ÖZEL HABER Haberleri Tümü

KENDİNİZİ ENGELLİ YERİNE KOYUN!

 Of'un Nabzı Medya ekibi olarak, vatandaşların çile haline gelen derdini dillendirmek ve çare olmasına vesile olmak için yaya kazaları ile ara ara gündeme gelen Kalyon Yaya ışıklarını yeninden gündeme getiriyor ve yetkililere bir an önce çare bulmaları için çağrıda bulunuyoruz.

Of'ta büyük üzüntüyle toprağa verilen 9 yaşındaki Muhammet Keleş, 19 Temmuz 2015 Pazar günü

kalyon ışıklarının, ölümüne sebep olan son acıydı. Bu yaşanan acı olaydan önce, bizim edindiğimiz bilgilere göre  aynı yerde şu yaya kazaları meydana geldi:

-23 Eylül 2015 Çarşamba günü 6. sınıf öğrencisi Muhammet Alarçın'e yaya ışıklarında araba çarptı. Alarçin kazayı yaralı olarak atlattı.

-29 Ağustos 2013 Perşembe günü karşıdan karşıya geçerken minibüsün altında kalan 11 yaşındaki Sümeyye İbrahimoğlu, kazadan sonra engelli hale geldi!

-06 Eylül 2011 Salı günü İrfanlı Mahallesinden Of merkezine gitmek için yaya geçidinden geçmekte olan, Çaykara nüfusuna kayıtlı 16 yaşındaki Sevilay Sivas’a araba çarptı. 

Yayalar için her an ezilme tehlikesinin yaşandığı İrfanlı Mahallesi Çaykara yolu üzeri yaya ışıkları, gerek geçidin dar olması, gerekse her iki tarafta yoğun trafik akışının yaşanması kazalara adeta davetiye çıkartıyor.

Of'un Nabzı Medya ekibi olarak, bu tehlikenin  büyüklüğünü gözler önüne sermek için akşam saatlerinde aynı alanda yer alan üst geçide çıkarak yaya ışıklarını kameramız ile kayıt altına aldık. Gördüğümüz tablo gerçekten de ürkütücü. Her an bir yayaya araba çarpacak gibi ürpererek video kaydını alabildik.

Sadece yarım saatlik bir gözlemlemememizde, birçok yayanın ezilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını gördük. Gerek yayaların kırmızı ışıkta geçmesi, gerekse araçların kırmızı ışıkta geçmesi, yaşanılabilecek kazalar için sebep oluştursa da, esas sebebin yetkililer tarafından kalıcı tedbirlerin alınmaması olduğunu düşünüyoruz.

Konu ile ilgili olarak, birebir bu sorunun acısını yaşamış Gökay Keleş ve İsmail İbrahimoğlu ile görüştük. Kendileri gibi başkalarının da acı yaşamaması için bir an önce kalıcı tedbirlerin alınmasını haykıran iki acılı baba, burada yaşanan her kazanın en büyük sorumlusunun yetkililer olduğunu iddia ettiler.

BU KONUDA BİRAZCIK DERTLENİN!

Her gün binlerce kişinin geçtiği Kalyon mevkii yaya ışıkları ve üst geçidinin yaşlılar ve engelliler için uygun olmadığını dile getiren İsmail İbrahimoğlu, "Benim kızım 27 ay önce sıradan bir vatandaş gibi engelsiz şekilde dolaşabiliyordu. Fakat her insanın her an kaza ile karşı karşıya kalabileceği bir yaya geçidinden geçerken aracın altında kaldı ve engelli oldu! Kızımın kullandığı geçidi hergün binlerce kişi kullanıyor. Üstelik aynı tehlike ile başbaşa olmalarına rağmen kullanıyorlar. Kimse hesap etmiyor ki bende ezilirim ve engelli olurum. Fakat kızım da geçerken engelli olmayı düşünmüyordu!" diyerek yetkililerin bu konuda birazcık dertlenmelerini istedi.

ENGELLİ ÜST GEÇİT NE ZAMAN ENGELSİZ OLACAK!

Yaşadığı kaza sonra aynı geçidi kullanmak zorunda olan fakat korktuğu için yaya geçidinden geçemeyen kızının yaşadığı sorunu dile getiren baba İbrahimoğlu, "Kaza sonrası engelli olan kızım korktuğu için yaya geçidinden geçemiyor. Fakat karşıya geçmek zorunda olduğu için engellilere engel olan üst geçidi kullanıyor. Acaba İrfanlı Mahallesinde bu geçidi kullanan ve engelli olan sadece benim kızım mı? Kesinlikle hayır. Bunları dile getirirken sadece kendi derdim için getirmiyorum. Bütün yaşlılar ve engelli vatandaşlarımız için bu eleştirileri yapıyorum." dedi.

***

19 Temmuz 2015 Pazar günü Kalyon yaya ışıklarından geçerken araba çarpması sonucu yaralanan ve bir süre sonra hayata gözlerini yuman 9 yaşındaki Muhammet'in babası Gökay Keleş ile de konu hakkında görüştük. Bu sorunun sıradan bir sorun olmadığını, İrfanlı Mahallesinde oturan hatta Of ilçesinde yaşayan bütün vatandaşların sorunu olduğunu dile getirerek herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Mevcut yaya geçidinin son derece elverişsiz olduğunu dile getiren acılı baba Gökay Keleş, "Her gün aralarında çocukların, engellilerin ve yaşlıların da olduğu binlerce kişi bu yaya geçidini kullanıyor. Mevcut yaya ışıklarında süre göstergesi yok. Araba için de yaya içinde her an yeşil yanabilir. Ne zaman yanacağını anlayamayan yaya, yeşil yandığı gördüğünde karşıya geçmeye çalışıyor. Fakat dört şerit karşıya geçmek zorunda olduğu için hepsini geçemeden kırmızı ışığa yakalanabiliyor. Orta şeritte kırmızı ışığa yakalanan yayanın beklediği yer çok tehlikeli. Eğer bu kişi tek değil de birkaç kişi ise, tehlike daha da büyüyor. Tehlikeli yerde durmaktansa karşıya geçeyim diyen yaya, ışığın kırmızı mı yeşil mi yandığına bakmadan geçmeye çalışıyor." diyerek bu durumun tehlikeye davetiye çıkardığını söyledi.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA VERİLSİN!

Yayaların sıklıkla kullandığı geçitten gerek araçlar gerekse yayalar yeşil ışığa riayet etmeden geçtiğini ifade eden Keleş, "Bu büyük sorunun çözülmesi için koyulan araç yavaşlatıcılar maalesef pek işe yaramıyor. Işığın yeşil yandığını gören araçlar, kırmızıya yakalanmamak için hız kesmeden geçiyorlar. Ayrıca bu yavaşlatıcı setler sadece bir şerite koyulmuş, eğer bu bir tedbir için koyulmuşsa diğer şeritlerin tedbiri neden alınmamış?" sorusunu sorarak caydırıcılığını artırmak için güvenlik kamerası konulması ve kurallara uymayanlara ceza verilmesi talebinde bulundu.

KENDİNİZİ BİR KEZ OLSUN ENGELLİ YERİNE KOYUN!

Bu konu ile ilgilenecek olan Emniyet, Belediye ve Kaymakamlık yetkililerine seslenen Keleş, "Saygıdeğer yetkililer, gelin ve sıradan bir vatandaş gözüyle şu geçitlere bir bakın. Sizde geçin ve geçenleri de gözlemleyin. Hatta geçen çocukların kendi evladınız olduğunu düşünerek onların geçişine bakın. Bakın bakalım bir saat içinde yüreğiniz kaç defa cız edecek! Sadece sırada bir vatandaş gözüyle değil, engelli adayı olarak engelli gözüyle bakın. Bakın bakalım engelli olarak o ışıklardan ve karşıya geçmek için ikinci çare olan üst geçitten nasıl geçilebiliyor? Bakın bakalım rahat geçilebiliyor mu? Veya, yapmakla övündüğünüz o üst geçit, engelliler için bir şey ifade ediyor mu, diye bir bakın! Tekerlekli sandalye ile, veya bir baston ile geçmeyi bir kez olsun hayal edin! Aslında bir yetkili olarak sadece bir kez olsun hayal etseniz çok şey değişeceğine inanıyorum." diyerek herkesi samimi olmaya davet etti.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz