amacı ilk etapta Of ilçesinde, belde ve köylerinde ikinci etapta komşŸu ilçelerde ihtiyaç sahibi ailelerin tespit edilmesi, bunların ihtiyaçlarının karşŸılanması amacıyla kurulmuşŸtur.
 
OFN:KardeşŸeli DerneğŸinin çalışŸmaları ve yapısı hakkında bilgi verirmisiniz?
M. GܖZܜTOK :DerneğŸimizin çalışŸmalarını iki kısım’a ayırabiliriz.
Birincisi; Nakit yardımı şŸeklinde yapılan yardımlar.
İkincisi; Malzeme olarak yapılan yardımlar.
Nakit yardımlarımız genelde çok acil durumlarda olmak üzere öğŸrenim , sağŸlık ve diğŸer harcamaları şŸeklinde yapılmaktadır.
Malzeme yardımlarımız ise ana başŸlık gıda olmak üzere yakacak , ev eşŸyası, giyim ve diğŸer ihtiyaçlar şŸeklinde yapılmaktadır.
DerneğŸimizin yapısı ; DerneğŸimiz 25 resmi üyeden oluşŸmaktadır.Tüzük gereğŸi yedi üyemiz yönetim kurulunda, üç üyemiz denetim kurulunda olmak üzere toplam on üyemiz görev almaktadır..Bunların dışŸında derneğŸimizin Gönüllü üyeleri bulunmaktadır.
 
OFN:KardeşŸ eli dışŸında Of’ta başŸka bir dernek var mı?
M. GܖZܜTOK :BildiğŸimiz kadarı ile sosyal yardımlaşŸma amaçlı başŸka bir dernek yok. Ancak KaymakamlıK bünyesinde bulunan Sosyal YardımlaşŸma Vakfı aynı alanda hizmet vermektedir.
 
 
OFN:DerneğŸiniz bu yardımları nasıl karşŸılamaktadır ?
M. GܖZܜTOK :DerneğŸimizin gelirleri üyelik aidatları ve bağŸışŸlar şŸeklinde yapılan nakit yardımları ile çeşŸitli alanlarda yapılan eşŸya yardımları oluşŸturmaktadır.Bunun dışŸında kermes faaliyetleri ile de(Bu yıl 28-29 Nisan 2010 tarihleri arasında yaptık) derneğŸimize gelir temin etmekteyiz.Toplanan bu gelirler ile ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarını karşŸılamaya çalışŸmaktayız.
 
 
"GeçtiğŸimiz yıl 130 aileye kurban yardımı yaptık"
OFN:Bunların dışŸında yaptığŸınız başŸka faaliyetler varmı?
M. GܖZܜTOK :Her yıl kurban bayramında kurban kampanyası düzenlemekteyiz.Hayır sever kardeşŸlerimizden kesecekleri kurbanları bizim tarafımızdan kesilip ihtiyaç sahibi ailelere dağŸıtılmasını talep ediyoruz.Onların bağŸışŸladığŸı kurbanlar ile kurban kesemeyen kardeşŸlerimize kurban bayramını yaşŸatmaya çalışŸıyoruz.Bu yıl yaklaşŸık 130 aileye kurban yardımı yaptık.
 
"Yardıma muhtaç kimseleri titiz bir değŸerlendirmeden sonra seçiyoruz"
OFN:Gıda yardımlarını nasıl ve neye göre yapıyorsunuz?
M. GܖZܜTOK :ܖncelikle neye göre yapıyoruz?
Birinci etapta bize başŸ vuruda bulunan kardeşŸlerimizin ilk bilgilerini başŸ vuru anında alıyoruz.Sonra görevli arkadaşŸlarımız verilen adrese giderek yerinde inceleme yapıyorlar. En son almışŸ olduğŸumuz bilgilerin tahkikatını yapıyoruz.Tüm bu verilerin ışŸığŸında bu kardeşŸimizin dosyası değŸerlendirme kurulu tarafından değŸerlendirilip sonuca bağŸlanıyor.Sonuç değŸerlendirmesini belirleyen etken ise bu kardeşŸimizin aylık net geliridir.Aylık net gelir kriterine göre yardım yapmaktayız.

Nasıl yapıyoruz?
2010 yılından önce ihtiyaç sahibi ailelere standart gıda kolisi şŸeklinde yardım yapıyorduk .(Bu kolimizin içinde dokuz kalem mal karşŸılığŸı toplam 27kg malzeme vardı). Ancak bu yıldan itibaren farklı bir uygulama başŸlattık. Bir nevi gıda çeki karşŸılığŸında istedikleri malı kendi tercihleri ile alabilmelerine olanak sağŸladık. ܖrneğŸin A ailesine bu ay 70TL lik gıda çeki veriyorsak bu aile bizim gıda odamızdan fiyatı belli olan gıdalardan istediğŸinden 70TL tutarında gıda almaktalar. Böylece bu ailemiz evinde bulunan eksiklikleri gidermişŸ olmaktadır.
 
OFN:OF’ta yardıma muhtaç insan sayısı resmi rakamlara göre kaç kişŸidir?
M. GܖZܜTOK :Resmi rakamlar kaçtır bilmiyoruz ama derneğŸimize bu güne kadar yardım amaçlı 650 aile başŸ vurmuşŸtur.
 
"Burs çalışŸmamız var"
OFN:ܖğŸrencilere burs çalışŸmalarınız varmı?
M. GܖZܜTOK :Sayısı az olmakla birlikte düzensiz olarak eğŸitim yardımı yapmaktayız.Ancak derneğŸimize başŸ vuru yapanların sayısının fazla olması ve acil durumda olanların ihtiyaçlarını karşŸılama noktasında dernek gelirlerinin tamamının ihtiyaçlarını karşŸılayacak düzeyde olmaması neticesinde ağŸırlıklı olarak gıda ve yakacak yardımına odaklanmak zorunda kalmaktayız.Bu nedenle eğŸitim yardımını istediğŸimiz düzeyde yapamamaktayız.Ancak bu konuda Of’lu kardeşŸlerimizin yardımlarını beklemekteyiz.
 
"Oflular hep yanımızda oldu"
OFN:OF halkının derneğŸinize sahip çıkma konusundaki düşŸünceleriniz nelerdir?
M. GܖZܜTOK :ܖncelikle şŸunu belirtmekte fayda var; Bizim insanımız yardımlaşŸmayı teşŸvik eden bir inanca sahip olduklarından derneğŸimize sahip çıkmışŸlardır ve ellerinden gelen yardımı yapmaktadırlar.Tabiki bu konuda bazı sıkıntılarımız var. İnsanlarımız gözleri ile gördükleri zaman daha çok yardım yapmaya meyil ediyorlar.Görmeden yardım yapma olayı maalesef yeterince gelişŸmemişŸ.Tabi bu durum bizim açımızdan sıkıntılara yol açmaktadır. Bu durumu aşŸabilmek için yapmışŸ olduğŸumuz yardımları görsel hale getirmek amacıyla dergi hazırladık ve bir kısmını bu dergide yayınladık. Bu defa da ihtiyaç sahibi kardeşŸlerimizden biri kendilerinin deşŸifre edildiğŸini sokakta utanarak gezdiklerini söylemeleri üzerine bundan da vazgeçmek zorunda kaldık.Bundan dolayıdır ki artık dergide çıkaramıyoruz.Bu durumu aşŸabilmek için hayır sever kardeşŸlerimize bizimle birlikte ev ziyaretlerine katılmaları çağŸrısında bulunarak gelin ihtiyaç sahiplerini yerinde görün dedik.Nitekim bizimle gelenlerden hayretlerini gizleyemeyenler oldu. İnsanlarımızın yardım severliğŸinin suistimal edilmesi ile alakalı şŸunu belirtmeden geçemeyeceğŸim. İnsanlarımız kendilerine dilenci olarak gelenlere çok duygusal davranıyorlar.Onlara inanmasalar bile az dahi olsa bir şŸeyler verip boşŸ olarak geri çevirmiyorlar.Birçok kere bu kardeşŸlerimize seslenmişŸtik yine seslenmek istiyoruz:Saygı değŸer esnaf kardeşŸlerimiz lütfen size gelen dilencileri bize yönlendirin. EğŸer gerçekten ihtiyaç sahibi iseler bize geleceklerdir. Bizde yapacağŸımız araşŸtırma neticesinde gerçekten ihtiyaç sahibi iseler onların ihtiyaçlarını karşŸılarız.ܜzülerek söylüyorum ki şŸu ana kadar bize yönlendirilen hiçbir dilenci derneğŸimize gelmemişŸtir.Bu konuda vatandaşŸlarımızın uyanık olmalarını istirham ediyorum.
 
 
OFN:Son olarak Of halkına söyleyecekleriniz varmı?
M. GܖZܜTOK :Of’lu kardeşŸlerimize şŸunu söylemek istiyoruz: 2007 yılında biz bu işŸe başŸladığŸımızda ofda yardıma muhtaç ailesayısı az çıkar kanaatindeydik. Fakat durumun beklediğŸimizden daha farklı olduğŸunu fark ettik. Tüm Oflu kardeşŸlerimizi bu işŸin içerisine girmeye davet ediyoruz. İnsanların bulunmuşŸ olduğŸu bu zor durumlardan kurtulmasına yardımcı olmalarını ve bu sorumluluktan kurtulmalarnı temenni ederiz..Gelin birlik olalım birlikte olalım.
KardeşŸ Eli DerneğŸi olarak herkese teşŸekkür ediyoruz.

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Selman 9 yıl önce yorumlandı

   YaptığŸınız hayırlı hizmeterden dolayı teşekkür ediyorum. Allah çalışmalarınıza kat kat hayırlar versin.

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv