banner90

Çakır: "Evet" büyük fırsattır!

DP Of eski ilçe Başkanı Talip Çakır, referandumda görüşünü açıkladı.

31 Ağustos 2010 Salı 23:34
banner31
Çakır: "Evet" büyük fırsattır!
Demokrat Parti Of ilçe eski BaşŸkanı Talip ܇akır: ‘Referandum’da Evet seçimde AK Partiye hayır’ mesajı verdi.

DP eski Of ilçe BaşŸkanı Talip ܇akır, ‘Referandumda ”EVET” oylarımızın çoğŸunluğŸu ܜlkemizin, Milletimizin, hatta bahçedeki çilekeşŸ çiftçimizin kazmasının rengini bile değŸişŸtirecek tarihi bir büyük fırsattır’ dedi.

 

܇akır: ‘Referandumda  “EVET” ܜlkemize Cumhuriyet tarihinde görülmemişŸ huzur, güven, istikrar ve demokrasinin alanını genişŸletecektir. Bu bir karanlık tünelde yürüyen millete açılan kapanmaz bir kapı olacaktır.’

 

Referanduma siyasi olarak bakılmaması gerektiğŸinin altını çizerek konuşŸan Demokrat Parti’nin Of  İlçe eski BaşŸkanı Talip ܇akır, "Anayasanın noktasından, virgülünde dahi /haber_images/cakirgergin.jpgyapılacak değŸişŸiklik ülkeyi daha ileriye götürecekse Evet oyu verilmesi Milletimiz için kaçınılmaz fırsattır. Bunu halkımız çok iyi değŸerlendireceğŸine canı gönülden inanıyorum. 12 Eylül gecesi gökteki yıldızlar bile ülkemizin coşŸkusuna katılacaktır.’ dedi.

 

TAKA: Sayın ܇akır neden Evet?

 

TALİP ܇AKIR: 12 Eylül’de halk tarafından oylanacak 26 maddelik anayasa değŸişŸikliğŸi eksik ve yetersiz olmasına rağŸmen demokrasi açısından sivilleşŸme yolunda önemli bir referandumdur. Mevcut olan 1982 Anayasasının birçok maddesi Türk milletinin önünde demoklesin kılıcı gibi duruyor ve halk iradesi belli örgütlerin tekeline geçiyor. Halk iradesi devamlı engellenip devlet halktan koparılmışŸtır. Bu referandumla millet devlete hakim olma yolunda önemli atılmışŸ bir adımdır.

 

TAKA: İncelediniz mi, yeni yasalar neyi getiriyor?

 

TALİP ܇AKIR: Mevcut anayasa ile siyasette halk iradesi Ankara’da temsilde büyük ölçüde elinden alınmışŸ değŸişŸen dünya şŸartlarında bu anayasa artık Türkiye’yi ve bu milleti taşŸıyamaz hale gelmişŸtir. şžimdi bu yeni anayasa ile temsilde adalet belli kurumların örgütlerin tekelinden alınıp milletin önünü kısmen açacaktır. EğŸer bu halk iradesine müdahale olursa yargı yolu açılıp yapanın yanına kar kalmayacaktır. Artık darbelerle sindirilen toplum bu yeni anayasayla her şŸey tartışŸılır ve yargılar durumda yasallaşŸacaktır. Artık oy veren millet verdiğŸi oyun hesabına sormak açısından başŸlangıç için önemli bir adımdır. Bu nedenle verilen bir oyun Ankara’da birilerine sermaye olmayacak ve hak birilerinin kurumların siyasi taşŸeronu olmayacak.

 

TAKA: Evet çıktığŸında AKP’nin şŸımaracağŸı söyleniyor?

 

TALİP ܇AKIR: Kendileri bilir. Seçim yakın. Bu bir karanlık tünelde yürüyen millete açılan bir penceredir, yani kısacası mevcut anayasa ile darbelerle muhtıralarla halk siyasetten koparılmışŸ bu 26 maddeyle kısmen halk kucaklaşŸacaktır ama demokrasi yolunda bu anayasa paketi de yetersizdir. BaşŸlangıç açısından önemli bir gelişŸmedir. Bu anayasa ile artık siyasi partiler Ankara’da oturup birilerini arkasına alıp Türkiye’yi yönetemeyecektir. Artık her siyasi parti tabana göre siyaset yapacaktır siyaseti halk şŸekillendirecektir.

 

TAKA: yeni anayasa bireylerin de önünü açıyor?

 

TALİP ܇AKIR: Yeni anayasa paketi kişŸilere hak ve özgürlükler yargı alanında birey olarak hakkını arama yolu açılıp daha demokrat bir toplum yolu açılmaktadır. Artık birey olarak her yerde hakkı arama imkanı sağŸlanmaktadır. Bu madde ile belli güç odakları egemenliğŸi değŸil bireylerin hak ve özgürlüklerini güvence alanı genişŸletilmişŸ oluyor artık anayasa mahkemesi bir siyasi partinin tekelinden çıkıp halkın başŸvuracağŸı bir mahkemeye kavuşŸuyor.

 

TAKA: Bu işŸi Genel seçim havasına soktular?

 

TALİP ܇AKIR: şžimdi bu referandum maalesef iktidar ve ana muhalefet partisi tarafından bir genel seçim havasında yürütülmektedir. Hazırlanan paketin maddeleri millete anlatılacağŸına maalesef referandumu yakışŸıksız bir üslupla bir AK Parti ve CHP seçimi haline çevirmişŸlerdir. Bu referandum ne AKP ne de CHP seçimidir bu paket halkın tabandan yıllardır gelen talep doğŸrultusunda meclisin hazırladığŸı bir pakettir.

 

Ama ekonomik olarak başŸarısız olan bir iktidarın bu referandumla genel seçimde yeniden bir sinerji yakalayıp bu paketi siyasi malzeme kullanma çabası içinde olduğŸu görülmektedir, bu siyasi arenada merkez sağŸdaki boşŸluğŸu ve solda bir ana siyaset partisi olması toplumu sol ve sağŸ diye ikiye böler gibi bir ortam doğŸurup kullanmaya çalışŸmaktadır. Bu şŸekilde olmayıp maddeler üstünde konuşŸup tartışŸsalar millet daha bilinçli ve neye oy vereceğŸini anlamışŸ olurdu. Benim bildiğŸim ve okuduğŸum gibi herkesin hiçbir partinin değŸil sadece propagandası sade bir şŸekilde okunmasını tavsiye ederim

 

TAKA: DP’nin tutumuna eleşŸtiriyorsunuz, neden?

 

TALİP ܇AKIR: Gelelim şŸu anda üyesi olduğŸum ve uzun zaman hizmet ettiğŸim Demokrat Partinin bu referandumdaki tavrına, bu yeni pakette demokrat partiyi /haber_images/cakirkalib.jpgyakından ilgilendiren 140. madde var bu değŸişŸiyor, bu madde eski haliyle yıllardır Demokrat Parti ile Adalet Partisi ve DoğŸru Yol Partisi iktidarlarına millet idaresine müdahale edilmişŸ, 1960’da demokrasi şŸehidi verilmişŸ, sürgün yenmişŸ, muhtıra yenmişŸ, müdahale olmuşŸ ve halktan koparılmışŸ ve uzaklaşŸtırılmışŸ olan Demokrat Parti yeni hazırlanan pakette bu demokrasiye ve siyasete müdahale eden kurumlara yargı yolu açılıyor veya siyasete bundan sonra müdahale yapanlara yapılan değŸişŸiklikle yargı yolu açılıyor.

 

Burada maalesef Demokrat Parti genel merkezinden gelen talihsiz açıklama bu referanduma hayır açıklamaları  28 şžubat darbesini onaylıyor! Bu 27 Mart muhtırasını onaylıyor, bu hayır 1960 ihtilalini,  CHP’nin dediğŸi gibi ‘bayram olması lazım’ sözüyle örtüşŸüyor. Bu hayır, bu ülkenin ve milletin sahibi olan Demokrat Parti DoğŸru Yol Partisi, Adalet Partisini, Cumhuriyet Halk Partisinin siyasi taşŸeronu haline düşŸürüyor. ܇ok talihsiz bir açıklama. Bu değŸişŸen 140.madde bir Demokrat Parti üyesi olarak binlerce “EVET”.

 

TAKA: Soylu’ya desteğŸiniz var mı?

 

TALİP ܇AKIR: Genel Merkezin bu yanlışŸ tutumuna karşŸı çizmelerini giyip Anadolu yollarına tekrar düşŸen millete seslenen eski genel başŸkanımız Sayın Süleyman Soylu’ya sağŸ duyulu bir vatandaşŸ olarak teşŸekkür ederiz. şžükürler olsun ki, halkı dinleyen halkın sesine kulan veren demokratlara sahip çıkan bir genel başŸkanımız var.

 

TAKA: AKP’nin DP arazisine yerleşŸtiğŸi iddiası var?

 

TALİP ܇AKIR: Kısacası şŸu 12 Eylülde referanduma Evet, AKP’ye Hayır. Genel seçimde /haber_images/talibcakir.jpgDemokrat Parti de kongresini yapmışŸ dürüst, bilgili sırtını millete dayarlı bir yönetimle beraber bu meydanlarda AKP’ye millet adına sorulacak çok soru var. ܇ünkü AKP bizim arazimize yerleşŸmeye çalışŸıyor. 28 şžubat mimarlarının hesabını sormak için “EVET”  27 Mart muhtırasının hesabını sormak için “EVET”. Artan işŸsizliğŸin hesabını sormak için “EVET” ekonomik olarak fakirleşŸen halkın hesabını sormak için “EVET demeliyiz.

 

Mehmet AğŸar’ın son kongrede veda konuşŸmasını hatırlarsanız ve 367’deki kararımızı düşŸünürsek neden evet dememiz gerektiğŸini açıkçası buluruz. Yeni kadro ve yeniden halk ve demokrat parti iktidarı için demokrasi için “EVET”. Darbelerle müdahalelerle kapatılan siyaset alanı yani merkez sağŸın önü 13 Eylül sabahı kısmen açılacaktır.

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv