banner102

Başkan Sarıalioğlu mezun olduğu okulda tecrübelerini öğrencilerle paylaştı

Şehit Ahmet Türkkan Çok Programlı Anadolu Lisesi idaresi, öğrencilerini okullarından yetişmiş değerlerle buluşturarak “Kariyer Günleri” etkinlikleri gerçekleştiriyor.

Fahri Hacıcaferoğlu
Fahri Hacıcaferoğlu
27 Mart 2023 Pazartesi 14:11
Başkan Sarıalioğlu mezun olduğu okulda tecrübelerini öğrencilerle paylaştı

Bu kapsamda Of Belediye Başkanı Salim Sarıalioğlu öğrencilerle buluştu. Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Başkan Salim Salih Sarıalioğlu’nun öz geçmişinin okunması, anıların yer aldığı slayt gösteriminin ardından okul idaresi Başkan Sarıalioğlu’na sürpriz yaparak İlkokul Öğretmeni Zübeyde Beyçelebi ile telefon bağlantısı yaparak görüştürdü. Başkan Sarıalioğlu’na bir sürpriz de kürsüye çıkınca ilkokul ve çocukluk arkadaşı Dr. Hasan Cevahir ile görüntülü bağlantı yapılarak yapıldı. Görüşmenin ardından Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu tecrübelerini paylaşmak için öğrencilere hitap etti.

Hedeflerinize çabalamadan ulaşamazsınız

Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu konuşmasında; “Çok değerli öğrencilerimiz, gençlik yılları çok farklıdır. Her zaman istediğinizi yapamazsınız. İyi niyetli olmak, topluma faydalı olmak gibi bir misyonunuz olmalıdır. Biz büyük milletiz. Maraş depreminde bunu bir kez daha gördük. Depremin sabahın ilk saatlerinde Of’ta halkımız seferber oldu. Yedisinden yetmişine, yaşlısı, kadını, çoluğu, çocuğu yardıma koştuk. Milletimiz elinden gelen herkes sırtına, çuvalı, elinde, çantası, elinden ne geliyorsa yapmaya koştu. İşte bizler böyle bir coğrafyada böyle bereketli topraklarda yetiştiğimiz için de çok şanslıyız. Ben aramızdan ilkokulu, liseyi Of’ta sizin gibi Şehit Ahmet Türkkan Lisesinde okumuş, üniversiteyi KTÜ İnşaat Mühendisliğinde bitirmiş bir kardeşiniz, bir abinizim. Ama dediğim gibi herkes her istediği mesleğe ulaşamayabilir. Ama asıl olan şu. Hangi mesleğe ulaşırsanız ulaşın, hangi işi yaparsanız yapın onu severek yapın. Onu Allah rızası için yapın. Onu başta kendinize daha sonra etrafınıza ve çevrenize faydalı olmak için yapın. Bu mutluluğun en büyük anahtarıdır diye düşünüyorum. Ve gerçekten insan eğer mutlu olmak istiyorsa, yapmak istediği, ulaşmak istediği hedeflere gayret göstermesi lazım ve hiçbir şeye gayret göstermeden çaba harcamadan olmuyor arkadaşlar. Başarısızlıkta da pes etmemek, kaldığımız yerden devam etmek lazım.  “ dedi.

Bu okuldan nice başarılı kişiler yetişti, yetişecek

Başkan Sarıalioğlu konuşmasını; “Ben inanıyorum buradaki bu salon, doldurduğunuz bu saatte bizi dinlemek ve belki tecrübeler varsa bunlardan faydalanmak istediğiniz içindir. Bu okuldan benden önce de çok daha başarılı büyüklerimizi yetişti. Benden sonra da yetişti ve yetiştirmeye de devam edecek. Benim dönemimde sınıf arkadaşlarımın birçok doktor oldu, hâkim oldu. Savcı oldu, mühendis oldu. İş hayatına atılanlar oldu. İlla da herkes akademik kariyer yapacak diye bir kayıt da yok arkadaşlar. Herkes kendi kapasitesini bilir. Ama dediğim gibi ne yapacaksanız veya ne olmak istiyorsanız buna karar vermek zorundasınız. O hedefe kilitlenmeli. O hedefe doğru çok çalışmamız lazım. Çünkü başkaları çok çalışıyor. Bilgili olun. Bilen her zaman kazanacak arkadaşlar. Tabii dünyanın bugüne kadar geldiği evrelerde insanlık birbiriyle savaşmış. Bu coğrafyada var olmanın savaşını bu millet sadece kendisi için değil, dünyada adaleti, dünyada eşitliği dünyada özgürlüğü gerçekten tam manasıyla savunan tek millet olmuş ve altı yüz yıl dünyaya hükmetmiş bir devlet kurmuş Osmanlı İmparatorluğu ve onun köklerinden olan bir Türkiye Cumhuriyeti olmuş. Bu yıl itibariyle de önümüzdeki 29 Ekim'de 100. yılımızı doldurmuş olacağız sevgili gençler. O vesileyle ben hepinizi alnınızdan, gözlerinizden öpüyorum ve size yürekten başarılı olacağınıza inanıyorum. Çalışırsanız başarılarsınız diyorum.”  dedi.

Keşke en az iki dil öğrenseydim

Başkan Sarıalioğlu daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.  Sarıalioğlu verdiği cevaplarda; “Hayatımda keşke yapmasaydım yok keşke yapsaydım var. Yabancı dilim zayıf. Yani çok gayretli bir yani özellikle başarılı olmak isterim ama yabancı dilde bir türlü ağırlık veremedim. Onun pişmanlığını yaşıyorum. Keşke yapsaydım. Bir değil hatta iki, üç, dört, beş yabancı dilim olsaydı. Belli bir yaştan sonra öğrenmekle zorlaşıyor. Ben hepinize tavsiye ediyorum. Dünyanın en entelektüel lideri Fatih Sultan Mehmet'tir. Bunu unutmayın. O yaşta beş yabancı dil biliyordu. Padişah olduktan sonra iki tane daha dil öğrenip yedi yabancı biri vardı. Matematiği, fiziği, felsefeyi, sosyolojiyi çok iyi bilirdi. Ve o bilgilerle kendini donattı. Evet çok iyi hocaları vardı. Akşemsettin vardı. Daha ona o çağda eğitimlerin bir sürü hocaları vardı ama kendisinde de o istek ve o arzu olmasaydı başaramazdı. Dolayısıyla o bildikleriyle savaş stratejisini geliştirdi ve İstanbul'u fethetmek ona nasip oldu. Onun için dünya insanı olmak istiyorsanız, Türkçeyi çok iyi bileceksiniz, ana dilinizi, bütün dillerden daha iyi bilecek, daha düzgün konuşacaksınız. Okuma yazma diliyle konuşacaksınız. Bu çok önemli bir husustur. Karşınızdakinin sizi daha iyi anlayabilmesi için Türkçe'yi çok iyi okumalı ve yazmalısınız. Ama bunun yanında bir olabiliyorsa mutlaka iki yabancı dil olsun diyorum. “ ifadelerini kullandı.

Sizin imkanlarınız bizden çok iyi

Başka bir soruya cevap verirken Başkan Sarıalioğlu;” Şans diye bir şey yok.  Şans açık bulduğu kapıdan içeri girer.  O şansı yakalamak sizin elinizde. Sizin imkânlarınız bizden çok fazladır. Yani biz bizim dönemimizde böyle fırsatlar yoktu, böyle imkanlar yoktu. Şimdi baktığımda sizin çağınız milli iletişim teknolojisi, bilgisayar. Bizim zamanımızda halk eğitime bağlı bir kütüphane var. Oraya gidelim orada sıraya yazılır. Oradaki bize verilen görevlerden oradaki kaynaklardan faydalandık. Sizin bir kere kaynağa ulaşma sorununuz yok. Çok güzel sınıflarımız var. Çok güzel okullarımız var. Ve aynı zamanda iletişim imkanlarımız var. Ulaşım şimdi daha kolay. O manada fırsatlarımız daha fazla. Bu fırsatları değerlendirirseniz bizden çok daha üstün yerlere geleceksiniz.” dedi

Belediye Başkanlığı  Allah rızası için  hizmet yapmaktır

Neden siyaset? Sorusunu yanıtlarken Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu; “ Aslında siyaset değil, belediye başkanlığı, belediye başkanı olana kadar siyaset, bundan sonra çıkartıyorsunuz rozetinizi. Bütün partililerin daha doğrusu vatandaşların tamamının belediye başkanları olmuşsunuz. Belediye Başkanlığı insanların doğumundan başlar, mezara teslimine kadar hizmet anlayışı gerektiren aslında bir meslek görevdir. Eğer gerçekten niyetiniz Allah rızasıyla bulunduğunuz şehre hizmet etmek istiyorsanız bir hizmet sınıfı bir hizmet evliliğidir belediye Başkanlığı. Ben öyle düşünüyorum. Sizler tarafından daha doğrusu seçmenlerimiz tarafından sandıkta çoğunluğunuz oylarıyla kazandığınız oylarla sizlere hizmet etmeye devam ediyorum. Dolayısıyla bu siyaset çok da siyaset sayılmaz ama işin bir tarafında da siyaset var. Dolayısıyla sonuç olarak doğduğum, büyüdüğüm, yetiştiğim şehre hizmet edebilmek, oranın insanına faydalı olabilmek, oranın yaşam kalitesini arttırmak için elinden gelen gayreti göstermek için kapı. Bu kapı bu kapı olduğu için de orada oldum diyebilirim.” sözlerini kullandı.

Eşime aşkım beni Of’ta bıraktı

Sizi Of’a dönmeye sevk eden neydi, Hedeflediğiniz yerde misiniz? Sorusana Başkan Sarıalioğlu;” Sizin de öğretmeniniz eşim Fatma Hanım ben Ankara’da yaşayamam dedi. O aşk kazanmış oldu. Ben de Of’a döndüm. Hayal ettiğim yerdeyim. Yani şöyle gerçekten insanlara hizmet etmek, insanların belediye başkanlığı bile çok farklı bir yer bulunduğunuz belli. Allah hepinize uzun ömürler versin.  Oranın babası gibisiniz. Dolayısıyla bir babanın evlatlarına nasıl şefkatle yaklaşması gerekiyorsa orada yaşayan bütün vatandaşlara eşit ölçüde aynı şefkati göstermek durumundasınız. Dolayısıyla yaşayan bütün vatandaşlara eşit ölçüde aynı şefkati göstermek durumundasınız. Aslında bu Cenabı Allah tarafından bizlere kıymetini bilenlere özellikle verilmiş en büyük gaye eğer hakkını verebilirsek ne mutlu bize.” dedi.

Of Üniversitesi hayalim var

Of için gelecek planlarınız nedir? sorusuna verdiği cevapta;”  Çok teşekkür ediyorum. Bizim Of'la alakalı belediyecilik anlamında yapabileceğimiz birçok şey altyapının üst yapıya kadar tamamlama aşamasına girdik. Bunun içerisinde gençlik merkezinden tutup, yüzme havuzlarına kadar spor sahalarına kadar, rekreasyon alanlarına kadar,  doğal gazına kadar, enerji  nakil hatlarınızı yer altına alınmasına kadar gelecek elli yıla hizmet edecek içme suyuna kadar kısacası toparlayacak olursam belediyecilik anlamındaki bütün hizmetleri tamamlama aşamasındayız. Of'umuzda Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin benim de mezun olduğum üniversiteye ait bir Teknoloji Fakültesi var. Buradaki bölüm sayılarının önümüzdeki yıllara bağlı, artırarak, fakülte sayılarını arttırarak gelecek on yıllarda, yirmi yıllarında Of Üniversitesinin olması diye bir hayalim var. Yirmi yıl önce Of’ta bir Fakültesi olsundiye hayalim vardı. O hayal on beş yıl önce gerçekleşti. Bugün dört bölüm var. Belki bir meslek yüksekokulu daha açılacak. Ama önümüzdeki on yıllarda dünya çapında bir Of Üniversitesi'nin olmasın diye bir hayalim var. İnsanların önce hedefledikleri şeyleri hayal ediyorlar. Sonra hayallerinin peşinde koşarlar. O koşu sırasında projeler üretilir. O projeleri sonra kullanmaya geçer. Allah'a hamdolsun biz bugüne kadar düşündüklerimizi, hayal ettiklerimizi, hayata geçirme noktasında muvaffak olduk. İnşallah sizler önümüze daha büyük hedefler koyacaksınız. Okul daha yaşanılır, daha müreffeh ekonomisi kalkınmış çok güzel bir ilçe yapacağımıza ben yürekten inanıyorum. Bizim bu uğurda çalışmalarımıza devam ediyor. Şimdi Of'un en büyük eksiklerinden bir tanesi de istihdam, organize sanayi bölgesi. Hem onları başımızda İyidere Lojistik  Limanı yapılıyor. Yine hemen bu tarafta da bir lojistik bölgesi oluşturulacak entegre olacak şekilde avant projesi yapılmış olan büyük bir ikinci liman var. Bunlar birbirine entegre olacaklar. Ve o bölgede büyük bir organize sanayisi kuruyorlar.  İnşallah Of'ta da o hayal etmiş olduğumuz teknoloji fakültesinin yanında birkaç fakülteyle birlikte bir üniversite ve lojistik bölgeye de olacak çalışmalar tamamlandığında belki ilçe nüfusu ikiye üçe katlayacak dışarıdan göç alan bir ilçe olacağız. Projeler şu anda yapılmış hava proje olarak, teknoloji bakanlığına sunuldu, sunulmuş Cumhurbaşkanımızın onayı alınmış, ön onayı alınmış. Bunlar devam eden çalışmalar. Bugün ulaşımından sağlığına, altyapısından, spor alanlarına kadar, eğitim alanlarına kadar ilçemizde okul öncesinden üniversitesine kadar bütün okulları var. Allah'a hamdolsun. Bunların hepsi bir gayretin, bir azmin, bir sayın aynı zamanda da bir istikrarın Ofluların bizlere vermiş olduğu desteğin ürünüdür.” dedi

Futbol bizi ayrıştırmamalı

Futbol sizin için neyi ifade ediyor? Sorusuna ; ”  Trabzonspor.  Yedi yaşında burada Ateş spor diye bir takım vardı. Onun alt yapısında onun genç takımında oynadım. Trabzonspor Birinci Llige çıkmamışken Fenerbahçeliydim. Babam Beşiktaşlı Sanlı Sarıalioğlu abi sayesinde Beşiktaşlı idi.Trabzonsporluyum ama Trabzonspor da bizim Fenerbahçe de bizim Galatasaray da bizim Adana Demirspor da, bizim Antalyasporda bizim hepsi bizim unutmayacaksınız.Bu ülkenin birlik, beraberliğe çok daha fazla ihtiyacı olan günlerden geçiyoruz. Spor bizi ayrıştırması birbirimizle barıştık, birbirimizle kucaklasın.” diye cevapladı.

Kültür sanat alanındaki yatırımlar konusundaki soruya ellerinden gelen desteği vermeye çalışşalar da yeterince yatırım yapamadıklarını ifade eden Başkan Sarıalioğlu böylesine güzel program için okul idaresi, öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Müdür Kabahasanoğlu, Başkanımız eğitime her zaman destek verdi

Konuşmanın ardında İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu Of Belediye Başkanı Salim Sarıalioğlu’nun plaket takdim etti. Müdür Kabahasanoğlu burada yaptığı konuşmada; “Programı düzenleyen Okul Müdürüm Temel Kofoğlu’nu, görevli öğretmenlerimi tebrik ediyorum. Çok güzel bir program oldu. Başkanımız eğitim gönüllüsü bir başkandır. Of eğitiminde her zaman bizlerin yanında yer almıştır. Eğitime verdiği destekler nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum. Sert görünmesinin dışında aslında ne kadar duygusal olduğunu programda gördünüz. Kendisine sağlıklı, mutlu, başarılı nice ömürler diliyorum.” diyerek duygularını belirtti.

Şehit Ahmet Türkkan Çok Programlı Anadolu Lisesindeki “Kariyer Günleri”  etkinliği programına Of Belediye Başkanı Salim Sarıalioğlu’nun annesi Nebiha Sarıalioğlu, kardeşi Arif Sarıalioğlu da katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90