banner102

Peygamber ; Allah azze ve celle biz kullarından seçip ve yine biz kullarına gönderdiği seçkin elçiler.

Peygamberimiz tarafından belirtildiği üzere iki yüz yirmi dört bin peygamber seçilmiş ve biz kullarına gönderilmiştir. Kuranı Kerimde yirmi yedi tanesinin ismi geçmekte.Peygamber denildiği gibi resul ve nebi de denilmektedir. Resul kendisine kitap verilen peygamber nebi ise kendisine kitap verilmeyen peygamber denmektedir.

Peygamber iki yönden desteklenmektedir.

1. si Peygamberler vahiy alırlar. Vahiy; Allah azze ve celle biz kullarının dünya ve ahiret mutluluğumuz için vahiy meleği Cebrail(A.S.) vasıtasıyla peygamberlere gönderdiği emir ve yasaklar bütünüdür.

Vahiy gelirken çok değişik haller olmaktadır. Bunlardan iki tanesini sizlerin izanlarına sunmak isterim.

"Peygamberimiz ve arkadaşı bir devenin üzerindedirler. Birden bire deve yere çöker.  Arkadaşı Peygamberimize ne oldu diye sorunca Peygamberimiz vahiy geldi demişlerdir."

"Peygamberimiz arkadaşıyla sohbet ederken dizi dizine değmektedir. Arkadaşı bir anda dizi kırılacak gibi olduğunu söyledi. Sonradan Peygamberimize ne oldu diye sorunca Peygamberimiz vahiy geldiğini söyledi."

" Peygamberimiz vahiy geldiğinde tere boğulduğu kitaplarımız yazar."

Vahiy meleği Cebrail (A.S.)'dır. Allah azze ve celle arzu ettiği emir ve yasakları cebrail(A.S.)a iletir cebrail (A.S.) bu emir ve yasakları  mahiyetini bilmediğimiz bir şekilde Peygamberlere iletirdi.

2.si Peygamberler mucizeler göstermektedirler. MUcize; Peygamberler Allah'ın izniyle peygamberliklerini ispat amaçlı gösterdikleri olağanüstü şeylerdir. Her peygamber zamanında zamanına uygun olarak mucize göstermişlerdir. Örnek verecek olursak;

İbrahim (A.S)ı ateşin yakmaması. İsa(A.S.) ın ölüyü diriltmesi. Bizim Peygamberimiz MUhammet(A.S.)ın en büyük  mucizesi ise Kuranı Kerimdir.

MUsa (A.S.) ın mucizesini sizlerle kısaca paylaşmak isterim. "Firavun askerleriyle Musa (A.S.) ı ve ona inananları takip ederken Musa (A.S.) ve ona inananlar kızıl denize ulaşırlar. Önde kızıldeniz arkada Firavun ve askerleri. Musa (A.S.) ve ona inananlar Allah'a güvendiler ve kızıl denize doğru yöneldiler. Allah'ın izniyle kızıldeniz açıldı ve Musa(A.S.) ve ona inananlar içerisinden geçip karşıya ulaştılar.Firavun ve askerleri ise onlarda kızıl denizin arasından gideriz dediler ve kızıl denize girdiler. Daha sonra kızıldeniz kapanıp Firavun ve askerleri helak oldular."

Son Peygamber MUhammet (A.S.) dır. Peygamberimizden sonra kıyamete kadar bir daha başka peygamber gelmeyecektir. Peygamberimiz son Peygamberdir. KIyamete kadar gelen insanlar Peygamberimizle muhataptır.

Bizler düğünlerimizde , ticaretimizde , eğitimimizde ve devlet işleri gibi işlerimizde Peygamberimizi örnek alarak hayatımıza aktarmamız lazım gelmekte. Yoksa böyle yapmayıp sadece peygambere iman ediyoruz demek doğru bir  Peygambere iman değildir.

Peygamberimiz 20 Nisan 571'de dünyaya geldi. 40 yaşında Peygamber oldu. Peygamberliğinin ilk 13 yılı Mekke'de geçti. Sonra 10 yılı Medine'de geçti. Medine'de devlet oldu. Yeryüzünün ilk İslam devletini Peygamberimiz seçkin arkadaşlarıyla kurması nasip oldu.

Peygamberler insanların en seçkini. Onlara tabi olunması dileğiyle...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90