banner90

Sağlık konusunda bilmedikleriniz

Sağlık konusunda son gelişmeler öğrenmek için bu haberi mutlaka okuyun...

19 Nisan 2010 Pazartesi 10:07
banner31
Sağlık konusunda bilmedikleriniz
CİLT KANSERİNİN AşžISI BULUNDU
Dr. Howard Kaufman, Rush ܜniversitesi’nde yaptığŸı araşŸtırmada ilerlemişŸ cilt kanseri olan melanoma hastaları için bir aşŸı gelişŸtirdiklerini açıkladı.
ABD’nin Chicago kentinde bulunan Rush ܜniversitesi’nde yapılan bir araşŸtırma, cilt kanseri hastaları için umut oldu. ܜniversitenin tıp merkezinde görev yapan Dr. Howard Kaufman, ilerlemişŸ melanoma hastaları için bir aşŸı gelişŸtirdiklerini açıkladı.
 
İngiltere’de klinik olarak denenen aşŸının, bazı hastalardaki çok ileri safha melanomayı bile tedavi etmeyi başŸardığŸını belirten Kaufman, "Bu sayede her yıl binlerce hayat kurtulabilir" diye konuşŸtu. 
AşŸının denemelerine katılan 50 metaztaslı melanoma hastasından sekizi tamamen iyileşŸti, dördü ise kısmi olarak tedaviye cevap verdi. Oysa melanomanın son aşŸamalarında bulunan hastalar, hastalık vücutta sıçrama yaptığŸı (metastas) takdirde genellikle sadece altı ay yaşŸayabiliyor. Tümör hücrelerine saldırıp sağŸlıklı hücrelere zarar vermeyen aşŸı, aynı zamanda vücudun deri kanseriyle mücadelesini de güçlendiriyor. Lisans konusunun seri bir şŸekilde halledilebilmesi halinde, aşŸının beşŸ yıl içinde piyasaya çıkması bekleniyor.

KELLİğžE ܇ARE OLACAK ܖNEMLİ BULUşž
Bilim adamları, saçların dökülmesiyle ilgisi bulunan yeni bir gen belirledi. Bu genin mutasyonu, saçların giderek tüy gibi incelmesine neden oluyor.
Nature dergisinde yayımlanan araşŸtırmaya göre, ABD'nin Columbia ܜniversitesinden bir ekip, ender rastlanan bir saç dökülmesi türü olan kalıtsal hipotrişŸoz simpleks hastalığŸının APCDD1 adı verilen genin mutasyonundan kaynaklandığŸını tespit etti.
 
Saç folikülünün giderek küçülmesine yol açan bu rahatsızlık, erkeklerde kellikte, saçların giderek tüy gibi incelmesine yol açan bir süreç olarak dikkat çekiyor.
Pakistanlı ve İtalyan ailelerdeki genetik verilerin analiziyle yapılan çalışŸmada belirlenen APCDD1 geninde, önceki araşŸtırmalarda başŸka türdeki saç dökülmeleriyle ilgisi bulunduğŸu tespit edilen 18. kromozom bölgesinde bir mutasyon keşŸfedildi.
AraşŸtırmacılar, APCDD1 geninin, daha önce fareler üzerinde üzerinde yapılan deneylerde görüldüğŸü üzere kılların uzamasının kontrolünde rolü bulunan hücresel sinyalizasyonu engellediğŸini gösterdi.
İlk kez insanlarda bu sinyalizasyonun manipüle edilmesinin saç ve kıl uzaması üzerinde etkisi olabileceğŸinin görüldüğŸünü belirten bilim adamları, bulguların erkeklerde kellik ve başŸka biçimlerdeki saç dökülmesi tedavilerinde yeni yollar açabileceğŸinin altını çizdi.

DEPRESYON SİGARA İ܇İMİNİ İKİYE KATLIYOR
ABD'de yapılan bir araşŸtırmaya göre depresyondaki kişŸiler, depresyonda olmayanlara göre iki kat fazla sigara içiyor.
ABD'deki Ulusal SağŸlık İstatistikleri Merkezi'nden Laura Pratt ve Debra Brody'nin yaptığŸı araşŸtırma, depresyondaki 20 yaşŸ ve üzerindeki yetişŸkinlerin yüzde 43'ünün, depresyonda olmayanların ise yüzde 22'sinin sigara içtiğŸini ortaya koydu.
YaklaşŸık 5 bin kişŸiyi kapsayan araşŸtırma, depresyondaki 40-54 yaşŸ arasındaki erkeklerin yarısından fazlasının, 20-39 yaşŸ arasındaki kadınların ise yarısının sigara içtiğŸini gösterdi. Depresyonda olmayan erkeklerde bu oranın dörtte birden az, kadınlarda ise yüzde 21 olduğŸu belirtildi.
AraşŸtırmalara göre gebelik sırasında damarlar, vücut genelindeki kan dolaşŸımında yaklaşŸık yüzde 20 daha fazla kanı taşŸımak zorunda kalıyor.
 
Boehringer Ingelheim tarafından yaptırılan araşŸtırmalara göre gebelik sırasında damarlar, vücut genelindeki kan dolaşŸımında yaklaşŸık yüzde 20 daha fazla kanı taşŸımak zorunda kalıyor ki bu fazladan bir litre kan demektir; gebeliğŸin dokuz aylık döneminde ve sonrasında kan damarlarında ekstra gerilim oluşŸur. Meydana gelen hormonal değŸişŸiklikler damar çeperlerinin esnekleşŸmesine ve gevşŸemesine ve dolayısıyla, kanın bacaklarda birikmesine neden olabiliyor.
Gün içinde sıkı çoraplar giyerek, ayaklarınızı sık sık yukarıya kaldırarak ve bacaklarınıza masaj yaparak varisli damarların oluşŸma riskini azaltabilirsiniz. Beslenmenize de dikkat etmelisiniz, en etkili çare düzenli egzersiz yapmaktır.
DoğŸumu takip eden iki ay içerisinde şŸikayetler ortadan kalkmamışŸsa  etkili tedavi  seçenekleri kullanılması uygun olacaktır. Hızlı etkisi ile öne çıkan kırmızı üzüm yaprağŸı özütünün damar çeperini iyileşŸtirip, elastiklik sağŸlayarak kan dolaşŸımını artırdığŸı ve böylece bacaktaki şŸişŸmeleri ve ağŸrıları azalttığŸı kanıtlanmışŸtır.

KULAKTAKİ SIVIYA DİKKAT
Kulak Burun BoğŸaz Hastalıkları Uzmanı Dr. ܖmer Korkmaz, "Karadeniz Bölgesi'nde yapılan incelemelerde ilkokul çağŸı çocukların yüzde 10’unda kulakta sıvı toplanması mevcut olduğŸu saptanmışŸtır" dedi
Halk arasında kulakta sıvı toplanması olarak bilinen "Seröz otitis media" hastalığŸının en fazla çocuklarda tespit edildiğŸi ve Karadeniz Bölgesi’nde yapılan incelemede ilkokul çağŸı çocuklarının yüzde 10’unda bu hastalığŸın görüldüğŸü belirtildi
 
Konuyla ilgili açıklama yapan ܖzel İmperial Hastanesi Kulak Burun BoğŸaz Hastalıkları Uzmanı Dr. ܖmer Korkmaz, genetik yatkınlık, doğŸumsal birtakım yapısal bozukluklar, yarık damak gibi, biberonla beslenme, kötü hijyen, reflü, evde sigara içilmesi, kalabalık aile ve kreşŸ ortamı gibi birçok farklı etkenin "seröz otitis media" riskini artıran faktörler arasında yer aldığŸını söyledi. Yapılan araşŸtırmalarda okul öncesi çocukların yüzde 35 veya 70’inin hayatlarında en az bir kez kulakta sıvı toplanması rahatsızlığŸı geçirdiğŸinin belirlendiğŸini kaydeden Korkmaz, "Halk arasında kulakta sıvı toplanması olarak da bilinen seröz otitis media; ağŸrı, ateşŸ, kulak akıntısı gibi enfeksiyon belirtileri olmadan orta kulak boşŸluğŸunda sıvı toplanması halidir. ܇ocukluk döneminin en sık görülen hastalıklarından biridir. Yapılan çalışŸmalar okul öncesi çocukların yüzde 35 veya 70’inin hayatlarında en az bir kez seröz otit atağŸının geçirildiğŸi gösterilmişŸtir. Ancak sadece işŸitmede azalma ile kendini gösterdiğŸinden çoğŸunlukla tanı konulamamakta, başŸlangıç ya da bitişŸ dönemleri anlaşŸılamamaktadır. Karadeniz Bölgesi'nde yapılan incelemelerde ilkokul çağŸı çocukların yüzde 10’unda bu hastalığŸın mevcut olduğŸu saptanmışŸtır. Türkiye genelinde yapılan çalışŸmalarda da benzer oranlar bulunmuşŸtur. ܖzellikle kreşŸ ve anaokulu çocuklarını kapsayan araşŸtırmalar da yüzde 20’ye yakın kesimde bu hastalığŸın varlığŸı bulunmuşŸtur" dedi.

AğžIZ KOKUSUNA SON
Bu 10 gıdayı tüketmeyi ihmal etmeyin. Hem kokuyu hem çürümeyi engelliyor!
Uzmanlar, tüketilen kereviz, peynir, balık ve yeşŸil çay gibi hayvansal ve bitkisel besinlerin dişŸleri güçlendirirken, ağŸız kokusunu da giderdiğŸine dikkat çekiyor.
Kereviz: Kereviz dişŸleri iki yolla korur. Kereviz ekstra çiğŸnemeyi gerektiren bir yiyecektir. Bu ekstradan tükürük salgılamayı sağŸlar, bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz kılar. Buna ilaveten lifli ya da sert yapıdaki doğŸal yiyecekler dişŸetlerine masaj yapar ve dişŸ aralarını temizler.
 
Peynir: Peynir dişŸler için birden çok yarar sağŸlar. İlk olarak ağŸzın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda çürüklere karşŸı koruyup, yeni çürükler oluşŸmasını engeller. ܖzellikle şŸekerli gıdalar alındıktan sonra yenilecek bir parça peynir, şŸekerin dişŸleri çürütme etkisini giderme açısından son derece önemli.
 
Karadeniz

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv