banner102

Of Yardımlaşma Vakfı’ndan Dikkat Çeken açıklama

Of Yardımlaşma Vakfı Başkanı ve Mütevelli Heyeti tarafından dikkat çeken yazılı basın açıklaması yapıldı.

Fahri Hacıcaferoğlu
Fahri Hacıcaferoğlu
01 Şubat 2024 Perşembe 19:52
Of Yardımlaşma Vakfı’ndan Dikkat Çeken açıklama

Yazılı olarak kamuoyuna sunulan basın metni maddeler halinde şu mesajlar ile yayınlandı:

1 – Of Yardımlaşma Vakfı 1996 yılında, Of’un eski belediye başkanı rahmetli Süleyman SARIALİOĞLU Bey tarafından kurulmuştur.

2 – Vakfın kuruluş senedindeki esas amaç Oflu hemşerilerimizin özelinde bölge insanımızın dayanışma ve yardımlaşma ruhunu güçlendirmektir. 

3 – Bu itibarla Of ilçe merkezinde belediye ve müftülüğün uhdesinde bulunan atıl durumdaki bazı mülkler kamusal yarar gözetilerek yeniden değerlendirilmek üzere Of Yardımlaşma Vakfı’na devredilmişti.

4 – Of Yardımlaşma Vakfı aradan geçen zaman içinde üyelerinin ve hayırsever Oflu işadamlarının desteği ile kendi binasına taşındı ve yardım faaliyetlerini artırdı.

5 – Ve zamanla Of Yardımlaşma Vakfı’nın sahip olduğu toplumsal misyon kendiliğinden şekillendi. Bunlar;

Her vakfın asli görevi olduğu gibi Of Yardımlaşma Vakfı da kendi kurumsal ve kültürel varlığını devam ettirerek etraftaki yardım kurumlarına ciddi bir örnek teşkil etmesi.

Of Çarşıbaşı Büyük Camii bünyesinde kurulan Of Kaza Merkezinde Yeniden Bir Cami Yaptırma Derneği aracılığıyla caminin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak; diğer camilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını organize etmek; bu yardımları hakkıyla yapacak müftülük çalışanlarını dernek bünyesinde görevlendirmek

Her yıl orta ve yüksek öğretimde okuyan 30 ile 40 arasında sayısı değişen öğrenciye iki dönem olmak üzere düzenli burs vermek.

Çeşitli saiklerden dolayı diğer yardım kuruluşlarından maddi anlamda yararlanamamış ihtiyaç sahiplerine vakfın imkânları ölçüsünde maddi katkıda bulunmak.  

Ve zaman içinde mahiyeti değişen (engellilere eğitim mekânı yaşlılara sosyal mekân sağlama) vs. diğer sosyal faaliyetler.     

6 – Vakfımız aradan geçen 28 yıl boyunca kurumsal ve fiziksel varlığını korumayı başardı.

Kuruluş senedinde vaat ettiği amaçların büyük bir kısmına ulaştı. Ama “Sağ elin verdiğini sol el bilmemeli.” Hadisi şerifi gereğince hiçbir zaman bunun reklamını yapma gereği duymadı.

Of Yardımlaşma Vakfı kuruluş senedinde halka vaat ettiği hizmetlerini ciddiyetle ifa etme hususuna bugün de gerekli özeni ziyadesiyle göstermektedir.

7 –  Zamanın kurumlar üzerindeki yıpratıcı etkisine bakıldığında Of Yardımlaşma Vakfı’nın kurucu başkanı dâhil birçok üyesi vefat etmişlerdir. Bu değerli üyelerimiz;

Süleyman SARIALİOĞLU, Mehmet YILMAZ, Âdem Halim SARIALİOĞLU, Hasan ÇAKIR, Rıza ALİOĞLU, Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, Hasan SARAL, Süleyman AYAZOĞLU, Turgay SARIALİOĞLU, Saadettin SARIALİOĞLU, Bayram ŞİŞİK, Cemil ÇAKIROĞLU, Bayram Ali KARACA, Nadir SARAL, Saffet ULUSOY, Yusuf LİDER, Ahmet Celal SARAL, Yaşar METE, Cemal YEŞİLYURT, Nizamettin SARAL, Muhittin ÖZTÜRK, Zeki ŞENOCAK, Ömer SARIALİOĞLU, İsmail ONUR, Orhan SARAL.  Yüce Allah’tan hepsine rahmet dileriz.

8 – Of Yardımlaşma Vakfı Çarşıbaşı Büyük Camii altındaki dükkânlarının bir bölümünün boşaltılması ve söz konusu yerin tek elden kiralanması kararı hasebiyle Vakfın Of Mahkemesinde açtığı tahliye davası kazanılmıştır. Ve kiracıların üst mahkemeye yaptığı itirazlar reddedilmiş olup söz konusu mülkün tümden tahliyesine karar verilmiştir.

Mahkemenin bu kararına rağmen söz konusu mülkte bulunan esnaflar vakfa ait dükkânları boşaltmama ve kiralarını ödememe hususunda direniyorlar. Bu sebepledir ki ileriki tarihlerde tahliye esnasında yaşanacak olası menfi bir gelişme ile ilgili tüm kamuoyunu şimdiden bilgilendirmek isteriz. Ve bilhassa Oflu hemşerilerimizin 28 yıldır eğitim bursu ve ihtiyaç sahiplerine yardım eden vakfımızın kanunlarla sağduyuyla büyümüş temiz imajının zedelenmemesi için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi bilmesini isteriz.

Son Güncelleme: 01.02.2024 20:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90