Dünyadan Haberleri Tümü

Batıya büyük meydan okuma

Son günlerde Suriye ile ilgili sıcak gelişŸmeler yaşŸanıyor. Dün, Rus donanmasına ait iki savaşŸ gemisinin Suriye'ye gideceğŸi haberi ajanslarda yer almışŸtı. İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars'ın bugün geçtiğŸi bir haber ise önümüzdeki haftalarda suların daha da ısınacağŸını gösteriyor.

Fars'ın haberine göre, Rusya, ܇in, İran ve Suriye büyük bir ortak tatbikata hazırlanıyor. İsmi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan habere göre, 90 binden fazla askerin katılacağŸı tatbikat Suriye'nin Akdeniz kıyılarında gerçekleşŸtirilecek.

NܜKLEER DENİZALTILAR, TANKLAR, U܇AKLAR...
Tatbikatta hava, kara ve deniz unsurlarının yanı sıra füze sistemleri de katılacak. Toplam 400 savaşŸ uçağŸı ile 1000 tankın katılacağŸı tatbikata, Rusya nükleer denizaltı, uçak gemisi, mayın tarama gemisi, İran ise savaşŸ gemisi ve denizaltı ile katılacak. Suriye de tatbikatta karadan denize füzelerini deniyecek.

܇İN'İN GEMİLERİNE İZİN
Fars haber ajansı ayrıca, Mısır'ın tatbikata katılacak 12 ܇in savaşŸ gemisine SüveyşŸ Kanalı'ndan geçişŸ izini verdiğŸini de duyurdu.

Tatbikatın önümüzdeki iki hafta içinde başŸlaması bekleniyor. Ay başŸında Suriye, tatbikatın Haziran ayı içinde yapılacağŸına dair haberler yapılmışŸtı.

 

Habertürk

 

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz