Yaşam Haberleri Tümü

Alimler Şehrini Kamelya mı Temsil Edecek?

Bizleri yoktan var eden ve yaşatan Yüce Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki, Hakkı haykıran bir dil, yazan bir el ve bu yolda organlarımızı harekete geçirebilecek şuuru bize nasıp etti, Elhamdülillah.

Hakkı haykırmamızın en büyük aracı ve vesilesi olan Sevgili Peygamberimize de (Sallahu Aleyhii Vesellem) selatü selam olsun. 

Çok düşünüpte yazıya döktüğüm yazılarımdan bir tanesini daha yazmadan önce şu hatırlatmayı yamak istiyorum;

Kaleme aldığım bu konuyu, birilerini karalamak, kötülemek veya küçük düşürmek için yazmıyorum. Amacım bu ve bunun gibi gizlenmek istenen sorunları (yanlışları) dillendirerek, bir daha yaşanmaması için kamuoyunu aydınlatmaktır, duyarlı hale getirmektir.

***

2014 Yerel seçimlerinden (Belediye Başkanlığı Seçimleri) kıssa bir süre önce Of Sahil Camiinin arka tarafında kalan avlusuna, zamanın Belediye Başkanı Murat Saral'ın girişimleri ile büyük bir rahle yaptırıldı. Bu rahleyi ilk gördüğümde, bir gazeteci gözüyle bakmama rağmen!  çok beğendim ve kim sebep olduysa ve yaptırdıysa kalben teşekkür ettim. Sırası geldiğinde de bizzat Belediye Başkanı Murat Saral'a bu güzel düşünce ve icraatları için teşekkürümü yaptım.

Alimler şehri olarak sürekli dillendirilen bir ilçeye, bu dev Rahle ayrı bir anlam katmış ve görsel anlamda da yakışmıştı. Üstelik bunu görenlerin aklına ilimden başka birşey gelmeyeceği için de ayrı bir önem arz ediyordu. Her ne kadar görsel bir nesne olsa da, insana hayrı hatırlatması açısında yararlı bir çalışma olduğunu düşünmüştüm.

Maalesef bu güzellik uzun sürdürülmedi. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri sonrasında Belediye Başkanı değişerek yerine aynı partiden Salim Salih Sarıalioğlu geldi. Göreve geldikten sonra birçok güzel çalışmaya imza atan Belediye, aynı yılın Ağustos ayında, bana göre çok kötü olabilecek bir yıkıma imza attı. Alimler şehrini görsel anlamda hatırlatacak olan dev rahleyi çeşitli bahaneler ileri sürerek yıktıran Of Belediyesinin, yıktırdığı alanda uzun süre bir çalışma yapmaması akıllara farklı soruları getirdi!

2014 Eylül ayında rahlenin üzerine koyulduğu taştan yapılmış setler yıkıldı. Aynı yılın Aralık ayında ise yıkılan taşlar kaldırılarak zemin, dökülen beton ile düzeltildi.

2015 Ocak ayında rahlenin olduğu alana yaklaşık 10 kişinin oturabileceği bir kamelya konuldu.

2015 Şubat ayında avlunun bir bölümüne çocukların oynayabileceği kaydırak ve salıncak konuldu.

Yapılanları tarihleri ile ifade ettikten sonra, yapılan kamelya o güzel rahlenin yıkılmasına 'Değer miydi?' diye soruyorum.

Bu yıkım ve yapım için yapılan masraflara hiç girmiyorum. Bu konuyu, halkın oylarına, 'hizmet yapacağız' diyerek talip olan ve meclis üyesi seçilenler düşünsün ve araştırsın. Araştırsın bakalım bu gereksiz çalışma için kaç para harcanmış?

***

Rahlenin ilk yıkılmaya başladığı günlerde fotoğrafını çekip neden yıkıldığını araştırmaya başladım. İlk olarak Sahil camii görevlisine! sordum. Bana, o alanın 'daha geniş bir şekilde kullanılması için' yıkıldığını söyledi. Açıkça söylemek gerekirse pek inanasım gelmedi. Fakat bu sözü esas alarak yıkım sonrası alanın ne şekilde genişletileceğini merak ettim ve bekledim. Bu bekleyiş uzun sürünce, konunun ilk muhatabı olan dönemin Belediye Başkanı ile görüştüm. Konu hakkında bana tahmin edebildiklerimi söyledi. Tahmin etmediğim ve çok şaşırdığım birçok sözü de duyunca bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Konu hakkında görüşmemizi burada açıklayacak değilim, fakat bu yazıyı ön yargısız okuduktan sonra, sizin de tahmin edemeyeceğiniz sözler olmadığını da bilmenizi isterim.

Değerli okuyucularım, eminim birçoklarınız daha büyük meseleler varken, bu konuyu dillendirmeme karşı çıkacaktır. Fakat şunu iyi biliniz ki; küçük gördüğümüz sorunlara göz yuma yuma, büyük sorunları da görmez olduk. Maalesef bu vurdumduymazlığımız yüzünden, bu yanlışları yapanlar da yanlış yaptıklarını değil, yapılanları doğru görmeye başladı. Emin olun ki bizler, nemelazımcılığımızın hesabını iki türlü ödeyeceğiz. Birinci hesabı yanlışa göz yumduğumuz için, diğeri ise yanlış yapanlara sebep olduğumuz için  vereceğiz.

Rabbim, gördüğü yanlışlar karşısında susan dilsiz şeytan olmamayı, Hakkı Hak bilip bu yolda mücadele etmeyi ve batılı batıl bilip bunun karşısında durmayı cümlemize nasip eder İnşAllah.

Yorumlar
  • haydar

    zihniyet meselesi.balık baştan kokar

  • A.kadir

    kimsenin bi öncekinin yaptığı güzelliğe tahammülü yok.. insancıkça bi hareket .....

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz