Bilim & Teknoloji Haberleri Tümü

Karadenizde ilk füze deneme test atışı bugün yapıldı.

Bölgede hafta başŸında görülen hareketlilik ardından alanda konuçlandırılan füze rampasıdan ilk deneme ve test atışŸlarının başŸarıyla yapıldığŸı bildirildi.

Sinop'ta 1952-92 yılları arasında faaliyet gösteren ABD Radar ܜssü'nün bulunduğŸu bölgeye Milli Savunma BakanlığŸı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na ait Roketsan tarafından 'Füze Test AtışŸ ve Deneme Alanı' yapıldı. Geçen Mart ayında yapımına başŸlanan ve kısa sürede tamamlanan alanda bugün ilk füze atışŸı denemesi gerçekleşŸtirildi. Edinilen bilgiye göre 7 atışŸ yapılacağŸı ancak hava muhalefeti nedeniyle 5 atışŸın yapıldığŸı, 2 atışŸın ise yarına ertelendigi bildirildi. Deneme ve test amaçlı atılan füzelerin 40 kilometre ile 280 kilometre arasında menzile sahip olduğŸu kaydedildi. Bu arada test ve deneme alanı olan bölgeye girişŸ çıkışŸlar 3 saat boyunca yasaklandı.

ܖte yandan, Sahil Güvenlik Bot KomutanlığŸı'da güvenlik amacıyla önümüzdeki 4 gün boyunca balıkçılara denize açılma yasağŸı getirdi. Sinop Valisi Ahmet Cengiz ise konuyla ilgili açıklama yapamayacağŸını belirtti..

 

Dha

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz