banner102

Of halkı Filistin’e destek için ayağa kalktı

İsrail’in Gazze’de dünyanın gözünde yaptığı katliamlara Of’tan ses vermek, soykırıma varacak saldırıları kınamak ve kardeş Filistin halkının yanında olduğunu haykırmak için Of’ta bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Of Sivil Toplum Kuruluşları Platformu “Of Halkı Filistin İçin Ayakta” sloganıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Fahri Hacıcaferoğlu
Fahri Hacıcaferoğlu
26 Ekim 2023 Perşembe 17:42
Of halkı Filistin’e destek için ayağa kalktı

Yürüyüş Programı Çarşıbaşı Büyük Camiinden başlayarak Of Belediyesi önünde sona erdi.  Yüzlerce Oflu kadın, erkek, yaşlı ellerinde İsrail’i lanetleyen dövizler dillerinde tekbirler ve israilin terörünü lanetleyen sloganlarla yürüdü.

Of Belediyesinin önünde toplanan kalabalık  bir süre İsrail aleyhinde slogan atarak Filistin’in yanında olduklarını haykırdı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Of Müftülüğü Sitesi Camii İmam Hatibi Veysel Zehir  Kuranı Kerim okumasının ardından Etkinliğin düzenleyen Of Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına Of Medya Derneği Başkanı İzzet Keleş ortak bildiri metnini okudu. Başkan Keleş bildiride; Değerli Oflu hemşerilerimiz,Of Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak gerçekleştirdiğimiz mazlum Filistin halkına destek programımıza hoş geldiniz.Amacımız böylesine büyük bir zulüm karşısında zulme karşı durmak, Hz İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali  mazlumun tarafında olduğumuzu ifade etmektir. Gayemiz dilsiz şeytan olmamak, kötülüğe karşı gücü ve imkanı yettiği kadar karşı durabilmektir. Meselemiz ecdadımızdan aldığımız; hangi dinden, renkten, milletten olursa olsun mazlumun yanında yer almak, zalime karşı durmaktır.Bugün bunun için bugün buradayız.Müslüman Türk Milleti için  Filistin meselesi bir coğrafi mesele değildir. Filistin meselesi bir iman ve itikad meselesidir.İlk kıblemiz, Miraç yolculuğunun mihenk taşlarından birisidir Kudüs ve Filistin toprakları. Onun için Filistin Meselesi en hassas meselemizdir.Osmanlı’nın yüzyıllarca özgürce yaşattığı üç din için kutsal olan Kudüs’e özgürlük istiyoruz. İsrail postallarını Küdüs’te görmek istemiyoruz. Bugün Filistin topraklarında Müslümanlar  büyük zulüm ve göz yaşları içinde İsrail tarafından soykırıma tabi tutulmaktadır. Bunu tüm bedenimizle ve ruhumuzla lanetliyoruz.

 Kuşkusuz insancıl hukuk kapsamında alınacak önlemlerin en başında sivil halk için insani yardım koridoru oluşturulması gelmektedir.Sorunun çözümü noktasında Birleşmiş Milletlere (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlara önemli görev ve sorumluluk düşmektedir. Özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) devam eden çatışmalarla ilgili sorumluluk alması, bölgede barış ve güvenliğin tesis edilmesi açısından önem arz etmektedir. Evrensel  hukuk açısından temel öncelik, bu çatışmalarda sivil halkın can ve mal güvenliğinin bir an önce sağlanmalıdır.Son olarak da İslam Dünyasına burada seslenmek istiyoruz. Filistin belki de son şanstır.Bu sadece Batı’nın değil İslam Dünyasınında bir imtihanıdır. Türkiye’nin çabalarına destek olunup, ortak hareket edilmelidir. Yarından tezi yok, Gazzedeki olaylara fiili müdahale edilmelidir. İslam Dünyası ölen her masumun kanında  payının olmasını istemiyorsa bu hain saldırıların durdurulmasını ivedilikle sağlamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle diyoruz ki  Zalimler için yaşasın cehennem, kahrolsun İsrail ve destekçileri.” sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

Bildirinin ardından Filistin’in önemi ve yaşanan katliamları anlatan  video gösterimi yapıldı. Of Fen Lisesi Edebiyat Öğretmeni Yahya Özkök Filistin Davasının efsane isimlerinde Şehit Şeyh Ahmet Yasin’in Ümmete mektubunu okudu. Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu da İsrail’i lanetleyen, Filistinli masumların ölümünü lanetleyen duygulu ve coşkulu bir konuşma yaptı. Başkan Sarıalioğlu bu savaşı zalim İsrail kaybedecek, mazlum Filistin halkı kazanacağını ifade etti. Of kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer da pragmanın düzenleyen Of Sivil Toplum Kuruluşları  Platformunu tebrik ederek İsraili telin etti. Kaymakam Demirer sonunda kazanan Filistin halkı olacağına inandığını belirtti.

Programın sonunda Of İlçe Müftüsü Özcan Yılmaz coşkulu ve duygulu bir dua etti. Of halkının yapılan duaya aminlerine yatsı ezanının karışması manevi havayı bir kat daha artırdı. Duanın ardından program sona erdi.

Of Sivil Toplum Kuruluşları  Platformunun “Of Halkı Filistin İçin Ayakta” yürüyüşüne Of kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90