banner102

Geleceğini Planla” projesinin 22. konuğu İbrahimoğlu oldu

Of Kaymakamlığı ve Of Belediye Başkanlığı işbirliği ile Of’un yetiştirdiği önemli değerler ile öğrencileri buluşturan 10 ve 11.sınıf öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “Örnek Kişilerle Kendini Anla, Geleceğini Planla” projesinde 22. önemli Oflu değer İlahiyatçı-Eğitimci-Yazar Ahmet Ziya İbrahimoğlu oldu.

Fahri Hacıcaferoğlu
Fahri Hacıcaferoğlu
17 Şubat 2024 Cumartesi 04:51
Geleceğini Planla” projesinin 22. konuğu İbrahimoğlu oldu

Konuk yazar İbrahimoğlu Hayatını, yaşam mücadelesini ve çalışmalarını anlatarak öğrencilerin sorularını yanıtladı. Sahil Günbatımı tesislerindeki programa ; Konferansa; Of Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Tekke, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

10 çocuklu ailenin yaşayan tek erkek çocuğuydum

Ahmet Ziya İbrahimoğlu çocukluk hayatına dair yaptığı açıklamalarda; “Of’un en ücra dağ köylerinin birinde fakirliğin ve yoksulluğun olduğu bir yerde 10 kardeşli bir ailenin son erkek çocuğu olarak doğdum. Benden önce doğan erkek kardeşlerim hepsi öldüğü için annem ve babam benim üzerime çok ehemmiyet gösterdi. Annemin okur yazarlığı yoktu. Annem tek erkek çocuk olmam nedeniyle benden ayrı kalmayı hiç düşünmezdi. Ben 5 yaşta hafızlık için büyük ablamın eşinin yanında hafızlığımı yaptım. Bölgemizin alimlerinden Aşıkkutlu hoca efendiden Arapça ve Kuran eğitimi aldım. Kendisi tam bir Osmanlı aydını alim bir zattı. Derin bilgisi, anlayış ve hoşgörüsü ile kimseye kızmazdı.

Aileme yardım etsin diye erken yaşta evlendirildim

Annem kendinden ayrılmamı istemiyor ancak dini ilim tahsilimden beni mahrum bırakmamak için İstanbul’a İmam Hatip Okuluna gitmemi amcamların yanında kalmam şartıyla kabul etti. Okula başladım. Okul bitmeden ailem beni kendilerine yardımcı olmaları için evlendirmek istedi. 17 yaşında ortaokul son sınıfta evlendim. Düğünden bir hafta sonra eşimi ailemin yanına bırakarak ben okumak için İstanbul’a döndüm. Okulumu bitirdim. Babam Of’ta 60 yıl saatçilik yaptı. Of’ta herkes tarafından sevilen ve sayılan yedi mesleğe vakıf bir kişiydi Bir amcam Kurtuluş Savaşı subayı, bir amcam İsmet Paşanın aile doktoruydu. Onun için ailemiz çevrede çok itibar görürdü.

8. ciltlik Elmalı Tefsirini bastırdım

Ailemiz kalabalık olduğu için zor şartlarda okuduk. İstanbul İmam Hatip Okulunun son sınıfındayken piyasada parasızlık nedeniyle basılamayan 8 ciltlik Elmalı Tefsirini arkadaşlarımdan topladığım para yayınevinde bastırdık .Okuldan mezun olunca Yüksek islam Enstitüsüne gittim. Orayı bitirince Fatih İmam Hatip Okulunda öğretmen oldum. 80 ihtilalinden okullarda öğretmenlik zordu. O şartlarda gençliğin ve Oflu olmanın cesaretiyle kimsenin giremediği sınıflarda derslere girdim. Öğrencilerle iyi bağ kurduk.

İngilizler Türklerle Araplar arasında düşmanlık tohumlarını ekmiş

Osmanlı Devleti uzun yıllar Ortadoğu’da sömürü yapmamış, hizmet götürmüştür. O bölgeyi kendi valileri ile yönetmiştir. Bugün o bölgelerde kalanlar dün bizim vatandaşlarımızdı. Hala daha oralarda Osmanlı vatandaşı olan insanlarımız var. Dünyada büyük düşünen ve dünyaya yön veren bir ülke var o da İngiltere’dir. Hep ssahnenin arkasındadır İngilizler ancak kimse onları görmez. Osmanlı gidince İslam dünyası başsız kaldı. Bizim kardeşliğimizden rahatsız olan bunu kendi çıkarlarına engel gören İngilizler Arapları kışkırtarak Türklere düşman; Türkleri de kışkırtarak Araplara düşman etmek için elinden geleni yaptı. Hâlbuki Araplar bizim din kardeşlerimizdir, onlarla yüzyıllarca kader birliği yaptık. Millet olarak bu oyuna gelmemeliyiz. Kötüleri var diye tüm Arapları kötü olarak göremeyiz. Çünkü dünyanın her yerinde kötüler vardır.

Sizler güveniyoruz yeniden İslam dünyasının bayraktarlığını yapacaksınız

Bu pırıl pırıl gençlerimiz kendilerini iyi yetiştirdiklerinde yarının Türkiye’si daha büyük ve güçlü olacaktır. Bu bayrağı daha ileri taşıyıp yeniden İslam dünyasının lideri olacaktır inşallah. Ben buna canı gönülden inanıyorum. Benim gibi dağ köyünden çıkıp dünyanın dört bir yanında projeler yürütecek biri olarak bugün başarmışsam sizler daha büyük işler yapacaksınız. Ülkenize ve insanlığa hizmet edeceksiniz.

Başarılı olmamda en önemli etken ana- baba duasıdır

Hayatımda başarılı olmamın 3 nedeni vardır. Bunların birincisi Kuranı Kerim olmuştur. Kuranı kerimi kafama nakşettim. Kuranı Kerim kadar ufuk açıcı bir kitap olmamıştır. Kuranla meşgul olduğum için Allah bana yardım etti. İkinci olarak anne- aba duası aldım. Annem bana bakmaya kıyamazdı. Onun için bana çok hayır dualar etmişler. Ben de onlar hürmet etmişim lakin onlar bana hak ettiğimden fazla dua etmiştir. Üçüncü olarak da samimi olmak ve insanlara karşılık beklemeden yardım etmektir. Sevgili gençler hangi okulda okursanız okuyun mutlaka Kuranı okuyun. Batı dünyası Kuranı okuyor. Araştırıyor Müslüman oluyor. Sizler de dininizi sağlam kaynaklardan öğrenin. Allah banim Kurana hizmet ettiğim içim önümü açtı.

Üç şeyi gerçekleştiremeden Türk Toplumu ihya edilemez

Köyüme Hanım Eğitim Merkezi açtım. Annelik ve ev hanımlığına dair her şeyin öğretildiği bu merkezde hafızlık eğitimi, aşçılık, terzilik, temel ilk yardım eğitimi gibi lazım olacak her şey için alanında uzmanlarla beceri kazandırıyoruz. Üç şeyi ihya etmeden Türk toplumu ileri gidemez. Bir numara anneliktir. Dünyanın en şerefli mesleği anneliktir. Toplumun mimarı da başöğretmenleride annelerdir. Devletin resmi politikasında annelik görev sayılsın. Destek versin. Anneliğe önem verirsek o zaman yeniden Fatihler yetişir. İki numara öğretmenliktir. Öğretmenlik bu toplumun olmazsa olmazıdır. Buna yeniden itibar kazandırmamız lazımdır. Üçüncü konu hayır hizmetleridir. Din görevlilerinin itibarını yükseltmek gerekir. Onların toplumdaki değerini artırmamız gerekiyor. Bana bu fırsatı verdiğiniz için bu kadar önemli projede öğrencilerle buluşturduğunuz için emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Allah’a emanet olun.” Diyerek düşüncelerini ifade etti.

Of Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu da konferanstan çok istifade ettiklerini paylaşımları nedeniyle Ahmet Ziya İbrahimoğlu’na teşekkür ederek günün anısına plaket takdim ettiler. Program öğrencilerle birlikte çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90