banner90

11 ve 12 Eylül kimin eseri?

Eski istihbaratçı Prof. Dr. Mahir Kaynak, Türkiye'deki 12 Eylül darbesi ve ABD'deki 11 Eylül saldırısı ile ilgili çok çarpıcı iddialarda bulundu. Kaynak, çok açık adres verdi:

12 Eylül 2011 Pazartesi 13:50
banner31
11 ve 12 Eylül kimin eseri?
Mine şženocaklı'nın röportajı

ESKİ İSTİHBARAT܇I PROF. MAHİR KAYNAK:

Türkiye’de 12 Eylül darbesinin neden yapıldığŸını hemen herkes biliyordu, Kenan Evren hariç! Amerikalılar Türkiye’de Demirel’i devirdiler, darbe gerçekleşŸti ve böylece ܖzal’la küresel sermayenin kapıları sonuna kadar açılmışŸ oldu... 11 Eylül ise tam tersine tüm dünyada küresel sermayenin tasfiyesi için yapıldı! Her ikisini de yapan ABD’ydi!

11 Eylül saldırısından birkaç gün sonra, dünya adeta şŸoktayken, bütün gözler El Kaideli teröristlere, Usame bin Ladin’e çevrilmişŸken ve neredeyse tüm Batı 11 Eylül’ü İslam dünyasından ve Müslümanlardan gelen bir saldırı olarak değŸerlendirirken, siz sıcağŸı sıcağŸına katıldığŸınız bir televizyon programında, olayın bir terörist grubun işŸi olmadığŸını, ABD içindeki bir çatışŸmanın başŸlangıcı olduğŸunu söylemişŸtiniz. Belki de bu sözler dünyada bir ilkti. Sizin de belirttiğŸiniz gibi, daha sonra teknik analizlerle de desteklenerek benzer iddialar sıkça dile getirildi. Ama o zamanlar sizin bu sözleriniz komplo teorisi olarak nitelendirilmişŸti. Aradan 10 yıl geçti... 11 Eylül’den sonra dünya nasıl değŸişŸti? Ve tabii siz aynı şŸekilde mi düşŸünüyorsunuz?

Suç teşŸkil eden bir olayda maddi delillere dayanmadan kimse itham edilemez. Bu nedenle sözlerim komplo teorisi olarak algılanmışŸtı o zaman. Ben kriminal bir soruşŸturma yapmıyordum, olayı siyasi sebep ve sonuçları açısından iki aşŸamada inceliyordum. Evvela şŸu sorulara cevap aradım: Terör yapmayı amaçlayan ve bunu gerçekleşŸtiren bir grup, dünyanın en güçlü ülkesi sayılan ABD’nin güvenlik ve istihbarat engellerini nasıl aşŸmışŸ ve çok karmaşŸık bir eylemi gerçekleşŸtirebilmişŸti? ܇ünkü amatör kişŸiler böylesine sofistike, karmaşŸık bir eylemi planlayamazlar. Mutlaka içeriden birilerinden yardım görmeleri lazım. Dört ayrı uçak kaçırılmışŸtı. Dört ayrı uçakla yapılan bu eylemlerin hepsinin başŸarılı olması da ihtimaller hesabına pek uygun değŸildi. Sonra uçaklardaki yolcuların hepsi de kaderlerine razı mı olmuşŸlardı? Niye teröristlerle mücadele etmemişŸlerdi? Bir boğŸuşŸma olabilirdi. En azından uçaklardan birinde... Ama hiçbirinde olmadı. EğŸer yolcular ya da mürettebat mücadele etseydi, uçak yolunu şŸaşŸırabilirdi, düşŸebilirdi... Aslında bütün bunların dışŸında olayı önce siyasi olarak analiz ettim. Onun dışŸında elimde hiçbir somut bilgi yoktu. Ve dedim ki, “Bu eylemin böyle olması mümkün değŸil!” Daha sonra bu fikrimin haklılığŸını ortaya koyan bir sürü belge çıktı ortaya.

ܖnce oligarklar tasfiye edildi

-Mesela Pentagon’daki hasarın bir uçak çarpmasının izine benzemediğŸi söylendi...

Evet. DoğŸrudan doğŸruya bir füze saldırısı olduğŸu düşŸünüldü. O bakımdan ben bunun El Kaide’nin yaptığŸı bir terör eylemi olduğŸunu hiç düşŸünmedim. Sebebi de aklımda olduğŸu için böyle bir senaryo yazdım. Böyle bir operasyonun sebebi olmalıydı. Aksi halde tüm iddialar havada kalırdı.

-11 Eylül’ün sebebi neydi peki?

Ben bu olay olmadan evvel, sürekli olarak Amerika’nın bütçe açığŸını takip ediyordum ve bu sorunun nasıl çözüleceğŸini bir türlü bulamıyordum. Ama bir yerde duracağŸını hesap ediyordum ve diyordum ki, bir havuz ne kadar büyük olursa olsun, tek taraflı gelen su bir süre sonra havuzu doldurur ve taşŸar orası. Bunun üzerine şŸu sorulara cevap aradım; ABD İkinci Dünya SavaşŸı’nda savaşŸtığŸı Japonya’yı neden kalkındırdı? Ondan sonra yıllarca ideolojisiyle savaşŸtığŸı, insan haklarını ihlal ettiğŸi için sürekli kınadığŸı ܇in’in rekorlar kırarak kalkınmasını neden sağŸladı? Asıl mesleğŸim de iktisat olduğŸu için oradaki mekanizmayı takip ettim. şžöyleydi; Japonya’nın da, ܇in’in de ekonomileri ihracata dayalıydı ve dışŸ ticaret fazlası veriyordu. Bu ülkeler tasarruflarını güvenli ve kazançlı buldukları Amerika’da değŸerlendiriyorlardı. Ellerindeki parayı ABD’nin finans kesimine aktarıyorlar, borsaya giriyorlar, ABD hazine bonolarını satın alıyorlar ve böylece Amerika da bütçe açığŸını tamamlamışŸ oluyordu. Bu devam etmeyecekti, devam etmemesi lazımdı. İşŸte bu durum bir süre sonra ABD ekonomisinin iki başŸlı olmasına sebep oldu. Bir yanda yabancı para akımıyla beslenen ve giderek dünya üzerinde etkisini siyaset alanına da yönelten küresel sermaye vardı, diğŸer yanda ülke içinde iç tüketim için üretim yapan, petrol, uçak, silah ve elektronik sanayii... ܜlke içinde üretim yapan sanayiciler bu gidişŸten memnun değŸildi. Amerika’nın günün birinde bu borcun altında kalacağŸını düşŸünüyor ve “Bu paraları kontrol eden kişŸiler başŸka yerlere çekip gidebilir” diyorlardı.

-Küresel sermaye de ABD’li değŸil miydi?

ABD’de oluşŸmasına rağŸmen küresel sermayenin herhangi bir coğŸrafyası yoktu. Para ve coğŸrafya birbirine bağŸlı değŸildir. O yüzden bu şŸirketlere “Amerikalı” diyemeyiz. Zaten onlar da giderek Avrupa’ya yöneldiler ve Londra merkezli hale geldiler. Ve sonunda bir siyasi proje hazırladılar. Dünyadaki dengeleri değŸişŸtirmek ve yeni bir model oluşŸturmak istediler. Dediler ki, “Bugüne kadar dünyadaki denge Sovyetler BirliğŸi ve Amerika arasında silahlı güce dayanarak sağŸlandı. Halbuki biz silahlı güce dayalı denge yerine, tek bir merkezden yönetilen ve ekonomiyi bir araç olarak kullanan bir güç odağŸı oluşŸturabiliriz. Bütün dünyayı ekonomik araçlarla yönetebiliriz. Böylece silah üretimine de gerek kalmaz. Bu kaynakları insanların refahı için kullanırız.”

-Bu söyledikleri kulağŸa çok hoşŸ geliyor...

Evet. “ܖyleyse önce Sovyetler BirliğŸi’ni tasfiye etmemiz lazım” dediler. Burada başŸarılı oldular. Yeltsin döneminde çok etkiliydiler. Komünizmi ortadan kaldırdılar ve Rus ekonomisini bazı oligarklar yönetmeye başŸladı. Ama Putin gelince bu oligarkların birini bile bırakmadı, hepsini tasfiye etti. Onların yerine daha milli olan sermayedarları seçti ve işŸletmelerin yönetimini onlara verdi.

-Oligarklar kimlerdi?

Biri İngiliz futbol takımı Chelsea’nin sahibi Roman Abramoviç’ti.

-şžu anda İngiltere’de yaşŸayan en zengin kişŸi kabul ediliyor...

Evet. 20 küsur oligark vardı böyle. şžimdi biri hapishanede. Ama Abromoviç bunların en iyi temsilcisi.

-Neyi temsil ediyorlardı? DiğŸer zenginlerden farkları neydi?

Bunların özelliğŸi şŸuydu; Sovyetler BirliğŸi komünist rejimdeyken insanlar ya işŸçiydi ya memur. Bu insanların çok büyük servetler biriktirmesi mümkün değŸildi. Fakat çok kısa bir süre içinde oligark dediğŸimiz bu kimseler dolar milyarderleri haline geldiler. Hatta en üst sıralarda yer aldılar. ܇ünkü; dışŸarıdan onlara bir destek geldi. Bu destekle Rusya’daki çok büyük işŸletmeleri küçücük paralarla satın aldılar ve onların sahibi oldular.

Bin Ladin öldü mü bilmiyorum

-Sizce Usame bin Ladin öldürüldü mü?

Cesedi bulunmadı. Aslında şŸunu sormak lazım, ABD gibi bir güç Usame bin Ladin’i nasıl bulamaz? Senelerce bulamadılar. ܜstelik Usame bin Ladin ihtiyaç olduğŸu zaman bir kaset dolduruyor onu da televizyon kanallarına veriyordu. İnsan gidip o kaseti verene bir sorardı. “Nerede bu adam?” diye... Yani CIA’in onu bulamaması mümkün değŸildi.

-ܖldürüldü mü peki sizce?

Fiziken ölüp ölmediğŸini bilmiyorum, ama siyasi olarak ölmesi lazımdı, öldü.

-Neden hocam?

Artık terör bitti. O konuyu kapattılar, 11 Eylül’den sonra gidecekleri yerlere gittiler, Irak’a, Afganistan’a... Artık 11 Eylül’ü kullanarak yapacakları bir şŸey yok.

Solcular Demirel’i anlamadı

-Rusya’daki oligarklar bizdeki KİT’ler gibi kuruluşŸları küresel sermayecilerin desteğŸiyle aldılar, öyle mi?

Evet. Ve çok düşŸük paralarla satın aldılar. Ama daha sonra Putin bunu engelledi. O zaman ben şŸöyle düşŸündüm; dünyada ABD ve SSCB ile dengeyi savunan güçler, küresel sermayenin siyasi hedeflerinden rahatsız oldular ve bana göre ortak rakibe karşŸı tedbir aldılar. ܖnce Rusya içindeki oligarklar tasfiye edilerek küresel sermaye etkisiz hale getirildi ve sonra 11 Eylül eylemi ile ABD bu sürece katıldı. Bugün dünyada yaşŸanan ekonomik krizin de bu açıdan değŸerlendirilmesinin ve kaybedenin hangi taraf olduğŸunun belirlenmesinin faydalı olacağŸını düşŸünüyorum. İşŸte, 11 Eylül bunların arasındaki çatışŸmanın başŸlangıcıydı. 11 Eylül küresel sermaye ile ulus devletin çatışŸmasının başŸlangıcıdır. Bu mücadeleyi ulus devletler kazanacak ve küresel sermaye tasfiye edilecektir.

-ܖzetle 11 Eylül ABD’nin işŸi diyorsunuz...

Evet. Bu eylemin arkasında ulus devlet olduğŸunu ve küresel sermayeyi temsil eden İkiz Kulelere hücum edildiğŸini düşŸündüm ve bunu da söyledim daha önce... Amerika’daki finans şŸirketlerinin iflas etmesiyle küresel bazda bir ekonomik kriz ortaya çıktı. Peki bunların iflası kimin kaybettiğŸi anlamına gelirdi? Yani bir petrol şŸirketi, bir uçak şŸirketi kaybeder mi? Hayır! Oraya para yatıran insanların parası gitti, yok oldu. Bu, küresel sermayenin kaybıydı. Buna karşŸılık Amerika yeni bir fon oluşŸturdu. Petrolden gelen gelirlerle küresel sermayeye bir alternatif yarattı. “Para ihtiyacı olursa sarf ederim” diye... ܇ünkü hem içeride hem dışŸarıda petrol gelirlerini kendisi kontrol ediyordu. Bakın, Sovyetler BirliğŸi sıkıntıya düşŸtükten sonra petrol fiyatlarında ani bir artışŸ yaşŸandı. Fiyatlar çok yükseldi. Ve bu yükselişŸ Rusya’nın ekonomik problemlerini çözmesinde çok yardımcı oldu. Onun dışŸında Arap ülkelerinde bir para birikti ve bu para ABD’nin kontrolü altına girdi. O sırada da küresel sermayenin yönetim merkezi Londra’ya taşŸındı. Ve buradan yönetmeye başŸladılar ekonomiyi. Biliyorsunuz daha önce küresel sermaye sadece Rusya’yı ele geçirmekle kalmadı, birçok yerde de renkli devrimler yaptı. Turuncu devrim ve benzeri gibi... Ama şŸu anda onların da tasfiye edildiğŸini görüyoruz. Onlar da geriye döndü. Bu son ekonomik krizle, küresel sermaye büyük ölçüde kaybetti. Sonunda tamamen tasfiye edileceklerini zannediyorum.

-Ulusal sermaye öne geçecek diyorsunuz... O zaman ulus devletler ve tabii Türkiye de daha öne çıkacak diyebilir miyiz?

Tabii... Türkiye, AK Parti iktidara geldikten sonra küresel sermayeye kapılarını açtı. ܖzelleşŸtirmeler de yapıldı. DışŸarıdan yabancı sermaye geldi. Ama onun dışŸında bizim de dışŸ borçlarımız büyük ölçüde arttı. Sıkıntı yaratan cari açık da bunun sonucuydu. şžimdi Türkiye’de de bu cari açık problemi için uğŸraşŸılıyor. İşŸte burada Amerika ve Rusya Türkiye’ye yardım edecek. Rusya enerji açısından bağŸlı olduğŸumuz bir ülke, bizi sıkışŸtırmayacak ve Arap sermayesi giden küresel sermayenin yerini dolduracak. Bakın, şŸimdi Körfez ülkeleriyle ekonomik ilişŸkiler kurmaya çalışŸıyoruz. Küresel sermaye Türkiye’yi terk ederse ani bir krizle karşŸılaşŸmamak için o sermaye kullanılacak ve yavaşŸ yavaşŸ da cari açık kapatılacak.

-Peki ama Rusya ve Amerika bizi niye destekleyecek?

DediğŸim gibi dünya üzerinde Amerika ve Rusya arasında kurulmuşŸ denge bozulmuşŸ durumda. SoğŸuk savaşŸ bitti, Sovyetler BirliğŸi dağŸıldı, ondan sonra küresel bir dünyadan söz edilmeye başŸlandı. Amerika ve Rusya anlaşŸtılar, dediler ki, “Bizim karşŸılıklı kurduğŸumuz denge dünyanın savaşŸsız bir dönem geçirmesine neden oldu. Oysa dünyaya Avrupa egemenken, 25 sene içinde iki büyük savaşŸ çıktı. Birinci Dünya SavaşŸı ve İkinci Dünya SavaşŸı... Halbuki soğŸuk savaşŸ döneminde hiçbir ciddi savaşŸla karşŸılaşŸılmadı. Bu dengeyi yeniden kurmamız lazım!” Yoksa ABD’nin ekonomik olarak Rusya’ya yardım etmesi için bir sebep yok. Ama ABD hem doğŸrudan yardım etti hem de petrol fiyatlarını yukarı çekerek Rusya’nın gelirlerini artırdı. Petrol fiyatlarındaki artışŸ piyasa şŸartlarının bir gereğŸi değŸildi. Ansızın birkaç misline çıktı. İşŸte o zaman dedim ki, “Amerika ile Rusya arasında denge kurulduğŸu zaman bunların hasımları kim olacak?”

Rusya ile ABD, AB’yi dağŸıtacak n Nasıl yanıtladınız bu soruyu?

Bunların hasımları yeni oluşŸmakta olan Avrupa gücü ve bir de ܇in’di. Bunlar dünyada yeni güç odakları olmaya namzetler. ܖyleyse Rusya ve ABD, AB’yi dağŸıtacaklar, ܇in’i de sınırlandıracaklar. şžimdiki gidişŸ de o istikÜ¢mette zaten. Bu iki güç OrtadoğŸu ve Afrika’nın kaynaklarının ܇in ve Avrupa tarafından sömürülmesine izin vermezler. Bu bölgelerdeki ülkeleri savunacaklardır. Ama kendileri bu ülkeleri askeri güçle savunurlarsa bir reaksiyon doğŸuyor onlara karşŸı. “İşŸgalci” diye... İkincisi; ABD’nin bunu finanse edecek gücü kalmadı. ܖyleyse bu tahterevallinin iki ucunda Rusya ve ABD varken, ortada istinat noktası Türkiye olacaktır. Türkiye bu bölgeyi yeni taliplerine karşŸı koruyacaktır.

-Türkiye’nin ABD ile ilişŸkileri nasıl olacak peki? Bozulmadan devam edecek mi?

Tabii... Biz de geçmişŸte bir sürü çelişŸkiyi yaşŸadık. Dedik ki, “Demirel Amerika tarafından getirilmişŸtir. Morrison Süleyman’dır!” Biliyorsunuz, Morrison Knudsen mühendislik firmasında çalışŸtığŸı için, Demirel’i eleşŸtiren çevreler 60’lı yıllarda kendisinden bu sıfatla bahsediyordu... Ama sonra ne oldu? 1970’li yıllarda CIA’in Türkiye şŸefi Paul Henze, 12 Eylül darbesini BaşŸkan Jimmy Carter’a “Bizim çocuklar başŸardı!” diye haber verdi. KastettiğŸi çocuklar darbeyi yapan generallerdi. Yani Amerikalılar Demirel’i devirdiler! Amerika, Amerika’yı mı devirdi diyeceğŸiz şŸimdi? Aslında bunlar çok tutarlı politikalardır. Ne oldu? Demirel’in yerine ܖzal geldi. ܇ünkü 12 Eylül darbesinin asıl amacı ܖzal gibi birini getirmekti. ܖzal, Türkiye’yi dünyaya açtı. Dünyayla ekonomik olarak bütünleşŸtik, değŸil mi? Yani küresel sermaye Türkiye’ye ilk adımını o zaman attı.

-Bu planlar 31 yıl önce mi yapılmışŸtı?

Tabii... Daha da öncesinden hatta!

-İyi ama Demirel de bunu yapamaz mıydı?

Demirel’in ekonomi politikası farklıydı. O ithal ikÜ¢meciydi. Yani dışŸarıdan ithalat yerine, içeride üretim politikası güdüyordu. Türkiye’nin dışŸ borcu hemen hemen hiç yoktu. ܇ok düşŸüktü. Bu anlamda dünyanın en bağŸımsız ülkelerinden biriydi Türkiye. Ama solcular dediler ki, “Demirel’den kurtaracağŸız Türkiye’yi ve bağŸımsız yapacağŸız.” Ve ne oldu? ܖzal’ı getirdiler! Küresel sermayenin önünü açtılar.

-Türkiye, Demirel zamanında bağŸımsızdı dediniz... Peki ama solcular bu olanı biteni göremediler mi, analiz edemediler mi?

Hayır. Farkında değŸillerdi. Olayı analiz edemiyorlardı. Genç solcular alet olarak kullanıldı, diğŸerleri de öyle. Bilgisizdiler.

-Peki Demirel bu analizi yapabiliyor muydu?

Onu bilmiyorum. Ama Avrupa ve ABD ortak olarak bu operasyonları yürütüyordu. Amaçları Türkiye’yi ekonomik açıdan dünyaya açmaktı. Genelkurmay BaşŸkanı Evren eğŸer çıkıp da, “܇ocuklar hiç uğŸraşŸmayın biz darbe yapmayız” deseydi, biter giderdi. Ama amaç darbeydi. Bakın, o günlerde solcular Türkiye’den kaçınca Avrupa’ya gidiyordu, hiç Sovyetler BirliğŸi’ne gitmiyordu. Ayrıca o dönemde Sovyetler BirliğŸi ile çok yakın ilişŸkilerimiz vardı. Dünyada Sovyet yardımı alan ikinci ülkeydik. ܖyleyse darbecilerin söylediğŸi gibi niye Türkiye’yi devirmek istesinlerdi? Ama bunlar görülemedi. Solcular kalktılar, “Kahrolsun Demirel!” dediler. BağŸımsızlık için yaptılar bunu. Ama 12 Eylül’ün niçin yapıldığŸını birçok kişŸi biliyordu, Evren hariç!

-Niye öyle düşŸünüyorsunuz?

Bu amaçların hiçbirinin farkında değŸildi ki! Getirdiler Evren’i, anarşŸiyi ortadan kaldırdı. Ama o da anarşŸi yaptı. Memleketi kurtarmak için...

-Kurtarmak için yaptı ama PKK’yı büyüten de 12 Eylül darbesi oldu?

Evet. PKK’yı daha sonra da vatanını çok sevenler bu hale getirdiler.

-Kimler vatanını çok sevenler?

Askerler, MHP’liler... “Vurun” dediler. Kürt halkını vurdular. şžunu söyleyeyim, koruculuk çok büyük kötülüktü. Ben rahmetli Turgut ܖzal’la konuşŸtum bu konuda. Bir gün Kürt meselesini tartışŸmak için beni çağŸırdı. “Turgut Bey, halkın güvenliğŸini sağŸlamak devletin işŸidir. Oraya ekonomik yardım yapmak istiyorsanız parayı sokakta dağŸıtın daha iyi” dedim. O sırada telefon çaldı, dedi ki, “Adnan Kahveci arıyor, o da senin gibi düşŸünüyor. 80 bin kadro hazırlamışŸ GüneydoğŸu’ya, buradan para akıtacağŸız diyor...” Yani 80 bin Kürt çalışŸtırılacakmışŸ kamuda. Güzel bir program değŸil mi?

-O zaman Adnan Kahveci’nin ölümü de Kürt meselesine bağŸlanabilir mi? Zira o kaza da hÜ¢lÜ¢ sır?

Evet, hÜ¢lÜ¢ sır... ܖzal, DoğŸu ve GüneydoğŸu’nun ekonomik olarak yapısını değŸişŸtirmek istiyordu. O zaman Turgut Bey, “Fakat buna güvenlik güçleri karşŸı çıkıyorlar, kabul ettiremiyorum bir türlü” dedi.

-Nitekim Ecevit de aynı şŸeyi söylüyordu. “GüneydoğŸu’da asıl mesele aşŸiretler, orayı önce ekonomik olarak kalkındırmak gerekir” diyordu...

Evet. Hatta ben son zamanlarda şŸunu söyledim. Devlet oraya gidip, “Kürtler için hürriyet istiyorum. Bu ağŸalık sistemi sizi insan olmaktan çıkardı. Biz sizin için insanlık istiyoruz” diyebilirdi...

Kennedy niye öldürüldü sanıyorsunuz!

-Amerika’da, 11 Eylül’ü yapanlar arasında kimler var o zaman?

Amerika’yı tek bir birim olarak düşŸünmüyorum ben, “İçinde iki yapı oluşŸtu” diyorum. Birisi ulusalcılar, diğŸeri de küresel sermayeciler. Küreselciler yavaşŸ yavaşŸ Amerika’yı terk ediyor. Komployu yapanlar ulusalcılar. Küreselcilere saldırdılar.

-Ulusalcıların içinde kimler var?

O zamanki iktidar var. Onlar daha ziyade iç ekonomik güce yönelikler. şžöyle bir ayrım yapabiliriz; Demokratlar küresel sermayeye yakındır, Cumhuriyetçiler ise ulusalcıdır. Ben size bir de hikÜ¢ye anlatayım... ABD BaşŸkanı John Kennedy niye öldürüldü diye... Kimse “Kennedy niçin öldürüldü?” diye sormaz. “Kim öldürdü?” diye sorar. Kennedy niçin öldürüldü? Kennedy bugün söylediğŸimiz olayların, fikirlerin oluşŸturulduğŸu ilk günler iktidardaydı. Diyordu ki, “Dengenin bir tarafında neden Sovyetler BirliğŸi olsun, onu tasfiye edelim, Avrupa’yı güçlü hale getirelim. Böylece denge Avrupa ile ABD arasında kurulsun!” Hatta Avrupa’ya geldi, Berlin’e gitti, “Ich bin ein Berliner!” Yani “Ben bir Berlinli’yim” dedi. O zaman Sovyet devlet adamı KruşŸçev ABD’deki muhataplarına, “Bu değŸişŸim ancak savaşŸla olur. Biz böyle bir değŸişŸime, tasfiyeye karşŸı çıkarız. SavaşŸı göze alıyorsanız, böyle devam edin” dedi. Niye o günlerde nükleer savaşŸtan dönüldü? ܇ünkü ABD’liler hem Rusya’nın talebi olduğŸu için hem de Demokratların bu politikasını beğŸenmedikleri için “Biz başŸkanımızı feda ederiz” dediler ve ettiler.

-Bu da 11 Eylül gibi ABD’nin işŸi yani?

Evet. Zaten bunun Amerika’nın içinde bir komplo olduğŸunu söylüyor herkes. Ama nedenini söylemiyor. Nedeni Kennedy’nin Avrupa’yı öne çıkarmak ve Sovyetleri tasfiye etmek istemesiydi.

-şžimdi Amerika için öngörünüz nedir?

ܖnümüzdeki dönemde cumhuriyetçiler göreve gelecekler. Obama zaten görevini yaptı. Cumhuriyetçiler de ulusalcı bir politika izleyecekler!

VATAN 

Yorumlar

Yorum Yaz

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x GÖNDER

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sayfalar
  E-Gazete
  • Ofunnabzi.com | Of'un Nabzı Gazetesi 140. Sayısı
  • Ofunnabzi.com | Ofun Büyük Haber Portalı - 21 Aralık 2016 124. Sayı Manşeti
  Karikatür
  • Of'un Nabzı logo
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv